Tripal (7.x-3.6) - en to hi translation catalogue (128 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: select
hi: चुने

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Development
hi: उद्विकास

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: Tags
hi: उपनाम

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Projects
hi: परियोजनाओं

en: Project
hi: परियोजना

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Synonyms
hi: समानार्थी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Add
hi: जोड़ें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Find content
hi: सामग्री खोजें

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Off
hi: बंद

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Group ID
hi: समूह आईडी

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is less than
hi: से छोटा

en: Is less than or equal to
hi: से छोटा या समतुल्य

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Is greater than
hi: से बड़ा

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Table
hi: तालिका

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Template
hi: फर्मा

en: Expiration Date
hi: समाप्ति तिथि

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: Source
hi: स्रोत

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Your settings have been saved.
hi: अपनी सेटिंग्स को सुरक्षित कर दिया गया है।

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: Analysis
hi: विश्लेषण

en: Apply
hi: लागू करें

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: empty
hi: खाली

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका

en: Callback
hi: वापस कॉल करें

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: begins
hi: शुरू होता है

en: asc
hi: आरोही

en: desc
hi: अवरोही

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Can't handle more than one field storage engine
hi: एक से अधिक क्षेत्र संग्रहण इंजिन को  संभाला  नहीं जा सकता

en: Field storage engine not found.
hi: फील्ड संग्रहण इंजिन नहीं मिला.

en: There was a problem creating field %label: !message
hi: क्षेत्र %label बनाने में समस्या थी: !message

en: Custom output for TRUE
hi: TRUE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Custom output for FALSE
hi: FALSE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Search result highlighting input
hi: खोज परिणाम हाइलाइटिंग इनपुट
