Tripal (7.x-3.3) - en to ro translation catalogue (164 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: select
ro: selectare

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Priority
ro: Prioritate

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Projects
ro: Proiecte

en: Project
ro: Proiect

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afișează

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Update
ro: Actualizare

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Add
ro: Adaugă

en: Notes
ro: Note

en: Updated
ro: Actualizat

en: Find content
ro: Găsire conţinut.

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Continue
ro: Continuare

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: Created
ro: Creat

en: Year
ro: Anul

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Database
ro: Bază de date

en: Off
ro: Oprit

en: Contacts
ro: Contacte

en: Custom
ro: Personalizat

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Group ID
ro: ID-ul grupului

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID-ul vocabularului

en: Term
ro: Termen

en: Contains
ro: Conține

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Authored by
ro: Autor

en: Details
ro: Detalii

en: Stock
ro: Stoc

en: Table
ro: Tabel

en: End
ro: Sfârşit

en: Configuration
ro: Configurație

en: Users
ro: Utilizatori

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Optional
ro: Opţional

en: Template
ro: Șablon

en: Defaults
ro: Implicite

en: Notifications
ro: Notificări

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Source
ro: Sursă

en: Features
ro: Caracteristici

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Query
ro: Interogare

en: None.
ro: Niciunul.

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Production
ro: Producţie

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Reverse
ro: Inversează

en: Not published
ro: Nepublicat

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Migrate
ro: Migrare

en: Delete File
ro: Şterge fişier

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Analysis
ro: Analiză

en: Apply
ro: Aplică

en: Publish
ro: Publică

en: Aggregate
ro: Agreghează

en: empty
ro: gol

en: contains
ro: conţine

en: Column
ro: Coloană

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afişsat

en: Formatter
ro: Tip de formatare

en: Edit Link
ro: Editați legătura

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Show All
ro: Arată Toate

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Ends with
ro: Se termină cu

en: Search index
ro: Index căutare

en: Delete Link
ro: Legătură de ștergere

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Broken/missing handler
ro: Handler deteriorat/lipsă

en: If checked, true will be displayed as false.
ro: Dacă este bifat, adevărat va fi afișat ca fals.

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: exposed
ro: expus

en: begins
ro: începe

en: ends
ro: sfârşeşte

en: !has
ro: !are

en: Sort descending
ro: Sortează descrescător

en: Sort ascending
ro: Sortează crescător

en: Contact Type
ro: Tip contact

en: Module Name
ro: Denumirea modulului

en: Progress
ro: Progres

en: Does not start with
ro: Nu începe cu

en: Does not end with
ro: Nu se termină cu

en: Hide empty fields
ro: Ascundeți câmpurile goale

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Exposed
ro: Expus

en: Bundle ID
ro: ID bundle

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: Can't handle more than one field storage engine
ro: Nu se poate folosi mai mult de un singur motor de stocare câmpuri

en: Field storage engine not found.
ro: Nu a fost găsit motorul de stocare câmpuri.

en: File Usage
ro: Utilizare fișier

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ro: Trebuie să selectați o valoare dacă acesta nu este un filtru expus non-necesar.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ro: Această sortare nu este expusă. Expuneți-o pentru a permite utilizatorilor să o schimbe.

en: Expose sort
ro: Expuneți sortarea

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ro: Această sortare este expusă. Dacă o ascundeți, utilizatorii nu vor putea să o schimbe.

en: Hide sort
ro: Ascunde sortarea

en: Enable to override this field's links.
ro: Permite suprascrierea legăturilor acestui câmp.

en: Link this field to the original piece of content
ro: Legați acest câmp la conținutul original

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ro: Expuneți această sortare vizitatorilor pentru a le permite să o schimbe

en: grouped
ro: grupate

en: Custom output for TRUE
ro: Ieșire personalizată pentru TRUE

en: Custom output for FALSE
ro: Ieșire personalizată pentru FALSE

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării
