TWBS (7.x-3.0-unstable4) - en to fr translation catalogue (276 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: not verified
fr: non vérifié

en: new
fr: nouveau

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: File information
fr: Information sur le fichier

en: Release notes
fr: Notes de version

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Test
fr: Tester

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Preview
fr: Aperçu

en: Default
fr: Par défaut

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Region
fr: Région

en: Display
fr: Affichage

en: never
fr: jamais

en: Updated
fr: Mis à jour

en: read more
fr: lire la suite

en: no screenshot
fr: pas de capture d'écran

en: Attachment
fr: Élément joint

en: User
fr: Utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Done
fr: Terminé

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Block
fr: Bloc

en: Check manually
fr: Vérifier manuellement

en: Up to date
fr: À jour

en: Update available
fr: Mise à jour disponible

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Location
fr: Emplacement

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Severity
fr: Importance

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Warning
fr: Avertissement

en: active
fr: actif(s)

en: Categorize
fr: Classer

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: %ago ago
fr: il y a %ago

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Prev
fr: Préc.

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Referrer
fr: Référent

en: 1 vote | @count votes
fr[0]: @count vote
fr[1]: @count votes

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Order
fr: Ordre

en: Operation
fr: Opération

en: 1 new | @count new
fr[0]: 1 nouveau
fr[1]: @count nouveaux

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: published
fr: publié

en: @time ago
fr: il y a @time

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Topics
fr: Sujets

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Jan
fr: jan

en: Feb
fr: fév

en: Apr
fr: avr

en: Jun
fr: juin

en: Jul
fr: Juil

en: Aug
fr: Aoû

en: Oct
fr: oct

en: Nov
fr: nov

en: Dec
fr: déc

en: Posts
fr: Contributions

en: Empty
fr: Vide

en: Choice
fr: Choix

en: Su
fr: Di

en: Mo
fr: Lu

en: Tu
fr: Ma

en: We
fr: Me

en: Th
fr: Je

en: Fr
fr: Ve

en: revert
fr: rétablir

en: No forums defined
fr: Aucun forum défini

en: This topic has been moved
fr: Ce sujet a été déplacé

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New
fr: Nouveau

en: Themes
fr: Thèmes

en: not published
fr: non publié

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: English name
fr: Nom anglais

en: Native name
fr: Nom natif

en: Permalink
fr: Permalien

en: Permission
fr: Droit

en: Show descriptions
fr: Afficher les descriptions

en: @user's picture
fr: Portrait de @user

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: More help
fr: Plus d'aide

en: Preview trimmed version
fr: Aperçu de la version abrégée

en: Preview full version
fr: Aperçu de la version complète

en: Expand
fr: Déplier

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: Read
fr: Lire

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
fr: @site_name - flux agrégés dans la catégorie @title

en: @site_name - aggregated feeds
fr: @site_name - flux agrégés

en: @site_name aggregator
fr: @site_name - agrégateur

en: !title feed
fr: flux !title

en: Revoked!
fr: Révoquée !

en: Security update required!
fr: Mise à jour de sécurité nécessaire !

en: Not supported!
fr: Non supportée !

en: Recommended version:
fr: Version recommandée :

en: Security update:
fr: Mise à jour de sécurité :

en: Latest version:
fr: Dernière version :

en: Development version:
fr: Version de développement :

en: Also available:
fr: Également disponible :

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Factor
fr: Facteur

en: Expand layout to include descriptions.
fr: Produit une mise en page moins compacte qui inclut des descriptions.

en: Hide descriptions
fr: Masquer les descriptions

en: Compress layout by hiding descriptions.
fr: Produit une mise en page plus compacte en cachant les descriptions.

en: New posts
fr: Nouvelles contributions

en: mm/dd/yy
fr: dd/mm/yy

en: Effect
fr: Effet

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: edit permissions
fr: modifier les droits

en: done
fr: fait

en: edit role
fr: modifier le rôle

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Help topics
fr: Rubriques d'aide

en: Help is available on the following items:
fr: De l'aide est disponible pour les éléments suivants:

en: No tests to display.
fr: Aucun test à afficher.

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: Not in menu
fr: Pas dans le menu

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fr: La version abrégée de votre contribution montre à quoi elle ressemble lorsqu'elle est promue sur la page d'accueil ou lorsqu'elle est exportée pour syndication.<span class="no-js"> Vous pouvez insérer le délimiteur "&lt;!--break--&gt;" (sans les guillemets) pour ajuster avec finesse l'endroit où votre contribution se trouve séparée.

en: Total votes: @votes
fr: Total des votes : @votes

en: Vote count
fr: Nombre de votes

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
fr: Aucun champ dans cette catégorie. Si cette catégorie reste vide au moment de l'enregistrement elle sera supprimée.

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: No modules are available to uninstall.
fr: Aucun module ne peut être désinstallé.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fr: Ce thème requiert la version @php_required de PHP et est incompatible avec la version !php_version de PHP.

en: Last checked: @time ago
fr: Dernière vérification : il y a @time

en: Last checked: never
fr: Dernière vérification : jamais

en: Includes: %includes
fr: Contient : %includes

en: Disabled modules
fr: Modules désactivés

en: Disabled themes
fr: Thèmes désactivés

en: No new posts
fr: Aucun nouveau message

en: Sticky topic
fr: Sujet épinglé

en: Show shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

en: width @width
fr: largeur @width

en: height @height
fr: hauteur @height

en: upscaling allowed
fr: agrandissement autorisé

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fr: Génération aléatoire entre -@degrees&deg et @degrees&deg

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fr: Ce droit est héritée du rôle de l'utilisateur authentifié.

