Tripal (7.x-3.10) - en to kn translation catalogue (101 entries)

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: select
kn: ಆಯ್ದುಕೊಳ್ಳು

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Development
kn: ಅಭಿವೃದ್ಧಿ

en: Group
kn: ಸಮೂಹ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: Confirm
kn: ದೃಢೀಕರಣೆ

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Priority
kn: ಆದ್ಯತೆ

en: Action
kn: ಕಾರ್ಯ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Taxonomy
kn: ವರ್ಗೀಕರಣ

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Project
kn: ಪರಿಯೋಜನೆ

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: File
kn: ಕಡತ

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: This action cannot be undone.
kn: ಈ ಕ್ರಿಯೆ ಶಾಶ್ವತ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: True
kn: ನಿಜ

en: False
kn: ಅಲ್ಲ

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: Notes
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು

en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: Continue
kn: ಮುಂದುವರೆ

en: Configure
kn: ಸ್ವರೂಪಿಸು

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: Files
kn: ಕಡತಗಳು

en: Contact
kn: ಸಂಪರ್ಕ

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Database
kn: ದತ್ತಸಂಚಯ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Extensions
kn: ಎಕ್ಸ್‍ಟೆನ್ಶನ್‍ಗಳು

en: Contacts
kn: ಸಂಪರ್ಕವಿಳಾಸಗಳು

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Group ID
kn: ಸಮೂಹದ ಐಡಿ

en: Term
kn: ಅವಧಿ

en: Authored by
kn: ಲೇಖಕರು

en: Linear
kn: ರೇಖಾತ್ಮಕ

en: Details
kn: ವಿವರಣೆಗಳು

en: Job Title
kn: ಉದ್ಯೋಗದ ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Start
kn: ಪ್ರಾರಂಭಿಸು

en: End
kn: ಕೊನೆ

en: Configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Template
kn: ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್

en: Expiration Date
kn: ಅಂತ್ಯಗೊಳ್ಳುವ ದಿನಾಂಕ

en: Defaults
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟುಗಳು

en: Notifications
kn: <b>ಸೂಚನೆಗಳು</b>

en: Common Name
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ ಹೆಸರು

en: Regular expression
kn: ಹುಡುಕು

en: Authored on
kn: ಬರೆದ ದಿನ

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Constant
kn: ಸ್ಥಿರಾಂಕ

en: Query
kn: ಸಂದೇಹ

en: Object
kn: ಆಬ್ಜೆಕ್ಟ್‍

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Delete File
kn: ಕಡತವನ್ನು ಅಳಿಸಿಹಾಕು

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: contains
kn: ಹೊಂದಿರುವ

en: Filter Type
kn: ಶೋಧಕದ ಬಗೆ

en: Stocks
kn: <b>ಸ್ಟಾಕ್‍ಗಳು</b>

en: Field Name
kn: ಕ್ಷೇತ್ರದ ಹೆಸರು

en: Text to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ಪಠ್ಯ

en: Citation
kn: ಉಲ್ಲೇಖ(Citation)

en: Callback
kn: ಕಾಲ್‍ಬ್ಯಾಕ್

en: Abbreviation
kn: ಸಂಕ್ಷಿಪ್ತ ರೂಪ

en: Progress
kn: ಪ್ರಗತಿ

en: Batch Size
kn: ಗುಂಪಿನ ಗಾತ್ರ
