Tripal (7.x-3.0-rc3) - en to he translation catalogue (141 entries)

en: Title
he: כותרת

en: select
he: בחירה

en: Status
he: מצב

en: Delete
he: מחיקה

en: Submit
he: שלח

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Value
he: ערך

en: Group
he: קבוצה

en: Type
he: סוג

en: Subject
he: נושא

en: Actions
he: פעולות

en: Confirm
he: אישור

en: Cancel
he: ביטול

en: Remove
he: הסרה

en: Description
he: תיאור

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Priority
he: עדיפות

en: Action
he: פעולה

en: On
he: פעיל

en: Tags
he: תגיות

en: Taxonomy
he: סיווגים

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Projects
he: פרוייקטים

en: Project
he: פרוייקט

en: Version
he: גירסה

en: view
he: צפיה

en: File
he: קובץ

en: Edit
he: עריכה

en: Search
he: חיפוש

en: Reset
he: איתחול

en: This action cannot be undone.
he: לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Weight
he: משקל

en: Link
he: קישור

en: Synonyms
he: שמות נרדפים

en: Settings
he: הגדרות

en: Name
he: שם

en: Export
he: יצוא

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: Help
he: עזרה

en: True
he: אמת

en: False
he: שלילי

en: Update
he: עדכון

en: Small
he: קטן

en: Large
he: גדול

en: Add
he: הוספה

en: URL
he: כתובת URL

en: Teaser
he: תקציר

en: Notes
he: הערות

en: Updated
he: עודכן

en: Find content
he: איתור תוכן

en: Configure
he: הגדרות

en: Contact
he: יצירת קשר

en: Created
he: נוצר

en: Year
he: שנה

en: Add content
he: יצירת תוכן

en: Database
he: בסיס נתונים

en: Off
he: כבוי

en: Contacts
he: אנשי קשר

en: Custom
he: מותאם

en: Comment
he: תגובה

en: Published
he: מפורסם

en: Filter
he: סינון

en: Group ID
he: מזהה קבוצה

en: Vocabulary
he: מילון

en: Vocabulary ID
he: מזהה אוצר מילים

en: Term
he: סיווג

en: Contains
he: מכיל

en: Does not contain
he: לא מסתיים ב

en: Is less than
he: קטן מ-

en: Is less than or equal to
he: פחות או שווה ל

en: Is equal to
he: שווה ל

en: Is greater than or equal to
he: יותר או שווה ל

en: Is greater than
he: יותר מ

en: Is not equal to
he: לא שווה ל

en: Authored by
he: נכתב על ידי

en: Details
he: פרטים

en: Stock
he: מלאי

en: Table
he: טבלה

en: Configuration
he: הגדרות

en: Users
he: חברי האתר

en: Save changes
he: שמירת השינויים

en: Anonymous
he: אנונימי

en: Optional
he: אופציונאלי

en: Defaults
he: ברירות מחדל

en: Notifications
he: הודעות

en: Regular expression
he: ביטוי רגולרי

en: Authoring information
he: מידע על המחבר/ת

en: Authored on
he: בתאריך

en: Leave blank for %anonymous.
he: השאר ריק עבור %anonymous.

en: Features
he: פיצ'רים

en: Feature
he: תכונה

en: Publishing options
he: אפשרויות פרסום

en: Query
he: שאילתה

en: None.
he: ללא.

en: Object
he: אובייקט

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

en: Your settings have been saved.
he: ההגדרות נשמרו.

en: Reverse
he: הפוך

en: Not published
he: לא מפורסם

en: Relationships
he: יחסים

en: Migrate
he: מיגרציה

en: Content Type
he: סוג תוכן

en: Delete File
he: מחיקת קובץ

en: Output format
he: תבנית פלט

en: Analysis
he: ניתוח המידע

en: Apply
he: החל

en: Publish
he: פרסם

en: empty
he: ריק

en: contains
he: מכיל

en: regex
he: ביטוי רגולרי (regex)

en: Column
he: עמודה

en: Text to display
he: טקסט לתצוגה

en: Formatter
he: פורמט

en: Edit Link
he: עריכת קישור

en: Starts with
he: מתחיל ב

en: Show All
he: הצגת הכל

en: Is empty (NULL)
he: ריק (NULL)

en: not empty
he: לא ריק

en: Ends with
he: מסתיים ב

en: Search index
he: חיפוש באינדקס

en: Delete Link
he: מחק קישור

en: Abbreviation
he: קיצור

en: Broken/missing handler
he: נקודת אחיזה שבורה/חסרה

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
he: המטפל לפריט זה שבור או חסר ולא ניתן להשתמש בו. אם המטפל סופק על ידי מודול ואז הוא הושבת, יתכן והפעלה מחדש של המודול תשחזר את המטפל. במידה ולא, מומלץ למחוק פריט זה.

en: If checked, true will be displayed as false.
he: אם סומן, אמת יוצג כשקר.

en: - Any -
he: - הכל -

en: exposed
he: חשוף

en: begins
he: מתחיל

en: ends
he: מסתיים

en: desc
he: יורד

en: Module Name
he: שם מודול

en: Library
he: ספריה

en: Libraries
he: ספריות

en: Full content
he: תוכן מלא

en: Is not empty (NOT NULL)
he: לא ריק, מכיל ערך כלשהו (NOT NULL)

en: Can't handle more than one field storage engine
he: לא יכול לטפל ביותר ממנוע אחסון אחד

en: Field storage engine not found.
he: מנוע אחסון שדות לא נמצא.
