Tripal (7.x-3.0-rc3) - en to id translation catalogue (150 entries)

en: Title
id: Judul

en: select
id: Pilih

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Priority
id: Prioritas

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: Version
id: Versi

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Synonyms
id: Sinonim

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Update
id: Perbarui

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Add
id: Tambah

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Find content
id: Temukan konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Year
id: Tahun

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Off
id: Matikan

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Group ID
id: ID Grup

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Vocabulary ID
id: ID kosakata

en: Term
id: Istilah

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Is less than
id: Kurang dari

en: Is less than or equal to
id: Kurang dari atau sama dengan

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is greater than or equal to
id: Lebih besar atau sama dengan

en: Is greater than
id: Lebih besar dari

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Details
id: Rincian

en: Stock
id: Stok

en: Table
id: Tabel

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Users
id: Pengguna

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Optional
id: Pilihan

en: Defaults
id: Bawaan

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Features
id: Fitur

en: Feature
id: Fitur

en: Constant
id: Konstan

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Query
id: Kueri

en: None.
id: Tidak ada.

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: Reverse
id: Terbalik

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Relationships
id: Hubungan-hubungan

en: Migrate
id: Migrasi

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Output format
id: Format keluaran

en: Analysis
id: Analisa

en: Apply
id: Terapkan

en: Publish
id: Tampilkan

en: Aggregate
id: Pemampatan

en: empty
id: kosong

en: contains
id: mengandung

en: Column
id: Kolom

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Formatter
id: Pengformat

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Show All
id: Tampilkan semua

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Callback
id: Panggil kembali

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
id: Pengendali untuk item ini rusak atau hilang dan tidak dapat digunakan. Jika modul disediakan pengendali dan dinonaktifkan, kembali mengaktifkan modul bisa mengembalikannya. Jika tidak, Anda mungkin harus menghapus item ini.

en: If checked, true will be displayed as false.
id: Jika dicentang, true akan ditampilkan sebagai false.

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: begins
id: mulai

en: ends
id: diakhiri

en: Sort descending
id: Urutkan turun

en: Sort ascending
id: Urutkan naik

en: Library
id: Pustaka

en: Does not start with
id: Jangan mulai dengan

en: Does not end with
id: Tidak diakhiri dengan

en: Hide empty fields
id: Sembunyikan bidang kosong

en: Libraries
id: Pustaka

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Exposed
id: Terekspos

en: Bundle ID
id: ID Bundel

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: Can't handle more than one field storage engine
id: Tak dapat menangani lebih dari satu mesin penyimpan isian

en: Field storage engine not found.
id: Mesin penyimpan isian tidak dapat ditemukan.

en: File Usage
id: Penggunaan berkas

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
id: Anda harus memilih sebuah nilai kecuali ini merupakan filter terekspose yang tidak wajib.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
id: Urutan ini tidak terpapar. Paparkan untuk memungkinkan pengguna mengubahnya.

en: Expose sort
id: Ekspos urutan

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
id: Urutan ini terpapar. Jika Anda menyembunyikannya, pengguna tidak akan dapat mengubahnya.

en: Hide sort
id: Sembunyikan pengurutan

en: There was a problem creating field %label: !message
id: Ada masalah ketika membuat field %label: !message

en: grouped
id: terkelompok

en: Custom output for TRUE
id: Keluaran gubahan untuk TRUE

en: Custom output for FALSE
id: Format keluaran bebas untuk SALAH

en: Search result highlighting input
id: Hasil pencarian menyoroti masukan
