Tripal (7.x-3.3) - en to it translation catalogue (168 entries)

en: Title
it: Titolo

en: select
it: seleziona

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Development
it: Sviluppo

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Priority
it: Priorità

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Version
it: Versione

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Export
it: Esporta

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Update
it: Aggiorna

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Add
it: Aggiungi

en: Teaser
it: Anteprima

en: Notes
it: Note

en: Updated
it: Aggiornato

en: Find content
it: Trova contenuto

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Year
it: Anno

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Off
it: Spento

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Group ID
it: ID Gruppo

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Authored by
it: Creato da

en: Details
it: Dettagli

en: Stock
it: Scorta

en: Table
it: Tabella

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Configuration
it: Configurazione

en: Users
it: Utenti

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Optional
it: Opzionale

en: Expiration Date
it: Data scadenza

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Notifications
it: Notifiche

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Leave blank for %anonymous.
it: Lasciare in bianco per %anonymous.

en: Source
it: Sorgente

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Constant
it: Costante

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: None.
it: Nessuno.

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Production
it: Produzione

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Reverse
it: Inverti

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Relationships
it: Relazioni

en: Delete File
it: Elimina file

en: Output format
it: Formato di output

en: Analysis
it: Analisi

en: Apply
it: Applica

en: Publish
it: Pubblica

en: Aggregate
it: Aggrega

en: empty
it: vuoto

en: contains
it: contiene

en: Column
it: Colonna

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Formatter
it: Formattatore

en: Registration
it: Registrazione

en: Edit Link
it: Modifica link

en: Starts with
it: Inizia con

en: Citation
it: Citazione

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Ends with
it: Termina con

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: Relationship Type
it: Tipo di relazione

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Broken/missing handler
it: Gestore rotto/mancante

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
it: Il gestore di questa voce è rotto o mancante e non può essere usato. Se un modulo che ha fornito un gestore viene disattivato, riattivandolo può ripristinarlo. Altrimenti si dovrà probabilmente eliminare questa voce.

en: If checked, true will be displayed as false.
it: Se selezionato, true verrà mostrato come false.

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: exposed
it: esposto

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: desc
it: disc

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: Library
it: Biblioteca

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Libraries
it: Librerie

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Exposed
it: Esposto

en: Bundle ID
it: ID del bundle

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: Can't handle more than one field storage engine
it: Non si supporta più di un sistema di archiviazione campi

en: Field storage engine not found.
it: Motore di archiviazione files non trovato

en: File Usage
it: Utilizzo dei file

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
it: È necessario scegliere un valore, a meno che questo sia un filtro esposto non obbligatorio.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo ordinamento non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose sort
it: Esponi ordinamento

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo ordinamento è esposto. Nascondendolo, gli utenti non sarai in grado di modificarlo.

en: Hide sort
it: Nascondi ordinamento

en: Whether or not the content is published.
it: Se il contenuto è pubblicato o no.

en: Provide a simple link to the content.
it: Fornisce un link al contenuto.

en: Provide a simple link to edit the content.
it: Fornisce un link per modificare il contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content.
it: Fornisce un link per eliminare il contenuto.

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.

en: Link this field to the original piece of content
it: Collega questo campo al contenuto originale

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo ordinamento ai visitatori, consentendo loro di modificarlo

en: There was a problem creating field %label: !message
it: Si è verificato un problema durante la creazione del campo %label: !message

en: grouped
it: raggruppati

en: Custom output for TRUE
it: Output personalizzato per VERO

en: Custom output for FALSE
it: Output personalizzato per FALSO

en: Search result highlighting input
it: Highlighting dei risultati di ricerca