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Other blocks
fr: Autres blocs

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Status message
fr: Message d'état

en: An AJAX HTTP error occurred.
fr: Une erreur HTTP AJAX s'est produite.

en: HTTP Result Code: !status
fr: Code de statut HTTP : !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
fr: Une requête HTTP AJAX s'est terminée anormalement.

en: Debugging information follows.
fr: Informations de débogage ci-dessous.

en: Path: !uri
fr: Chemin : !uri

en: ResponseText: !responseText
fr: ResponseText : !responseText

en: ReadyState: !readyState
fr: ReadyState : !readyState

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fr: <a href="@login">Connectez-vous</a> ou <a href="@register">inscrivez-vous</a> pour publier un commentaire

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
fr: <a href="@login">Identifiez-vous</a> pour poster des commentaires

en: Customize dashboard
fr: Personnaliser le tableau de bord

en: Hide summary
fr: Masquer le résumé

en: Edit summary
fr: Modifier le résumé

en: Files must be less than !size.
fr: Les fichiers doivent peser moins de !size.

en: Allowed file types: !extensions.
fr: Extensions autorisées : !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
fr: Les images doivent faire exactement !size pixels.

en: Images must be between !min and !max pixels.
fr: Les images doivent faire entre !min et !max pixels.

en: Images must be larger than !min pixels.
fr: Les images doivent avoir une définition supérieure à !min pixels.

en: Images must be smaller than !max pixels.
fr: Les images doivent être plus petites que !max pixels.

en: More information about text formats
fr: Plus d'information sur les formats de texte

en: By !author @time ago
fr: Par !author il y a @time

en: Style name
fr: Nom du style

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fr: Il n'y a actuellement aucun style. <a href="!url">En ajouter un nouveau</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fr: Il n'y a actuellement aucun effet pour ce style. Ajoutez-en un en choisissant une option ci-dessous.

en: view actual size
fr: voir en taille réelle

en: Sample original image
fr: Exemple d'image originale

en: Sample modified image
fr: Exemple d'image modifiée

en: Detection method
fr: Méthode de détection

en: Date type
fr: Type de date

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez aucun type de contenu pour l'instant. Pour ajouter un nouveau type de contenu, allez à la page de <a href="@create-content">création d'un type de contenu</a>.

en: @title dialog
fr: dialogue de @title

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
fr: Cette version n'est pas compatible avec Drupal !core_version et devrait être remplacée.

en: Requires: !module-list
fr: Requiert : !module-list

en: Required by: !module-list
fr: Requis par : !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
fr: Propulsé par <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fr: Aucun vocabulaire disponible. <a href="@link">Ajouter un vocabulaire</a>.

en: Includes:
fr: Contient :

en: Enabled: %includes
fr: Activé : %includes

en: Disabled: %disabled
fr: Désactivé : %disabled

en: Depends on: !basethemes
fr: Dépend de : !basethemes

en: Required by: %subthemes
fr: Requis par : %subthemes

en: Show more content
fr: Voir plus de contenu

en: Collapse
fr: Replier

en: @name <em>(locked)</em>
fr: @name <em>(verrouillé)</em>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fr: Le fichier sélectionné %filename ne peut pas être transféré. Seuls les fichiers avec les extensions suivantes sont autorisés : %extensions.

en: Close overlay
fr: Fermer le premier plan (overlay)

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
fr: Glisser et déposer ces blocs dans les colonnes ci-dessous. Les changements sont automatiquement enregistrés. D'autres options sont disponibles sur la <a href="@dashboard-url">page de configuration</a>.

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Undefined language (@langcode)
fr: Langue non définie (@langcode)

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Hot topic, new comments
fr: Sujet actif, nouveaux commentaires

en: Hot topic
fr: Sujet actif

en: Normal topic
fr: Sujet normal

en: Closed topic
fr: Sujet fermé

en: Add other blocks
fr: Ajouter d'autres blocs

en: Options for the administrative overlay
fr: Options du premier plan d'administration (overlay)

en: Autocomplete popup
fr: Popup d'auto-complétion

en: Searching for matches...
fr: Recherche de correspondances...

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
fr[0]: Pour désinstaller @module, le module suivant doit être désinstallé au préalable : @required_modules
fr[1]: Pour désinstaller @module, les modules suivants doivent être désinstallés au préalable : @required_modules

en: Hide shortcuts
fr: Cacher les raccourcis

en: (Machine name: @type)
fr: (Nom système : @type)

en: Enable !title
fr: Activer !title

en: Set !title as default
fr: Définir !title par défaut

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
fr: Pas de raccourcis disponibles. <a href="@link">Ajouter un raccourci</a>.

en: Subscribe to !feed-title
fr: Souscrire à !feed-title

en: No book content available.
fr: Aucun contenu de livre disponible.
