TWBS (7.x-3.0-unstable3) - en to pt translation catalogue (288 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Next
pt: Seguinte

en: Pages
pt: Páginas

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: not verified
pt: não verificado

en: new
pt: novo

en: Categories
pt: Categorias

en: Download
pt: Descarregar

en: view
pt: ver

en: File information
pt: Informação do ficheiro

en: Release notes
pt: Notas da versão

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Test
pt: Testar

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há mensagens no registo.

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Pai

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: up
pt: subir

en: Go to parent page
pt: Ir para página pai

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Default
pt: Por defeito

en: Update
pt: Atualizar

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Format
pt: Formato

en: Modules
pt: Módulos

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Mostrar

en: never
pt: nunca

en: Updated
pt: Atualizado

en: read more
pt: ler mais

en: no screenshot
pt: não existe pré-visualização de ecrã disponível

en: Attachment
pt: Anexo

en: n/a
pt: não disponível

en: User
pt: Utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Done
pt: Operação concluída

en: Last post
pt: Última entrada

en: Check manually
pt: Verificar manualmente

en: Up to date
pt: Atualizado

en: Update available
pt: Atualização disponível

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Location
pt: Localização

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Severity
pt: Severidade

en: Overridden
pt: Substituído

en: Warning
pt: Aviso

en: active
pt: ativo

en: N/A
pt: N/D

en: Categorize
pt: Categorizar

en: Updated:
pt: Actualizado:

en: %ago ago
pt: %ago atrás

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Prev
pt: Anterior

en: Code
pt: Código

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: Referrer
pt: Referência

en: 1 vote | @count votes
pt[0]: 1 voto
pt[1]: @count votos

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Order
pt: Ordem

en: Operation
pt: Operação

en: 1 new | @count new
pt[0]: 1 nova
pt[1]: @count novas

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: View user profile.
pt: Ver perfil do utilizador.

en: published
pt: publicado

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Your search yielded no results
pt: A pesquisa não gerou resultados

en: Topics
pt: Tópicos

en: Today
pt: Hoje

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

en: Aug
pt: Ago

en: Sep
pt: Set

en: Oct
pt: Out

en: Dec
pt: Dez

en: Posts
pt: Mensagens

en: Empty
pt: Vazio

en: Choice
pt: Opção

en: Su
pt: Dom

en: Mo
pt: Seg

en: Tu
pt: Ter

en: We
pt: Qua

en: Th
pt: Qui

en: Fr
pt: Sex

en: Sa
pt: Sab

en: Info
pt: Informações

en: revert
pt: reverter

en: No forums defined
pt: Não existem fóruns definidos

en: This topic has been moved
pt: Este tópico foi movido

en: New comments
pt: Novos comentários

en: New
pt: Novo

en: Themes
pt: Temas

en: not published
pt: não publicado

en: You are here
pt: Está aqui

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: English name
pt: Nome em inglês

en: Native name
pt: Nome nativo

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: Permission
pt: Permissão

en: Show descriptions
pt: Exibir descrições

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: More help
pt: Mais ajuda

en: Preview trimmed version
pt: Pré-visualizar a versão reduzida

en: Preview full version
pt: Pré-visualizar a versão completa

en: Expand
pt: Expandir

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Loading
pt: A carregar

en: No comments available.
pt: Não existem comentários.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
pt: @site_name - feeds agregados na categoria @title

en: @site_name - aggregated feeds
pt: @site_name - feeds agregados

en: @site_name aggregator
pt: Agregador @site_name

en: !title feed
pt: feed !title

en: Revoked!
pt: Revogado!

en: Security update required!
pt: Necessária atualização de segurança!

en: Not supported!
pt: Não suportado!

en: Recommended version:
pt: Versão recomendada:

en: Security update:
pt: Atualização de segurança:

en: Latest version:
pt: Última versão:

en: Development version:
pt: Versão de desenvolvimento:

en: Also available:
pt: Também disponível:

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Expand layout to include descriptions.
pt: Expandir o formato de exibição para incluir descrições.

en: Hide descriptions
pt: Ocultar descrições

en: Compress layout by hiding descriptions.
pt: Comprimir o formato de exibição ocultando as descrições.

en: New posts
pt: Novos artigos

en: mm/dd/yy
pt: mm/dd/aa

en: Effect
pt: Efeito

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: edit permissions
pt: editar permissões

en: done
pt: operação concluída

en: edit role
pt: editar grupo

en: Direction
pt: Direção

en: Drupal core
pt: Núcleo do Drupal

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Help topics
pt: Tópicos de ajuda

en: Help is available on the following items:
pt: A ajuda está disponível para os seguintes itens:

en: No tests to display.
pt: Sem testes para visualizar.

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: Not in menu
pt: Não presente no menu

en: No blocks in this region
pt: Sem blocos nesta região

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
pt: A versão reduzida do seu artigo mostra como ele será mostrado quando for promovido à página principal ou quando for exportado para sindicalização.<span class="no-js"> Poderá inserir o delimitador "&lt;!--break--&gt;" (sem as aspas) para acertar o ponto exacto em que deseja que o seu artigo seja cortado.</span>

en: Total votes: @votes
pt: Votos totais: @votes

en: Vote count
pt: Número de votos

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
pt: Nenhum campo nesta categoria. Se esta categoria permanecer vazia quando guardar, ela será removida.

en: Search form
pt: Formulário de pesquisa

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não existem módulos para desinstalar.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
pt: Este tema necessita da versão @php_required do PHP e é incompatível com a versão !php_version.

en: Last checked: @time ago
pt: Verificado pela última vez: @time atrás

en: Last checked: never
pt: Verificado pela última vez: nunca

en: Includes: %includes
pt: Inclui: %includes

en: Disabled modules
pt: Módulos inativos

en: Disabled themes
pt: Temas inativos

en: No new posts
pt: Não existem novos artigos

en: Sticky topic
pt: Tópico em destaque

en: Show shortcuts
pt: Mostrar atalhos

en: width @width
pt: largura @width

en: height @height
pt: altura @height

en: upscaling allowed
pt: aumento de resolução permitido

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pt: aleatório entre -@degrees&deg e @degrees&deg

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
pt: Esta permissão é herdada do grupo de utilizadores autenticados.

