Tripal (7.x-3.10) - en to sv translation catalogue (186 entries)

en: Title
sv: Titel

en: select
sv: välj

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Development
sv: Utveckling

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Priority
sv: Prioritet

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Projects
sv: Projekt

en: Project
sv: Projekt

en: view
sv: visa

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Synonyms
sv: Synonymer

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Export
sv: Exportera

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Update
sv: Uppdatera

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Add
sv: Lägg till

en: Teaser
sv: Ingress

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Find content
sv: Hitta innehåll

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Database
sv: Databas

en: Off
sv: Av

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Custom
sv: Anpassad

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Group ID
sv: Grupp-ID

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Authored by
sv: Författad av

en: Details
sv: Detaljer

en: Stock
sv: Lager

en: Table
sv: Tabell

en: Start
sv: Från

en: End
sv: Till

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Users
sv: Användare

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Optional
sv: Valfritt

en: Template
sv: Mall

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Source
sv: Källa

en: Features
sv: Funktioner

en: Constant
sv: Konstant

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Query
sv: Databasfråga

en: None.
sv: Ingen.

en: Object
sv: Objekt

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Production
sv: Produktion

en: Algorithm
sv: Algoritm

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Relationships
sv: Relationer

en: Migrate
sv: Migrera

en: Delete File
sv: Radera fil

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Analysis
sv: Analys

en: Apply
sv: Applicera

en: Publish
sv: Publicera

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: Aggregate
sv: Gruppera

en: empty
sv: tom

en: contains
sv: innehåller

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: Column
sv: Kolumn

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Formatter
sv: Formaterare

en: Registration
sv: Registrering

en: Edit Link
sv: Redigera länk

en: Starts with
sv: Börjar med

en: A file must be provided.
sv: En fil måste anges.

en: Citation
sv: Citat

en: Show All
sv: Visa allt

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Search index
sv: Sökindex

en: Contact Name
sv: Kontakt namn

en: Callback
sv: Återanrop

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Experimental
sv: Experimentell

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: exposed
sv: exponerad

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Library
sv: Bibliotek

en: Progress
sv: Framsteg

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Bundle ID
sv: Paket ID

en: Remote URL
sv: URL

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: Can't handle more than one field storage engine
sv: Kan inte hantera mer än en fälthanteringsmotor

en: Field storage engine not found.
sv: Kunde inte hitta fälthanteringsmotor

en: Delete Template
sv: Radera mall

en: File Usage
sv: Filanvändning

en: Edit Template
sv: Redigera mall

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
sv: Du måste välja ett värde såvida detta inte är ett valfritt visat filter.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Denna sortering visas inte. Visa den för att låta användare kunna ändra det.

en: Expose sort
sv: Visa sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Denna sortering visas. Om du döljer den kommer inte användare kunna ändra det.

en: Hide sort
sv: Dölj sortering

en: Whether or not the content is published.
sv: Huruvida innehållet är publicerat eller ej.

en: Provide a simple link to the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till innehållet.

en: Provide a simple link to edit the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera innehållet.

en: Provide a simple link to delete the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera innehållet.

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: Link this field to the original piece of content
sv: Länka detta fält till den ursprungliga delen av innehållet

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
sv: Visa denna sortering för besökare för att låta dem ändra det

en: There was a problem creating field %label: !message
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av fält %label: !message.

en: grouped
sv: grupperad

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för SANT

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSKT

en: No action performed.
sv: Ingen åtgärd utförd.

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning
