TWBS (7.x-3.0-unstable2) - en to ar translation catalogue (281 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Next
ar: التالي

en: Pages
ar: الصفحات

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: not verified
ar: لم يتم التحقق

en: new
ar: جديد

en: error
ar: خطأ

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Download
ar: تحميل

en: view
ar: عرض

en: File information
ar: معلومات الملف

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Test
ar: الاختبار

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Parent
ar: الأب

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: ‹
ar: ▸

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: up
ar: فوق

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en:  ›
ar:  ◂

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Preview
ar: معاينة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Format
ar: التنسيق

en: Modules
ar: الوحدات

en: Region
ar: المنطقة

en: Display
ar: العرض

en: never
ar: أبدا

en: Updated
ar: التحديث

en: read more
ar: اقرأ المزيد

en: no screenshot
ar: لا توجد لقطة

en: Attachment
ar: المرفق

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Error
ar: خطأ

en: Done
ar: تمّ

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Block
ar: الصندوق

en: Check manually
ar: التحقق يدوياً

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Warning
ar: تحذير

en: active
ar: نشط

en: N/A
ar: غير موجود

en: OK
ar: موافق

en: Categorize
ar: صنّف

en: URL:
ar: المسار:

en: Updated:
ar: آخر تحديث:

en: %ago ago
ar: منذ %ago

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Prev
ar: السابق

en: Code
ar: الكود

en: Mon
ar: اثنين

en: Tue
ar: ثلاثاء

en: Wed
ar: أربعاء

en: Thu
ar: خميس

en: Fri
ar: جمعة

en: Sat
ar: سبت

en: Sun
ar: أحد

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Forum
ar: المنتدى

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: 1 vote | @count votes
ar[0]: صوت واحد
ar[1]: لا أصوات
ar[2]: صوتان
ar[3]: @count أصوات
ar[4]: @count صوتا
ar[5]: @count صوت

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Order
ar: الترتيب

en: Operation
ar: عملية

en: 1 new | @count new
ar[0]: واحد جديد
ar[1]: لا جديد
ar[2]: اثنان جديدان
ar[3]: @count جدد
ar[4]: @count جديدا
ar[5]: @count جديد

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: @time ago
ar: منذ @time

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Topics
ar: المناقشات

en: Today
ar: اليوم

en: Jan
ar: يناير

en: Feb
ar: فبراير

en: Mar
ar: مارس

en: Apr
ar: أبريل

en: Jun
ar: يونيو

en: Jul
ar: يوليو

en: Aug
ar: أغسطس

en: Sep
ar: سبتمبر

en: Oct
ar: أكتوبر

en: Nov
ar: نوفمبر

en: Dec
ar: ديسمبر

en: Posts
ar: المحتوى

en: Empty
ar: فارغ

en: Choice
ar: اختيار

en: Su
ar: الأحد

en: Mo
ar: الإثنين

en: Tu
ar: الثلاثاء

en: We
ar: الأربعاء

en: Th
ar: الخميس

en: Fr
ar: الجمعة

en: Sa
ar: السبت

en: Info
ar: معلومات

en: warning
ar: تحذير

en: revert
ar: استرجاع

en: No forums defined
ar: لا منتديات معرفة

en: This topic has been moved
ar: تم نقل المناقشة

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: Themes
ar: الحلل

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: English name
ar: الاسم بالإنجليزية

en: Native name
ar: الاسم الأصلي

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Permission
ar: الصلاحية

en: !title !required
ar: ‏!title ‏!required

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: More help
ar: المزيد من المساعدة

en: Preview trimmed version
ar: معاينة المقتطف

en: Preview full version
ar: معاينة الإصدار الكامل

en: Expand
ar: توسيع

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: ok
ar: حسنا

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
ar: ‏@site_name - تلقيمات مجمعة في التصنيف @title

en: @site_name - aggregated feeds
ar: ‏@site_name - تلقيمات مجمعة

en: @site_name aggregator
ar: مجمِّع أخبار @site_name

en: !title feed
ar: تلقيمة !title

en: Revoked!
ar: منقوض

en: Security update required!
ar: تحديث أمني ضروري.

en: Not supported!
ar: غير مدعوم

en: Recommended version:
ar: النسخة المزكاة:

en: Security update:
ar: تحديث أمني:

en: Latest version:
ar: آخر نسخة:

en: Development version:
ar: النسخة التطويرية:

en: Also available:
ar: يتوفر أيضا:

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Factor
ar: المعامل

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: New posts
ar: مواضيع جديدة

en: Effect
ar: التأثير

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: edit permissions
ar: حرر الصلاحيات

en: original
ar: الأصلية

en: done
ar: تم

en: edit role
ar: تحرير الدور

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: No tests to display.
ar: لا توجد اختبارات للعرض.

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: Not in menu
ar: غير موجود في القائمة

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
ar: يعرض لك المقتطف ما يظهر من الموضوع حال ترقيته إلى الصفحة الرئيسية، أو في تلقيمة آر.إس.إس.<span class="no-js"> يمكنك إضافة &lt;!--break--&gt; لتحدد مكان قطع الموضوع.</span>

en: Total votes: @votes
ar: مجموع الأصوات : @votes

en: Vote count
ar: عدد الأصوات

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
ar: لا حقول تحت هذا التصنيف. ان لم تضف أي حقول سيحذف التصنيف عند الحفظ.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ar: تتطلب هذه السمة النسخة @php_required من بي.إتش.بي ولا تتوافق مع النسخة !php_version منها.

en: Last checked: @time ago
ar: آخر تحقق : منذ @time

en: Last checked: never
ar: آخر تحقق: لم يتم التحقق بعد

en: Includes: %includes
ar: تشمل: %includes

en: Disabled modules
ar: وحدات مُعَطَّلة

en: Disabled themes
ar: سمات مُعَطَّلة

en: No new posts
ar: لا توجد مواضيع جديدة

en: Sticky topic
ar: موضوع مثبت

en: Show shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: width @width
ar: عرض @width

en: height @height
ar: ارتفاع @height

en: upscaling allowed
ar: التكبير مسموح

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ar: توليد عشوائي بين - @degrees&deg و @degrees&deg

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ar: هذه الصلاحية منبثقة من دور المستخدم المعرف.

