Tripal (7.x-3.1) - en to fa translation catalogue (144 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: select
fa: انتخاب

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Priority
fa: اولویت

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Projects
fa: پروژه‌ها

en: Project
fa: پروژه

en: Version
fa: نسخه

en: view
fa: مشاهده

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Synonyms
fa: مترادف‌ها

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Export
fa: استخراج

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Add
fa: افزودن

en: URL
fa: نشانی

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Updated
fa: به‌روز

en: Find content
fa: یافتن محتوا

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Continue
fa: ادامه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Year
fa: سال

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Off
fa: خاموش

en: Contacts
fa: مخاطبین

en: Custom
fa: سفارشی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Group ID
fa: شناسه گروه

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Details
fa: جزئیات

en: Stock
fa: موجودی

en: Table
fa: جدول

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Users
fa: کاربران

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Optional
fa: اختیاری

en: Template
fa: قالب

en: Expiration Date
fa: تاریخ انقضا

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Leave blank for %anonymous.
fa: برای %anonymous خالی بگذارید.

en: Source
fa: منبع

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Constant
fa: ثابت

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Query
fa: پرس و جو

en: None.
fa: هیچکدام.

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Your settings have been saved.
fa: تنظیمات شما ذخیره شد.

en: Reverse
fa: معکوس

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Relationships
fa: روابط

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Analysis
fa: تحلیل

en: Apply
fa: تایید

en: Publish
fa: انتشار

en: Aggregate
fa: انبوه

en: empty
fa: خالی

en: contains
fa: شامل

en: Table of Contents
fa: فهرست مطالب

en: Column
fa: ستون

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: <
fa: >

en: asc
fa: صعودی

en: desc
fa: نزولی

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Remote URL
fa: آدرس دوردست

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: Can't handle more than one field storage engine
fa: نمی‌توان بیش از یک موتور ذخیره سازی داشت

en: Field storage engine not found.
fa: موتور ذخیره فیلد یافت نشد.

en: File Usage
fa: استفاده از فایل

en: There was a problem creating field %label: !message
fa: مشکل در ایجاد فیلد %label: !message

en: Custom output for TRUE
fa: خروجی سفارشی برای TRUE

en: Custom output for FALSE
fa: خروجی سفارشی برای FALSE
