Tripal (7.x-3.3) - en to cs translation catalogue (156 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: select
cs: vybrat

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Development
cs: Vývoj

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Subject
cs: Předmět

en: Actions
cs: Akce

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Priority
cs: Priorita

en: Action
cs: Akce

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Project
cs: Projekt

en: Version
cs: Verze

en: view
cs: zobrazit

en: File
cs: Soubor

en: Edit
cs: Upravit

en: Search
cs: Hledat

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Synonyms
cs: Synonyma

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Small
cs: Malý

en: Large
cs: Velký

en: Add
cs: Přidat

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Notes
cs: Poznámky

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Find content
cs: Najít obsah

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Configure
cs: Nastavení

en: Email
cs: E-mail

en: Files
cs: Soubory

en: Contact
cs: Kontakt

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Year
cs: Rok

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Database
cs: databáze

en: Off
cs: Vypnuto

en: Custom
cs: Vlastní

en: Comment
cs: Komentář

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Term
cs: Termín

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Does not contain
cs: Neobsahuje

en: Is less than
cs: Je menší než

en: Is less than or equal to
cs: Je menší nebo rovno

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is greater than or equal to
cs: Je větší nebo rovno

en: Is greater than
cs: Je větší než

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Authored by
cs: Autor

en: Details
cs: Detaily

en: Stock
cs: Sklad

en: Table
cs: Tabulka

en: Start
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Users
cs: Uživatelé

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Optional
cs: Nepovinné

en: Template
cs: Šablona

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: Regular expression
cs: Regulární výraz

en: Authoring information
cs: Informace o autorovi

en: Authored on
cs: Vytvořeno dne

en: Leave blank for %anonymous.
cs: Ponechat prázdné pro %anonymous.

en: Source
cs: Zdroj

en: Publishing options
cs: Možnosti zveřejnění

en: Query
cs: Dotaz

en: None.
cs: Žádný.

en: Production
cs: Výroba

en: Start Time
cs: Čas zahájení

en: End Time
cs: Čas ukončení

en: Schema
cs: Schéma

en: Your settings have been saved.
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Reverse
cs: Obráceně

en: Not published
cs: Skryto

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Delete File
cs: Smazat soubor

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Analysis
cs: Analýza

en: Apply
cs: Použít

en: Publish
cs: Zveřejnit

en: Aggregate
cs: Agregovat

en: empty
cs: prázdné

en: contains
cs: obsahuje

en: Column
cs: Sloupec

en: Text to display
cs: Text který se zobrazí

en: Formatter
cs: Formátovač

en: Edit Link
cs: Upravit odkaz

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Citation
cs: Zdroj citátu

en: Show All
cs: Zobrazit vše

en: Is empty (NULL)
cs: Je prázdný (NULL)

en: not empty
cs: není prázdný

en: Ends with
cs: Končí na

en: textfield
cs: textové pole

en: Search index
cs: Index pro vyhledávání

en: Abbreviation
cs: Zkratka

en: Broken/missing handler
cs: Poškozený/chybějící ovladač

en: If checked, true will be displayed as false.
cs: Pokud je vybráno, pravda (TRUE) bude zobrazována jako nepravda (FALSE).

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: exposed
cs: vystavený

en: begins
cs: začíná

en: ends
cs: končí

en: asc
cs: vzestupně

en: desc
cs: sestupně

en: Sort descending
cs: Seřadit sestupně

en: Sort ascending
cs: Seřadit vzestupně

en: Library
cs: Knihovna

en: Hide empty fields
cs: Skrýt prázdná pole

en: Full content
cs: Plný obsah

en: Entity ID
cs: ID entity

en: Download File
cs: Stažení souboru

en: Remote URL
cs: Vzdálená URL

en: Is not empty (NOT NULL)
cs: Není prázdný (NOT NULL)

en: Can't handle more than one field storage engine
cs: Nelze obsloužit více jak 1 způsob ukládání polí

en: Field storage engine not found.
cs: Nebyl nalezen žádný způsob ukládání polí.

en: File Usage
cs: Použití souboru

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
cs: Pokud se nejedná o nepovinný vystavený filtr, musíte vybrat nějakou hodnotu.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
cs: Toto řazení není vystavené. Pokud chcete uživateli dovolit změnu řazení, vystavte jej.

en: Expose sort
cs: Vystavit řazení

en: Hide sort
cs: Skrýt řazení

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
cs: Vystavit toto řazení uživatelům, aby jej mohli ovlivnit

en: There was a problem creating field %label: !message
cs: Při vytváření pole @label nastal problém: !message

en: grouped
cs: seskupeno

en: Custom output for TRUE
cs: Vlastní výstup pro hodnotu TRUE/PRAVDA

en: Custom output for FALSE
cs: Vlastní výstup pro možnost FALSE

en: Search result highlighting input
cs: Zvýraznit hledaný text ve výsledcích.