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: Other blocks
ar: صناديق أخرى

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: An AJAX HTTP error occurred.
ar: حدث خطأ أجاكس HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
ar: نتيجة كود PHP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ar: تم إنهاء طلب AJAX HTTP بشكل غير عادي.

en: Debugging information follows.
ar: يليه معلومات التنقيح.

en: Path: !uri
ar: المسار: !uri

en: StatusText: !statusText
ar: نص الحالة: !statusText

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ar: يرجى <a href="@login">تسجيل الدخول</a> أو <a href="@register">إنشاء حساب جديد</a> لإضافة تعليقات

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
ar: يرجى <a href="@login">تسجيل الدخول</a> لإضافة تعليقات

en: Customize dashboard
ar: تخصيص لوحة التحكم

en: Hide summary
ar: إخفاء الموجز

en: Edit summary
ar: تعديل الملخص

en: Files must be less than !size.
ar: يجب أن يكون حجم الملفات أقل من !size.

en: Allowed file types: !extensions.
ar: أنواع الملفات المسموح بها: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
ar: يجب أن تكون الصور بحجم !size بيكسل تماماً.

en: Images must be between !min and !max pixels.
ar: يجب أن يكون حجم الصور بين !min و !max بيكسل.

en: Images must be larger than !min pixels.
ar: يجب أن يكون حجم الصور أكبر من !min بيكسل.

en: Images must be smaller than !max pixels.
ar: يجب أن يكون حجم الصور أقل من !max بيكسل.

en: More information about text formats
ar: المزيد من المعلومات حول تنسيقات النص

en: By !author @time ago
ar: كتبها !author منذ @time

en: Style name
ar: اسم النمط

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
ar: لا توجد حاليا أية أشكال. <a href="!url">إضافة شكل جديد</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ar: لا توجد حاليا أية تأثيرات في هذا الشكل. أضف تأثيرا جديدا باختيار أحد الخيارات أسفله.

en: view actual size
ar: عرض الحجم الحالي

en: Sample original image
ar: مثال عن الصورة الأصلية

en: Sample modified image
ar: مثال عن الصورة المعدلة

en: Detection method
ar: طريقة الكشف

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ar: لم تقم بإنشاء أي أنواع محتوى. إذهب إلى  <a href="@create-content">صفحة إنشاء أنواع المحتوى</a> من أجل إنشاء نوع محتوى جديد.

en: @title dialog
ar: حوار @title

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
ar: هذه النسخة غير متوافقة مع دروبال !core_version ويجب تبديلها.

en: Requires: !module-list
ar: تتطلب: !module-list

en: Required by: !module-list
ar: تتطلبها: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
ar: يستخدم <a href="@poweredby">دروبال</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
ar: لا يوجد معاجم. <a href="@link">اضف معجم</a>.

en: Includes:
ar: يحتوي:

en: Enabled: %includes
ar: المفعلة: %includes

en: Disabled: %disabled
ar: المعطلة: %disabled

en: Depends on: !basethemes
ar: يعتمد على: !basethemes

en: Required by: %subthemes
ar: يتطلبه: %subthemes

en: Show more content
ar: عرض المزيد من المحتوى

en: Collapse
ar: طي

en: @name <em>(locked)</em>
ar: @name <em>(مغلق)</em>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ar: لا يمكن رفع الملف المحدد %filename. يسمح فقط بالملفات ذات اللواحق التالية: %extensions.

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
ar: قم بسحب وإفلات هذه الصناديق على العمود أدناه. يتم حفظ التغييرات تلقائياً.المزيد من الخيارات في <a href="@dashboard-url">صفحة الإعدادت</a>.

en: - Select a value -
ar: - اختر قيمة -

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Hot topic, new comments
ar: موضوع ساخن، تعليقات جديدة

en: Hot topic
ar: موضوع ساخن

en: Normal topic
ar: موضوع عادي

en: Closed topic
ar: موضوع مغلق

en: Add other blocks
ar: إضافة صناديق أخرى

en: Autocomplete popup
ar: نافذة الإكمال التلقائي

en: Searching for matches...
ar: جاري البحث عن الكلمات المطابقة...

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
ar[0]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدة التالية: @required_modules
ar[1]: لإزالة @module، يجب أأولاً إزالة الوحدة التالية: @required_modules
ar[2]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules
ar[3]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules
ar[4]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules
ar[5]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules

en: Hide shortcuts
ar: إخفاء الاختصارات

en: (Machine name: @type)
ar: (الإسم الآلى: @type)

en: Enable !title
ar: تفعيل  !title

en: Set !title as default
ar: جعل  !title هو الافتراضي

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
ar: لا توجد اختصارات <a href="@link">أضف اختصارا</a>.

en: Subscribe to !feed-title
ar: اشترك ب !feed-title

en: No book content available.
ar: لا يوجد أي محتوى في كتاب.
