TWBS (7.x-3.0-unstable2) - en to sv translation catalogue (274 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Next
sv: Nästa

en: Pages
sv: Sidor

en: delete
sv: radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: not verified
sv: ej verifierad

en: new
sv: nytt

en: error
sv: fel

en: Categories
sv: Kategorier

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: File information
sv: Filinformation

en: Release notes
sv: Anteckningar om utgåvan

en: Edit
sv: Redigera

en: Size
sv: Storlek

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: up
sv: upp

en: Go to parent page
sv: Gå till ovanliggande sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Default
sv: Förvald

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Modules
sv: Moduler

en: Display
sv: Visa

en: never
sv: aldrig

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: read more
sv: läs mer

en: no screenshot
sv: ingen skärmdump

en: Attachment
sv: Bilaga

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Error
sv: Fel

en: Done
sv: Färdig

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Check manually
sv: Kontrollera manuellt

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Warning
sv: Varning

en: active
sv: aktiv

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Categorize
sv: Kategorisera

en: Updated:
sv: Uppdaterad:

en: %ago ago
sv: %ago sedan

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Prev
sv: Föreg

en: Code
sv: Kod

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tors

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: Sun
sv: sön

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: 1 vote | @count votes
sv[0]: 1 röst
sv[1]: @count röster

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Order
sv: Ordning

en: Operation
sv: Funktion

en: 1 new | @count new
sv[0]: 1 nytt
sv[1]: @count nya

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: @time ago
sv: @time sedan

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Topics
sv: Ämnen

en: Today
sv: Idag

en: Jan
sv: jan

en: Feb
sv: feb

en: Mar
sv: mar

en: Apr
sv: apr

en: Jun
sv: jun

en: Jul
sv: jul

en: Aug
sv: aug

en: Sep
sv: sep

en: Oct
sv: okt

en: Nov
sv: nov

en: Dec
sv: dec

en: Posts
sv: Inlägg

en: Empty
sv: Töm

en: Choice
sv: Alternativ

en: Su
sv: sön

en: Mo
sv: mån

en: Tu
sv: tis

en: We
sv: ons

en: Th
sv: tor

en: Fr
sv: fre

en: Sa
sv: lör

en: Info
sv: Information

en: warning
sv: varning

en: revert
sv: återställ

en: No forums defined
sv: Inga forum är angivna

en: This topic has been moved
sv: Detta diskussionsämne har flyttats

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: New
sv: Ny

en: Themes
sv: Teman

en: You are here
sv: Du är här

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta...

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page @number
sv: Gå till sida @number

en: English name
sv: Engelskt namn

en: Native name
sv: Lokalt namn

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: Permission
sv: Behörighet

en: Show descriptions
sv: Visa beskrivningar

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: More help
sv: Mer hjälp

en: Preview trimmed version
sv: Förhandsgranska nedkortad version

en: Preview full version
sv: Förhandsgranska komplett version

en: Expand
sv: Fäll ut

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Loading
sv: Laddar

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
sv: @site_name - hopsamlade flöden i kategorin @title

en: @site_name - aggregated feeds
sv: @site_name - hopsamlade flöden

en: @site_name aggregator
sv: @site_name - nyhetssamlare

en: !title feed
sv: Nyhetsflöde !title

en: Revoked!
sv: Återkallad!

en: Security update required!
sv: Säkerhetsuppdatering krävs!

en: Not supported!
sv: Saknar stöd!

en: Recommended version:
sv: Rekommenderad version:

en: Security update:
sv: Säkerhetsuppdatering:

en: Latest version:
sv: Senaste version:

en: Development version:
sv: Utvecklingsversion:

en: Also available:
sv: Också tillgänglig:

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Factor
sv: Faktor

en: Expand layout to include descriptions.
sv: Utöka utformningen så den innehåller beskrivningar.

en: Hide descriptions
sv: Dölj beskrivningar

en: Compress layout by hiding descriptions.
sv: Komprimera utformning genom att dölja beskrivningar.

en: New posts
sv: Nya inlägg

en: mm/dd/yy
sv: yy-mm-dd

en: Effect
sv: Effekt

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: edit permissions
sv: redigera behörigheter

en: original
sv: ursprunglig

en: done
sv: färdig

en: edit role
sv: redigera roll

en: Direction
sv: Riktning

en: Drupal core
sv: Drupals kärna

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: No tests to display.
sv: Inga tester att visa.

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: Not in menu
sv: Ej i meny

en: No blocks in this region
sv: Inga block i denna region

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
sv: Den nedkortade versionen av ditt inlägg visar hur det ser ut när det visas på startsidan eller när det exporteras i ett RSS-flöde.<span class="no-js"> Du kan infoga avgränsaren "&lt;!--break--&gt;" (utan citattecknen) för att styra var ditt inlägg kapas.</span>

en: Total votes: @votes
sv: Totalt antal röster: @votes

en: Vote count
sv: Antal röster

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
sv: Det finns inga fält i den här kategorin. Om den här kategorin fortfarande är tom när den sparas kommer den att raderas.

en: Search form
sv: Sökformulär

en: No modules are available to uninstall.
sv: Inga moduler är tillgängliga för avinstallation.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Det här temat kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: Last checked: @time ago
sv: Senast kontrollerad: för @time sedan

en: Last checked: never
sv: Senast kontrollerad: aldrig

en: Includes: %includes
sv: Innehåller: %includes

en: Disabled modules
sv: Inaktiverade moduler

en: Disabled themes
sv: Inaktiverade teman

en: No new posts
sv: Inga nya inlägg

en: Sticky topic
sv: Klistrat ämne

en: Show shortcuts
sv: Visa genvägar

en: width @width
sv: bredd @width

en: height @height
sv: höjd @height

en: upscaling allowed
sv: uppskalning tillåten

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
sv: slumpvis mellan -@degrees&deg och @degrees&deg

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
sv: Denna behörighet ärvs från rollen verifierad användare.

en: Submitted by !username on !datetime
sv: Skrivet av !username !datetime

en: Other blocks
sv: Andra block

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: An AJAX HTTP error occurred.
sv: Ett AJAX HTTP-fel inträffade

en: HTTP Result Code: !status
sv: Resultatkod för HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
sv: Ett AJAX HTTP-anrop avslutades oväntat.

en: Debugging information follows.
sv: Felsökningsinformation följer.

en: Path: !uri
sv: Sökväg: !uri

en: StatusText: !statusText
sv: Statustext: !statusText

en: ResponseText: !responseText
sv: Svarstext: !responseText

en: ReadyState: !readyState
sv: Tillstånd: !readyState

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> eller <a href="@register">skaffa ett konto</a> för att kommentera

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att kommentera

en: Customize dashboard
sv: Anpassa översiktspanel

en: Hide summary
sv: Dölj sammanfattning

en: Edit summary
sv: Redigera sammanfattning

en: Files must be less than !size.
sv: Filer måste vara mindre än !size.

en: Allowed file types: !extensions.
sv: Tillåtna filtyper: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
sv: Bilder måste vara exakt !size pixlar.

en: Images must be between !min and !max pixels.
sv: Bilder måste vara mellan !min och !max pixlar.

en: Images must be larger than !min pixels.
sv: Bilder måste vara större än !min pixlar.

en: Images must be smaller than !max pixels.
sv: Bilder måste vara mindre än !max pixlar.

en: More information about text formats
sv: Mer information om textformat

en: By !author @time ago
sv: Av !author @time sedan

en: Style name
sv: Namn på stil

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
sv: Det finns för närvarande inga stilar. <a href="!url">Lägg till en</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
sv: Det finns för närvarande inga effekter i denna stil. Lägg till en genom att välja ett alternativ nedan.

en: view actual size
sv: visa verklig storlek

en: Sample original image
sv: Prov på ursprunglig bild

en: Sample modified image
sv: Prov på förändrad bild

en: Detection method
sv: Avkänningsmetod

en: Date type
sv: Datumtyp

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create-content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: @title dialog
sv: Dialog @title

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
sv: Den här versionen är ej kompatibel med version !core_version av Drupalkärnan och bör ersättas.

en: Requires: !module-list
sv: Kräver: !module-list

en: Required by: !module-list
sv: Krävs av: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
sv: Drivs av <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
sv: Inga vokabulärer tillgängliga. <a href="@link">Lägg till vokabulär</a>.

en: Includes:
sv: Innehåller:

en: Enabled: %includes
sv: Aktiverade: %includes

en: Disabled: %disabled
sv: Inaktiverade: %disabled

en: Depends on: !basethemes
sv: Är beroende av: !basethemes

en: Required by: %subthemes
sv: Krävs av: %subthemes

en: Show more content
sv: Visa mer innehåll

en: Collapse
sv: Fäll in

en: @name <em>(locked)</em>
sv: @name <em>(låst)</em>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
sv: Den valda filen %filename kan inte laddas upp. Endast filer med följande ändelser är tillåtna: %extensions.

en: Close overlay
sv: Stäng lager

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
sv: Drag-och-släpp dessa block till kolumnerna nedan. Ändringar sparas automatiskt. Fler alternativ finns tillgängliga på <a href="@dashboard-url">inställningssidan</a>.

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: Text Formats
sv: Textformat

en: Hot topic, new comments
sv: Hett ämne, nya kommentarer

en: Hot topic
sv: Hett ämne

en: Normal topic
sv: Vanligt ämne

en: Closed topic
sv: Stängt ämne

en: Add other blocks
sv: Lägga till övriga block

en: Options for the administrative overlay
sv: Alternativ för det administrativa lagret

en: Autocomplete popup
sv: Popup med automatisk komplettering

en: Searching for matches...
sv: Söker efter träffar...

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
sv[0]: För att avinstallera @module behöver följande modul avinstalleras först: @required_modules
sv[1]: För att avinstallera @module behöver följande moduler avinstalleras först: @required_modules

en: Hide shortcuts
sv: Dölj genvägar

en: (Machine name: @type)
sv: (Maskinläsbart namn: @type)

en: Enable !title
sv: Aktivera !title

en: Set !title as default
sv: Ställ in !title som förvald

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
sv: Inga genvägar tillgängliga. <a href="@link">Lägg till en genväg</a>.

en: Subscribe to !feed-title
sv: Prenumerera på !feed-title

en: No book content available.
sv: Inget bokinnehåll tillgängligt.