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Submetido por !username em !datetime

en: Other blocks
pt: Outros blocos

en: (active tab)
pt: (separador ativo)

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: An AJAX HTTP error occurred.
pt: Ocorreu um erro HTTP no Ajax.

en: HTTP Result Code: !status
pt: Código de Resultado HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
pt: Um pedido HTTP Ajax terminou com anomalia.

en: Debugging information follows.
pt: Segue informação para depuração.

en: Path: !uri
pt: Caminho: !uri

en: StatusText: !statusText
pt: Texto de Estado: !statusText

en: ResponseText: !responseText
pt: Texto de Resposta: !responseText

en: ReadyState: !readyState
pt: EstadoDeProntidão: !readyState

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
pt: <a href="@login">Inicie sessão</a> ou <a href="@register">registe-se</a> para publicar comentários

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
pt: <a href="@login">Inicie sessão</a> para publicar comentários

en: Customize dashboard
pt: Personalizar o painel de controlo

en: Hide summary
pt: Ocultar sumário

en: Edit summary
pt: Editar sumário

en: Files must be less than !size.
pt: A dimensão dos ficheiros deve ser inferior a !size.

en: Allowed file types: !extensions.
pt: Tipos de ficheiros permitidos: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
pt: As imagens têm de ter exatamente !size píxeis.

en: Images must be between !min and !max pixels.
pt: As imagens têm de ter entre !min e !max píxeis.

en: Images must be larger than !min pixels.
pt: As imagens têm de ter mais de !min píxeis.

en: Images must be smaller than !max pixels.
pt: As imagens têm de ser menores que !max píxeis.

en: More information about text formats
pt: Mais informação acerca de formatos de texto

en: By !author @time ago
pt: Por !author em @time atrás

en: Style name
pt: Nome do estilo

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
pt: Actualmente não existem estilo. <a href="!url">Adicionar um novo</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
pt: Não existem atualmente efeitos para este estilo. Adicione um selecionando uma opção abaixo.

en: view actual size
pt: ver o tamanho actual

en: Sample original image
pt: Exemplo da imagem original

en: Sample modified image
pt: Exemplo da imagem modificada

en: Detection method
pt: Método de deteção

en: Date type
pt: Tipo de data

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Vá à <a href="@create-content">página de criação de tipos de conteúdo</a> para adicionar um novo tipo de conteúdo.

en: @title dialog
pt: Diálogo @title

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
pt: Esta versão não é compatível com o Drupal !core_version e necessita de ser substituída.

en: Requires: !module-list
pt: Requer: !module-list

en: Required by: !module-list
pt: Requerido por: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
pt: Energizado com <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
pt: Não existem vocabulários disponíveis. <a ref="@link">Adicionar vocabulário</a>.

en: Includes:
pt: Inclui:

en: Enabled: %includes
pt: Ativado: %includes

en: Disabled: %disabled
pt: Desativado: %disabled

en: Depends on: !basethemes
pt: Depende de: !basethemes

en: Required by: %subthemes
pt: Requerido por: %subthemes

en: Show more content
pt: Mostrar mais conteúdo

en: Collapse
pt: Expandir

en: @name <em>(locked)</em>
pt: @name <em>(trancado)</em>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O ficheiro selecionado %filename não pode ser carregado. Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Close overlay
pt: Fechar a sobreposição

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
pt: Arraste e solte estes blocos para as colunas abaixo . Mudanças são automaticamente guardadas. Mais opções estão disponíveis na <a href="@dashboard-url">Página de configuração</a>.

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Undefined language (@langcode)
pt: Linguagem indiferenciada (@langcode)

en: Text Formats
pt: Formatos de Texto

en: Hot topic, new comments
pt: Tópico quente, novos comentários

en: Hot topic
pt: Tópico quente

en: Normal topic
pt: Tópico normal

en: Closed topic
pt: Tópico fechado

en: Add other blocks
pt: Adicionar os outros blocos

en: Options for the administrative overlay
pt: Opções para a sobreposição administrativa

en: Autocomplete popup
pt: Pop-up de preenchimento automático

en: Searching for matches...
pt: Procurando por correspondências...

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
pt[0]: Para desinstalar @module, o seguinte módulo tem de ser desinstalado primeiro: @required_modules
pt[1]: Para desinstalar @module, os seguintes módulos têm de ser desinstalado primeiro: @required_modules

en: Hide shortcuts
pt: Ocultar atalhos

en: (Machine name: @type)
pt: (Nome de máquina: @type)

en: Enable !title
pt: Ativar !title

en: Set !title as default
pt: !title definir como predefinido

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
pt: Não existem atalhos disponíveis. <a href="@link">Adicione um atalho</a>.

en: Subscribe to !feed-title
pt: Subscreva !feed-title

en: No book content available.
pt: Nenhum conteúdo de tipo book (livro) disponível.
