TWBS (7.x-3.0-unstable2) - en to it translation catalogue (268 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Successivo

en: Pages
it: Pagine

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: not verified
it: non verificato

en: new
it: nuovo

en: error
it: errore

en: Categories
it: Categorie

en: Download
it: Scarica

en: view
it: mostra

en: File information
it: Informazioni sul file

en: Release notes
it: Note di rilascio

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: up
it: su

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Format
it: Formato

en: Modules
it: Moduli

en: Region
it: Regione

en: Display
it: Visualizzazione

en: never
it: mai

en: Updated
it: Aggiornato

en: read more
it: leggi tutto

en: no screenshot
it: nessun'anteprima

en: Attachment
it: Allegato

en: n/a
it: n/d

en: Error
it: Errore

en: Done
it: Fatto

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Check manually
it: Controlla manualmente

en: Up to date
it: Aggiornato

en: Update available
it: Aggiornamento disponibile

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Vocabulary name
it: Nome del vocabolario

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Warning
it: Avviso

en: active
it: attivo

en: N/A
it: N/D

en: Categorize
it: Categorizza

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: %ago ago
it: %ago fa

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Prev
it: Precedente

en: Code
it: Codice

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: 1 vote | @count votes
it[0]: 1 voto
it[1]: @count voti

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Order
it: Ordina

en: Operation
it: Operazione

en: 1 new | @count new
it[0]: 1 nuovo
it[1]: @count nuovi

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: @time ago
it: @time fa

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Topics
it: Argomenti

en: Today
it: Oggi

en: Jan
it: Gen

en: Jun
it: Giu

en: Jul
it: Lug

en: Aug
it: Ago

en: Sep
it: Set

en: Oct
it: Ott

en: Dec
it: Dic

en: Posts
it: Messaggi

en: Empty
it: Vuoto

en: Choice
it: Scelta

en: Su
it: Do

en: Mo
it: Lu

en: Tu
it: Ma

en: We
it: Noi

en: Th
it: Gi

en: Fr
it: Ve

en: Info
it: Informazioni

en: warning
it: avviso

en: revert
it: ripristina

en: No forums defined
it: Nessun forum definito

en: This topic has been moved
it: L'argomento è stato spostato

en: New comments
it: Nuovi commenti

en: New
it: Nuovo

en: Themes
it: Temi

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to page @number
it: Vai a pagina @number

en: English name
it: Nome in inglese

en: Native name
it: Nome originale

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Permission
it: Permesso

en: Show descriptions
it: Mostra descrizioni

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: More help
it: Ulteriore aiuto

en: Preview trimmed version
it: Anteprima versione troncata

en: Preview full version
it: Anteprima versione completa

en: Expand
it: Espandi

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Loading
it: Caricamento

en: No comments available.
it: Nessun commento disponibile.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
it: @site_name - feed aggregati nella categoria @title

en: @site_name - aggregated feeds
it: @site_name - feed aggregati

en: @site_name aggregator
it: @site_name aggregatore

en: !title feed
it: feed !title

en: Revoked!
it: Ritirata!

en: Security update required!
it: È richiesto un aggiornamento di sicurezza!

en: Not supported!
it: Non supportato!

en: Recommended version:
it: Versione consigliata:

en: Security update:
it: Aggiornamento di sicurezza:

en: Latest version:
it: Ultima versione:

en: Development version:
it: Versione di sviluppo:

en: Also available:
it: Disponibile anche:

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Factor
it: Fattore

en: Expand layout to include descriptions.
it: Espandi il layout per includere le descrizioni.

en: Hide descriptions
it: Nascondi le descrizioni

en: Compress layout by hiding descriptions.
it: Comprimi il layout nascondendo le descrizioni.

en: New posts
it: Nuovi post

en: mm/dd/yy
it: mm/gg/aa

en: Effect
it: Effetto

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: edit permissions
it: modifica permessi

en: original
it: originale

en: done
it: fatto

en: edit role
it: modifica ruolo

en: Direction
it: Direzione

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: No tests to display.
it: Nessun test da mostrare.

en: No fields available.
it: Nessun campo disponibile.

en: Not in menu
it: Non nel menu

en: No blocks in this region
it: Nessun blocco in questa regione

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
it: La versione troncata del contenuto mostra come verrà visualizzato quando promosso nella pagina principale o esportato nel feed RSS.<span class="no-js"> Puoi inserire il delimitatore "&lt;!--break--&gt;" (senza le virgolette) per decidere con precisione dove il contenuto sarà troncato.</span>

en: Total votes: @votes
it: Voti totali: @votes

en: Vote count
it: Conteggio voti

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
it: Non ci sono campi in questa categoria. Se questa categoria rimane vuota quando salvata, sarà rimossa.

en: Search form
it: Form di ricerca

en: No modules are available to uninstall.
it: Non è possibile disinstallare alcun modulo.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
it: Questo tema richiede la versione @php_required di PHP ed è incompatibile con quella attualmente installata (!php_version).

en: Last checked: @time ago
it: Ultimo controllo: @time fa

en: Last checked: never
it: Ultimo controllo: mai

en: Includes: %includes
it: Include: %includes

en: Disabled modules
it: Moduli disattivati

en: Disabled themes
it: Temi disattivati

en: No new posts
it: Nessun nuovo post

en: Sticky topic
it: Discussione sempre in cima agli elenchi

en: Show shortcuts
it: Mostra scorciatoie

en: width @width
it: larghezza @width

en: height @height
it: altezza @height

en: upscaling allowed
it: ingrandimento consentito

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
it: casuale tra -@degrees&deg e @degrees&deg

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
it: Questo permesso viene ereditato dal ruolo utente autenticato.

