Tripal (7.x-3.7) - en to cy translation catalogue (106 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Type
cy: Math

en: Subject
cy: Testun

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Confirm
cy: Cadarnhau

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: On
cy: Ymlaen

en: Tags
cy: Tagiau

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Version
cy: Fersiwn

en: view
cy: gweld

en: File
cy: Ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Weight
cy: Pwysau

en: Link
cy: Dolen

en: Synonyms
cy: Cyfystyron

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Export
cy: Allfudo

en: Save
cy: Cadw

en: Help
cy: Cymorth

en: True
cy: Gwir

en: False
cy: Anwir

en: Update
cy: Diweddaru

en: Small
cy: Bach

en: Large
cy: Mawr

en: Add
cy: Ychwanegu

en: Teaser
cy: Rhagflas

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Continue
cy: Parhau

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: Files
cy: Ffeiliau

en: Contact
cy: Cyswllt

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Custom
cy: Addasu

en: Comment
cy: Sylw

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Vocabulary
cy: Geirfa

en: Vocabulary ID
cy: ID geirfa

en: Contains
cy: Yn cynnwys

en: Does not contain
cy: Ddim yn cynnwys

en: Is less than
cy: Mae'n llai na

en: Is less than or equal to
cy: Yn llai nag neu yn hafal i

en: Is equal to
cy: Yn gyfartal i

en: Is greater than or equal to
cy: Mae'n fwy nag neu'n hafal i

en: Is greater than
cy: Mae'n fwy nag

en: Is not equal to
cy: Nid yw'n hafal i

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Details
cy: Manylion

en: Table
cy: Tabl

en: Start
cy: Dechrau

en: End
cy: Diwedd

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Optional
cy: Dewisol

en: Defaults
cy: Rhagosodiadau

en: Authoring information
cy: Awduro gwybodaeth

en: Authored on
cy: Wedi ei awduro ar

en: Leave blank for %anonymous.
cy: Gadael yn wag i %anonymous

en: Publishing options
cy: Dewisiadau cyhoeddi

en: Query
cy: Ymholiad

en: None.
cy: Dim

en: Production
cy: Cynhyrchiad

en: Reverse
cy: Yn ôl

en: Not published
cy: Heb ei gyhoeddi

en: Relationships
cy: Cysylltiadau

en: Output format
cy: Fformat allbwn

en: Analysis
cy: Dadansoddiad

en: Apply
cy: Ceisio

en: Publish
cy: Cyhoeddi

en: Unpublish
cy: Heb ei gyhoeddi

en: empty
cy: gwag

en: contains
cy: yn cynnwys

en: Column
cy: Colofn

en: Text to display
cy: Testun i ddangos

en: Starts with
cy: Dechrau gyda

en: Show All
cy: Dangos i gyd

en: Is empty (NULL)
cy: Yn wag (NULL)

en: not empty
cy: ddim yn wag

en: Ends with
cy: Yn gorffen gyda

en: Abbreviation
cy: Talfyriad

en: Broken/missing handler
cy: Trinydd wedi torri/ ar goll

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
cy: Mae trinydd yr eitem yma wedi torri neu ar goll a ni ellir ei ddefnyddio. Os byddai modiwl yn darparu trinydd ac wedi ei anablu, byddai ail-alluogi ef yn gallu ei adfer efallai. Fel arall, dylech ddileu'r eitem yma.

en: If checked, true will be displayed as false.
cy: Os yn cael ei wirio, bydd gwir yn cael ei arddangos fel anwir.

en: exposed
cy: agored

en: begins
cy: yn dechrau

en: ends
cy: yn gorffen

en: asc
cy: esg

en: desc
cy: disg
