Tripal (7.x-3.1) - en to uk translation catalogue (230 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: select
uk: вибір

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: Version
uk: Версія

en: view
uk: переглянути

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Synonyms
uk: Синоніми

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Export
uk: Експортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Update
uk: Оновити

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Add
uk: Додати

en: URL
uk: URL-адреса

en: Teaser
uk: Анонс

en: Notes
uk: Примітки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Find content
uk: Знайти матеріали

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Continue
uk: Продовжити

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Files
uk: Файли

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: Year
uk: Рік

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Database
uk: База даних

en: Off
uk: Вимкнено

en: Extensions
uk: Додатки

en: Contacts
uk: Контакти

en: Custom
uk: Власний

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Group ID
uk: ID групи

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Vocabulary ID
uk: ID словника

en: Term
uk: Термін

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Authored by
uk: Автор

en: Details
uk: Подробиці

en: Stock
uk: Товарні запаси

en: Job Title
uk: Посада

en: Jobs
uk: Завдання

en: Table
uk: Таблиця

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Targets
uk: Цілі

en: Users
uk: Користувачі

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Template
uk: Шаблон

en: Expiration Date
uk: Термін Придатності

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Common Name
uk: Загальне ім'я

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Для %anonymous залиште порожнім.

en: Data File
uk: Файл даних

en: analysis
uk: аналіз

en: Source
uk: Джерело

en: Features
uk: Властивості

en: Feature
uk: Властивість

en: Constant
uk: Стала

en: Publishing options
uk: Опції публікації

en: Query
uk: Запит

en: None.
uk: Ні.

en: Object
uk: Об'єкт

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Algorithm
uk: Алгоритм

en: Reset to Defaults
uk: Скинути до початкових

en: Start Time
uk: Час початку

en: End Time
uk: Час закінчення

en: Schema
uk: Схема

en: Your settings have been saved.
uk: Налаштування були успішно збережені.

en: Reverse
uk: Обернено

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Migrate
uk: Міграція

en: Delete File
uk: Видалити файл

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Analysis
uk: Аналіз

en: Apply
uk: Застосувати

en: Max Width
uk: Макс. ширина

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Publications
uk: Публікації

en: Database Name
uk: Назва бази даних

en: Displays links to nodes created on this date
uk: Відображає посилання на матеріали, створені в цей день

en: Aggregate
uk: Збирати

en: empty
uk: порожньо

en: Logo Type
uk: Тип лого

en: contains
uk: містить

en: Filter Type
uk: Тип відбору

en: Table of Contents
uk: Зміст

en: Stocks
uk: Цінні папери

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: regex
uk: регулярний вираз

en: Column
uk: Колонка

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Formatter
uk: Форматер

en: Image Width
uk: Ширина зображення

en: Image Height
uk: Висота зображення

en: Available Tokens
uk: Доступні замінники

en: Edit Link
uk: Редагувати посилання

en: Publication
uk: Публікація

en: Starts with
uk: Починається з

en: Citation
uk: Цитування

en: Show All
uk: Показати все

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: ID Attribute
uk: Атрибут ID

en: Table Name
uk: Назва Таблиці

en: Relationship Type
uk: Тип зв’язку

en: Delete Link
uk: Вилучити посилання

en: Contact Name
uk: Контактна особа

en: Callback
uk: Зворотний виклик

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: Broken/missing handler
uk: Пошкоджений/відсутній обробник

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
uk: Обробник цього елемент пошокоджений або відсутній і не може бути використаний. Якщо модуль надав обробник і  був вимкнений, то повторне увімкнення модуля може  його відновити. В іншому випадку, можливо, доведеться вилучити цей елемент.

en: If checked, true will be displayed as false.
uk: Якщо позначено, ІСТИНА буде відображатись як ХИБНІСТЬ.

en: - Any -
uk: - Усі -

en: exposed
uk: розкритий

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: asc
uk: зрост

en: desc
uk: спад

en: Record ID
uk: Ідентифікатор запису

en: Template ID
uk: ID шаблона

en: Sort descending
uk: Впорядкування за спаданням

en: Sort ascending
uk: Впорядкування за зростанням

en: Module Name
uk: Назва Модулю

en: Job ID
uk: ID задачі

en: Publication Type
uk: Тип публікації

en: Library
uk: Бібліотека

en: Progress
uk: Поступ

en: Project Title
uk: Заголовок проекту

en: Does not start with
uk: Не починається з

en: Does not end with
uk: Не завершується на

en: Hide empty fields
uk: Приховати порожні поля

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Exposed
uk: Розкритий

en: Download File
uk: Завантажити файл

en: Bundle ID
uk: ID пакета

en: Remote URL
uk: Віддалений URL

en: Is not empty (NOT NULL)
uk: Не порожнє (NOT NULL)

en: Can't handle more than one field storage engine
uk: Неможливо використовувати понад один рушій бази даних для поля

en: Field storage engine not found.
uk: Рушій бази даних для поля не знайдено.

en: Delete Template
uk: Вилучити шаблон

en: File Usage
uk: Використання файла

en: Edit Template
uk: Редагувати шаблону

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
uk: Необхідно вказати значення, якщо це не необов'язковий розкритий фільтр.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
uk: Це впорядкування не розкрито. Розкрийте його, щоб користувачі могли його змінювати.

en: Expose sort
uk: Розкрити впорядкування

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
uk: Цей впорядкування є розкритим. Якщо його приховати, користувачі не матимуть змоги його змінювати.

en: Hide sort
uk: Приховати впорядкування

en: Whether or not the content is published.
uk: Опублікований цей матеріал чи ні.

en: Provide a simple link to the content.
uk: Пряме посилання на матеріал.

en: Provide a simple link to edit the content.
uk: Пряме посилання на редагування матеріалу.

en: Provide a simple link to delete the content.
uk: Пряме посилання на видалення матеріалу.

en: Enable to override this field's links.
uk: Увімкніть для перезапису посилань цього поля.

en: Link this field to the original piece of content
uk: Зробити це поле посиланням на оригінальний матеріал

en: Term Name
uk: Назва терміна

en: Additional Options
uk: Додаткові параметри

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
uk: Розкрити це сортування для відвідувачів, щоб вони мали змогу його змінювати.

en: Map Name
uk: Назва карти

en: Map Description
uk: Опис карти

en: There was a problem creating field %label: !message
uk: Помилка створення поля %label: !message

en: grouped
uk: груповано

en: Upload Files
uk: Завантаження файлів

en: Job Name
uk: Назва завдання

en: Custom output for TRUE
uk: Власний текст для ІСТИНИ

en: Custom output for FALSE
uk: Власний текст для ХИБНОСТІ

en: Create Contact
uk: Створити контакт

en: Indices
uk: Індекси

en: The table name already exists, please choose a different name.
uk: Назва таблиці вже використовується, будь ласка, оберіть іншу назву.

en: The unique project name already exists. Please choose another
uk: Унікальна назва проекту вже використовується. Будь ласка, оберіть іншу назву

en: Select Multiple
uk: Виділяти декілька

en: The unique library name already exists. Please choose another
uk: Унікальна назва бібліотеки вже використовується. Будь ласка, оберіть іншу

en: Search result highlighting input
uk: Підсвічене введення результатів пошуку

en: The template name already exists. Please
          choose another name.
uk: Назва шаблону вже використовується. Будь ласка,
            оберіть іншу назву.

en: Unrecognized array type.
uk: Невідомий тип масиву