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Other blocks
it: Altri blocchi

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: An AJAX HTTP error occurred.
it: Si è verificato un errore HTTP in AJAX.

en: HTTP Result Code: !status
it: Codice HTTP di risposta: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
it: Una richiesta AJAX HTTP è terminata in modo anomalo.

en: Debugging information follows.
it: Di seguito le informazioni di debug.

en: Path: !uri
it: Percorso: !uri

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
it: <a href="@login">Accedi</a> o <a href="@register">registrati</a> per inserire commenti.

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
it: <a href="@login">Accedi</a> per lasciare commenti

en: Customize dashboard
it: Personalizza la dashboard

en: Hide summary
it: Nascondi sommario

en: Edit summary
it: Modifica sommario

en: Files must be less than !size.
it: I file devono pesare meno di !size.

en: Allowed file types: !extensions.
it: Tipi di file permessi: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
it: La dimensione delle immagini deve essere pari esattamente a !size pixel.

en: Images must be between !min and !max pixels.
it: La dimensione delle immagini deve essere compresa fra !min e !max pixel.

en: Images must be larger than !min pixels.
it: La dimensione delle immagini deve essere superiore a !min pixel.

en: Images must be smaller than !max pixels.
it: La dimensione delle immagini deve essere inferiore a !max pixel.

en: More information about text formats
it: Altre informazioni sui formati del testo

en: By !author @time ago
it: Di !author @time fa

en: Style name
it: Nome dello stile

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
it: Al momento non ci sono stili. <a href="!url">Aggiungi uno stile</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
it: Questo stile non contiene effetti. Aggiungi un effetto selezionando una delle opzioni seguenti.

en: view actual size
it: visualizza dimensioni reali

en: Sample original image
it: Immagine campione originale

en: Sample modified image
it: Immagine campione modificata

en: Detection method
it: Metodo di rilevamento

en: Date type
it: Tipo di data

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato nessun tipo di contenuto. Vai all pagina di <a href="@create-content">creazione dei tipi di contenuto</a> per creare un nuovo tipo di contenuto.

en: @title dialog
it: Finestra di dialogo @title

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
it: Questa versione non è compatibile con Drupal !core_version e dovrebbe essere sostituita.

en: Requires: !module-list
it: Richiede: !module-list

en: Required by: !module-list
it: Richiesto da: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
it: Realizzato con <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
it: Nessun vocabolario disponibile. <a href="@link">Aggiungi vocabolario</a>.

en: Includes:
it: Include:

en: Enabled: %includes
it: Attivati: %includes

en: Disabled: %disabled
it: Disattivati: %disabled

en: Depends on: !basethemes
it: Dipende da: !basethemes

en: Required by: %subthemes
it: Richiesto da: %subthemes

en: Show more content
it: Mostra altri contenuti

en: Collapse
it: Raggruppa

en: @name <em>(locked)</em>
it: @name <em>(bloccato)</em>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
it: Il file selezionato %filename non può essere caricato. Sono consentiti solo file con le seguenti estensioni: %extensions.

en: Close overlay
it: Chiudi l'overlay di amministrazione

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
it: Cattura e trascina questi blocchi sulle colonne sottostanti. I cambiamenti vengono salvati automaticamente. Ulteriori opzioni sono disponibili sulla <a href="@dashboard-url">pagina di configurazione</a>.

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Hot topic, new comments
it: Discussione calda, nuovi commenti

en: Hot topic
it: Discussione calda

en: Normal topic
it: Discussione normale

en: Closed topic
it: Discussione chiusa

en: Add other blocks
it: Aggiungi altri blocchi

en: Options for the administrative overlay
it: Opzioni per l'overlay di amministrazione

en: Autocomplete popup
it: Popup di autocompletamento

en: Searching for matches...
it: Ricerca in corso...

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
it[0]: è necessario disinstallare @required_modules prima di disinstallare @module
it[1]: è necessario disinstallare @required_modules prima di disinstallare @module

en: Hide shortcuts
it: Nascondi scorciatoie

en: (Machine name: @type)
it: (nome ad uso interno: @type)

en: Enable !title
it: Abilita !title

en: Set !title as default
it: Abilita !title come predefinito

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
it: Nessuna scorciatoia presente. <a href="@link">Aggiungere scorciatoia</a>.

en: Subscribe to !feed-title
it: Abbonamento a !feed-title

en: No book content available.
it: Nessun contenuto del libro disponibile.
