TWBS (7.x-3.0-unstable2) - en to ja translation catalogue (278 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: Pages
ja: ページ

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: not verified
ja: 未認証ユーザー

en: new
ja: 新規

en: error
ja: エラー

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Download
ja: ダウンロード

en: view
ja: ビュー

en: File information
ja: ファイル情報

en: Release notes
ja: リリースノート

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Test
ja: テスト

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: up
ja: 上

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Default
ja: デフォルト

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Format
ja: フォーマット

en: Modules
ja: モジュール

en: Region
ja: リージョン

en: Display
ja: 表示

en: never
ja: なし

en: Updated
ja: 更新

en: read more
ja: 続きを読む

en: no screenshot
ja: スクリーンショットなし

en: Attachment
ja: 添付

en: n/a
ja: 利用不可

en: Error
ja: エラー

en: Done
ja: 完了

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Block
ja: ブロック

en: Check manually
ja: 手動で確認

en: Up to date
ja: 最新

en: Update available
ja: アップデートが利用可能です

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Warning
ja: 警告

en: active
ja: アクティブ

en: Categorize
ja: 分類

en: Updated:
ja: 更新:

en: %ago ago
ja: %ago 前

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Prev
ja: 前へ

en: Code
ja: コード

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Forum
ja: フォーラム

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: 1 vote | @count votes
ja[0]: 得票数：1
ja[1]: 得票数：@count

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Order
ja: オーダー

en: Operation
ja: 操作

en: 1 new | @count new
ja[0]: 新規 1
ja[1]: 新規 @count

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: @time ago
ja: @time 前

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Topics
ja: トピック

en: Today
ja: 今日

en: Jan
ja: 1月

en: Feb
ja: 2月

en: Mar
ja: 3月

en: Apr
ja: 4月

en: Jun
ja: 6月

en: Jul
ja: 7月

en: Aug
ja: 8月

en: Sep
ja: 9月

en: Oct
ja: 10月

en: Nov
ja: 11月

en: Dec
ja: 12月

en: Posts
ja: 投稿

en: Empty
ja: 空

en: Choice
ja: 選択

en: Su
ja: 日

en: Mo
ja: 月

en: Tu
ja: 火

en: We
ja: 水

en: Th
ja: 木

en: Fr
ja: 金

en: Sa
ja: 土

en: warning
ja: 警告

en: revert
ja: 戻す

en: No forums defined
ja: フォーラムが定義されていません

en: This topic has been moved
ja: このトピックは移動しました

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: New
ja: 新

en: Themes
ja: テーマ

en: You are here
ja: 現在地

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Go to page @number
ja: @numberページへ

en: English name
ja: 英語表記

en: Native name
ja: 母国語表記

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Permission
ja: 権限

en: Show descriptions
ja: 説明を表示

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: More help
ja: もっと詳しく

en: Preview trimmed version
ja: ティーザーのプレビュー

en: Preview full version
ja: 全文のプレビュー

en: Expand
ja: 展開

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Loading
ja: 読み込み中

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: ok
ja: OK

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
ja: @site_name - カテゴリー @title に集約されたフィード

en: @site_name - aggregated feeds
ja: @site_name - 集約されたフィード

en: @site_name aggregator
ja: @site_name のアグリゲーター

en: !title feed
ja: !title のフィード

en: Revoked!
ja: 廃止されました！

en: Security update required!
ja: セキュリティーアップデートが必要です!

en: Not supported!
ja: サポートされません！

en: Recommended version:
ja: 推奨バージョン:

en: Security update:
ja: セキュリティーアップデート：

en: Latest version:
ja: 最新バージョン:

en: Development version:
ja: 開発バージョン:

en: Also available:
ja: 同じく入手可能:

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Factor
ja: 要素

en: Expand layout to include descriptions.
ja: 説明を含めるためにレイアウトを展開する

en: Hide descriptions
ja: 説明を非表示にする

en: Compress layout by hiding descriptions.
ja: 説明を隠してレイアウトを縮める

en: New posts
ja: 新しい投稿

en: mm/dd/yy
ja: yy/mm/dd

en: Effect
ja: 効果

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: edit permissions
ja: 権限の編集

en: original
ja: オリジナル

en: done
ja: 完了

en: edit role
ja: 役割の編集

en: Direction
ja: 方向

en: Drupal core
ja: Drupal コア

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: No tests to display.
ja: 表示するテストがありません。

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: Not in menu
ja: メニューには表示されていません。

en: No blocks in this region
ja: このリージョンにブロックはありません

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
ja: ティーザーのプレビューは、この投稿がメインページに掲載される際や、記事配信用のフィードに書き出される際に、どのように表示されるかを示しています。 <span class="no-js">分割する部分を自分で調整したい場合は、分割したい箇所に区切り記号 <b>&lt;!--break--&gt;</b> を挿入してください。</span>

en: Total votes: @votes
ja: 投票総数：@votes

en: Vote count
ja: 得票数

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
ja: このカテゴリーにフィールドはありません。 このカテゴリーが空のままで保存された場合は削除されます。

