Tripal (7.x-3.10) - en to tr translation catalogue (185 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: select
tr: seç

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Development
tr: Geliştirme

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Priority
tr: Öncelik

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: Version
tr: Sürüm

en: view
tr: görüntüle

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Synonyms
tr: Eşanlamlılar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Update
tr: Güncelle

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Add
tr: Ekle

en: Teaser
tr: Özet

en: Notes
tr: Notlar

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Find content
tr: İçerik bul

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Continue
tr: Devam et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Database
tr: Veritabanı

en: Off
tr: Kapalı

en: Contacts
tr: İlişkiler

en: Custom
tr: Özel

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Group ID
tr: Grup ID

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Term
tr: Terim

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Authored by
tr: Yazan

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Stock
tr: Stok

en: Job Title
tr: İş Başlığı

en: Jobs
tr: İşler

en: Table
tr: Tablo

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Template
tr: Şablon

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: analysis
tr: Analizler

en: Source
tr: Kaynak

en: Features
tr: Özellikler

en: Constant
tr: Sabit

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Query
tr: Sorgu

en: None.
tr: Hiçbiri.

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Production
tr: Üretim

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Reverse
tr: Ters

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Migrate
tr: Taşı

en: Delete File
tr: Dosyayı Sil

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Analysis
tr: Analiz

en: Apply
tr: Uygula

en: Publish
tr: Yayınla

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: Aggregate
tr: Topla

en: empty
tr: boş

en: Logo Type
tr: Logo Türü

en: contains
tr: içeriyor

en: Filter Type
tr: Filtre tipi

en: Column
tr: Sütun

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Registration
tr: Kayıt

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Ends with
tr: İle biten

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Relationship Type
tr: İlişki Türü

en: Callback
tr: Geri dönüş

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
tr: Bu öğe için işleyici yok ya da bozuk ve kullanılamaz. Eğer işleyiciyi bir eklenti sağladıysa ve devre dışı bırakıldıysa, eklentiyi yeniden etkinleştirmek onu geri yükleyebilir. Aksi halde, muhtemelen bu öğeyi yok etmelisiniz.

en: If checked, true will be displayed as false.
tr: Eğer işaretliyse, doğru olan yanlış olarak gösterilir.

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: exposed
tr: açıkça

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: asc
tr: artan

en: desc
tr: azalan

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: Library
tr: Kütüphane

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: not_begins
tr: bununla_başlamaz

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: not_ends
tr: bununla_bitmez

en: Hide empty fields
tr: Boş alanları gizle

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: Bundle ID
tr: Paket kimliği

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Can't handle more than one field storage engine
tr: Birden fazla alan depolama motoru işleyemiyor

en: Field storage engine not found.
tr: Alan depolama motoru bulunamadı.

en: File Usage
tr: Dosya Kullanımı

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
tr: Bu gerekli olmayan bir gösterilen süzgeç değilse, bir değer seçmeniz gerekir.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
tr: Bu sıralama gösterilmiyor. Kullanıcıların değiştirmesine izin vermek için gösterin.

en: Expose sort
tr: Sıralamayı göster

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
tr: Bu sıralama gösteriliyor. Gizlerseniz kullanıcılar tarafından değiştirilemez.

en: Hide sort
tr: Sıralamayı gizle

en: Whether or not the content is published.
tr: İçeriğin yayınlanıp yayınlanmadığı.

en: Provide a simple link to the content.
tr: İçeriğe basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to edit the content.
tr: İçeriği düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the content.
tr: İçeriği silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Enable to override this field's links.
tr: Bu alanın bağlantılarını geçersiz kılmak için etkinleştir.

en: Link this field to the original piece of content
tr: Bu alanı özgün içerik parçasına bağla

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu sıralamayı ziyaretçilere göster

en: There was a problem creating field %label: !message
tr: %label alanını oluştururken sorun çıktı: !message

en: grouped
tr: gruplanmış

en: Custom output for TRUE
tr: TRUE için özel çıktı

en: Custom output for FALSE
tr: FALSE için özel çıktı

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu
