Tripal (7.x-3.3) - en to ja translation catalogue (194 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: select
ja: 選択

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Development
ja: 開発

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Priority
ja: 優先度

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Synonyms
ja: シノニム（同義語）

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Export
ja: エクスポート

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Update
ja: 更新

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Add
ja: 追加

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Notes
ja: ノート

en: Updated
ja: 更新

en: Find content
ja: コンテンツを探す

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Year
ja: 年

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Database
ja: データベース

en: Off
ja: オフ

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Group ID
ja: グループID

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Details
ja: 詳細

en: Stock
ja: 在庫

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Table
ja: テーブル

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Targets
ja: ターゲット

en: Users
ja: ユーザー

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Optional
ja: 任意

en: Template
ja: テンプレート

en: UID
ja: ユーザーID

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Notifications
ja: 通知

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Source
ja: ソース

en: Features
ja: フィーチャー

en: Constant
ja: 定数

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Query
ja: クエリー

en: None.
ja: なし

en: Object
ja: オブジェクト

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Production
ja: 運用中

en: Start Time
ja: 開始時間

en: End Time
ja: 終了時間

en: Schema
ja: スキーマ

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Reverse
ja: 逆順

en: Not published
ja: 非掲載

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Migrate
ja: 移行

en: Delete File
ja: ファイルの削除

en: Output format
ja: 出力書式

en: Analysis
ja: 解析

en: Apply
ja: 適用

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Publish
ja: 掲載

en: Aggregate
ja: 集約

en: empty
ja: 空

en: Logo Type
ja: ロゴタイプ

en: contains
ja: 含む

en: Field Name
ja: フィールド名

en: regex
ja: 正規表現

en: Column
ja: カラム

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Registration
ja: 登録

en: Available Tokens
ja: 使用可能なトークン

en: Edit Link
ja: リンクの編集

en: Publication
ja: 公表

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Show All
ja: すべて表示

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Internal ID
ja: 内部ID

en: Callback
ja: コールバック

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Experimental
ja: 試験的

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Library
ja: ライブラリー

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Full content
ja: 全文

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Bundle ID
ja: バンドル ID

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Can't handle more than one field storage engine
ja: ストレージエンジンは一つしか扱うことができません。

en: Field storage engine not found.
ja: ファイルストレージエンジンが見つかりません。

en: File Usage
ja: ファイルの用途

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ja: このフィルターが任意の外部設置フィルターでなければ、値を選択しなければなりません。

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: ソートは公開されていません。ユーザーが変更できるようにソートを公開します。

en: Expose sort
ja: ソートを公開する

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このソートは公開されています。非公開にするとユーザーが変更できなくなります。

en: Hide sort
ja: ソートを非公開にする

en: Whether or not the content is published.
ja: コンテンツが掲載されているかどうか。

en: Provide a simple link to the content.
ja: コンテンツへの単純なリンクを提供します。

en: Provide a simple link to edit the content.
ja: コンテンツの編集画面への単純なリンクを提供します。

en: Provide a simple link to delete the content.
ja: コンテンツを削除する単純なリンクを提供します。

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: Link this field to the original piece of content
ja: このフィールドを元のコンテンツへリンクさせる

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ja: この並び順を訪問者に表示し、値を変更できるようにする

en: Map Name
ja: 地図名

en: There was a problem creating field %label: !message
ja: フィールド %label を作成中に問題が発生しました: !message

en: grouped
ja: グループ化

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果
