Tripal (7.x-3.2) - en to fr translation catalogue (197 entries)

en: Title
fr: Titre

en: select
fr: sélectionner

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Development
fr: Développement

en: Group
fr: Groupe

en: Subject
fr: Objet

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Priority
fr: Priorité

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: view
fr: voir

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Synonyms
fr: Synonymes

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Add
fr: Ajouter

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Find content
fr: Rechercher des contenus

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: Year
fr: Année

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Database
fr: Base de données

en: Off
fr: Désactivé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Details
fr: Détails

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Jobs
fr: Travaux

en: Table
fr: Tableau

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Targets
fr: Cibles

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Optional
fr: Facultatif

en: Template
fr: Gabarit

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Common Name
fr: Nom courant (cn)

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Constant
fr: Constante

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Query
fr: Requête

en: None.
fr: Aucun.

en: Object
fr: Objet

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Algorithm
fr: Algorithme

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Start Time
fr: Heure de début

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Schema
fr: Schéma

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Reverse
fr: Inversé

en: Not published
fr: Non publié

en: Relationships
fr: Relations

en: Migrate
fr: Migrer

en: Delete File
fr: Supprimer le fichier

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Analysis
fr: Analyse

en: Apply
fr: Appliquer

en: Max Width
fr: Largeur maximale

en: Publish
fr: Publier

en: Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Aggregate
fr: Agréger

en: empty
fr: vide

en: Output Format
fr: Format de sortie

en: contains
fr: contient

en: Filter Type
fr: Type de filtre

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Column
fr: Colonne

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Registration
fr: Inscription

en: Available Tokens
fr: Jetons (tokens) disponibles

en: Edit Link
fr: Lien de modification

en: Starts with
fr: Commence par

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Ends with
fr: Finit par

en: Search index
fr: Index de recherche

en: ID Attribute
fr: Attribut ID

en: Relationship Type
fr: Type de la Relation

en: Delete Link
fr: Lien de suppression

en: Contact Name
fr: Nom du contact

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent et ne peut donc pas être utilisé. Si un module fournissant ce gestionnaire a été désactivé, sa réactivation pourrait le restaurer. Si ce n'est pas le cas, il est conseillé de supprimer cet élément.

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: exposed
fr: exposé

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Job ID
fr: Identifiant (ID) de Travail

en: Publication Type
fr: Type de publication

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Progress
fr: Progression

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Vocabulary Name
fr: Nom du vocabulaire

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Exposed
fr: Exposé

en: Download File
fr: Télécharger un Fichier

en: Bundle ID
fr: Identifiant (ID) du type

en: Batch Size
fr: Taille du lot

en: Remote URL
fr: URL distante

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: Job Status
fr: Statut de l'offre d'emploi

en: Publication Year
fr: Année de publication

en: Can't handle more than one field storage engine
fr: Il n'est pas possible de spécifier plus d'un moteur de stockage de champ

en: Field storage engine not found.
fr: Le moteur de stockage de champs n'a pas été trouvé.

en: Delete Template
fr: Supprimer le gabarit

en: File Usage
fr: Utilisation du fichier

en: Import Settings
fr: Importer les Paramètres

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur, à moins que ceci ne soit un filtre exposé non requis.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Ce tri n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose sort
fr: Exposer le tri

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Ce tri est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide sort
fr: Masquer le tri

en: Whether or not the content is published.
fr: Si le contenu doit être publié ou non.

en: Provide a simple link to the content.
fr: Fournir un lien vers le contenu.

en: Provide a simple link to edit the content.
fr: Fournir un lien pour modifier le contenu.

en: Provide a simple link to delete the content.
fr: Fournir un lien pour supprimer le contenu.

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Link this field to the original piece of content
fr: Lier ce champ à l'élément de contenu originel

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce tri aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: Map Name
fr: Nom de la carte

en: There was a problem creating field %label: !message
fr: Il y a eu un problème lors de la création du champ %label : !message

en: grouped
fr: groupés

en: Custom output for TRUE
fr: Données de sortie personnalisées pour TRUE

en: Custom output for FALSE
fr: Données de sortie personnalisées pour FALSE

en: Colored
fr: Coloré

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie