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ja: このテーマはPHPバージョン @php_required を必要とし、PHPバージョン !php_version との互換性がありません。

en: Last checked: @time ago
ja: 前回の確認: @time前

en: Last checked: never
ja: 前回の確認: 未実行

en: Includes: %includes
ja: 以下を含みます： %includes

en: Disabled modules
ja: 無効モジュール

en: Disabled themes
ja: 無効テーマ

en: No new posts
ja: 新しい投稿はありません。

en: Sticky topic
ja: リスト上部に固定されたトピック

en: Show shortcuts
ja: ショートカットを表示

en: width @width
ja: 幅 @width

en: height @height
ja: 高さ @height

en: upscaling allowed
ja: 拡大縮小を許可

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ja: -@degrees&deg から @degrees&deg の間のランダム

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ja: この権限は、ログイン中ユーザーの役割から継承されます。

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: Other blocks
ja: 他のブロック

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: An AJAX HTTP error occurred.
ja: AJAX HTTPエラーが発生しました。

en: HTTP Result Code: !status
ja: HTTP リザルトコード: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ja: AJAX HTTPリクエストが異常終了しました。

en: Debugging information follows.
ja: デバッグ用情報は以下の通りです。

en: Path: !uri
ja: パス: !uri

en: StatusText: !statusText
ja: ステータステキスト: !statusText

en: ResponseText: !responseText
ja: レスポンステキスト:  !responseText

en: ReadyState: !readyState
ja: レディーステート: !readyState

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ja: コメントを投稿するには<a href="@login">ログイン</a>または<a href="@register">ユーザー登録</a>を行ってください

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
ja: コメントを投稿するには<a href="@login">ログイン</a>してください

en: Customize dashboard
ja: ダッシュボードをカスタマイズ

en: Hide summary
ja: 概要を隠す

en: Edit summary
ja: 概要を編集

en: Files must be less than !size.
ja: ファイルは !size 以下のサイズでなければなりません。

en: Allowed file types: !extensions.
ja: 利用可能な拡張子: !extensions

en: Images must be exactly !size pixels.
ja: 画像は正確に !size ピクセルでなければなりません。

en: Images must be between !min and !max pixels.
ja: 画像は !min から !max ピクセルの間でなければなりません。

en: Images must be larger than !min pixels.
ja: 画像は !min ピクセルより大きくなければなりません。

en: Images must be smaller than !max pixels.
ja: 画像は !max ピクセル以下でなければなりません。

en: More information about text formats
ja: テキストフォーマットに関する詳細情報

en: By !author @time ago
ja: 投稿者 !author 日時 @time 前

en: Style name
ja: スタイル名

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
ja: 現在スタイルがありません。<a href="!url">新しく追加する</a>。

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ja: このスタイルには現在何もエフェクトが設定されていません。下のオプションから一つ選択してください。

en: view actual size
ja: 実サイズで表示

en: Sample original image
ja: 元画像サンプル

en: Sample modified image
ja: 適用後画像サンプル

en: Detection method
ja: 検出方法

en: Date type
ja: 日付型

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: まだコンテンツタイプを一つも作成していません。<a href="@create-content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で、コンテンツタイプを追加してください。

en: @title dialog
ja: @title ダイアログ

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
ja: このバージョンはDrupalコア !core_version と互換性がありませんので、削除するべきです。

en: Requires: !module-list
ja: !module-list が必要

en: Required by: !module-list
ja: !module-list に必要

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
ja: 利用できるボキャブラリーはありません。 <a href="@link">ボキャブラリーを追加</a>.

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Enabled: %includes
ja: 有効: %includes

en: Disabled: %disabled
ja: 無効: %disabled

en: Depends on: !basethemes
ja: 次に依存: !basethemes

en: Required by: %subthemes
ja: 次に必須: %subthemes

en: Show more content
ja: コンテンツをもっと表示

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: @name <em>(locked)</em>
ja: @name <em>（ロックされています）</em>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ja: 指定したファイル %filename はアップロードできません。許可されているファイルの拡張子は次の通りです: %extensions。

en: Close overlay
ja: オーバーレイを閉じる

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
ja: これらのブロックをドラッグ＆ドロップで以下のカラムに移動してください。変更は自動的に保存されます。<a href="@dashboard-url">ダッシュボード設定画面</a>にはさらに多くのオプションが用意されています。

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Hot topic, new comments
ja: 注目のトピック、新しいコメント

en: Hot topic
ja: 注目のトピック

en: Normal topic
ja: 一般のトピック

en: Closed topic
ja: 終了したトピック

en: Add other blocks
ja: 他のブロックを追加

en: Options for the administrative overlay
ja: 管理画面のオーバーレイのオプション

en: Autocomplete popup
ja: 入力補完ポップアップ

en: Searching for matches...
ja: 検索しています...

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
ja[0]: @moduleをアンインストールするには、@required_modulesをアンインストールする必要があります。
ja[1]: @moduleをアンインストールするには、@required_modulesをアンインストールする必要があります。

en: Hide shortcuts
ja: ショートカットを隠す

en: (Machine name: @type)
ja: (システム内部名称: @type)

en: Enable !title
ja: !title を有効にする

en: Set !title as default
ja: !title をデフォルトに指定する

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
ja: ショートカットが存在しません。<a href="@link">新しいショートカットを追加</a>。

en: Subscribe to !feed-title
ja: !feed-title を購読

en: No book content available.
ja: ブックコンテンツがありません。
