TWBS (7.x-3.0-unstable4) - en to hi translation catalogue (228 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Next
hi: अगला

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: More
hi: अधिक

en: not verified
hi: सत्यापित नहीं

en: new
hi: नवीन

en: Categories
hi: वर्ग

en: Download
hi: डाउनलोड

en: view
hi: देखें

en: File information
hi: फ़ाइल जानकारी

en: Release notes
hi: रिलीज नोट्स

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: No log messages available.
hi: संदेश लॉग उपलब्ध नहीं हैं

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: up
hi: ऊपर

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Format
hi: प्रारूप

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: never
hi: कभी नहीं

en: Updated
hi: अद्यतित

en: read more
hi: और अधिक पढें।

en: no screenshot
hi: कोई स्क्रीनशॉट  नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Error
hi: त्रुटि

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Check manually
hi: मैन्युअल रूप से जांचें

en: Up to date
hi: आधुनिक

en: Update available
hi: अपडेट उपलब्ध

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Location
hi: स्थान

en: Vocabulary name
hi: शब्दावली नाम

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Warning
hi: चेतावनी

en: active
hi: उपलब्ध

en: N/A
hi: एन / ए

en: OK
hi: ठीक है

en: Categorize
hi: वर्गीकृत करें

en: URL:
hi: यू आर एल:

en: Updated:
hi: सुधारा गया :

en: %ago ago
hi: %ago पहले

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Prev
hi: पिछला

en: Code
hi: कोड

en: Mon
hi: सोम

en: Tue
hi: मंगल

en: Wed
hi: बुध

en: Thu
hi: गुरु

en: Fri
hi: शुक्र

en: Sat
hi: शनि

en: Sun
hi: रवि

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Forum
hi: फोरम

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: 1 vote | @count votes
hi[0]: १ मत
hi[1]: @count मत

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Order
hi: क्रम

en: Operation
hi: काम

en: 1 new | @count new
hi[0]: १ नया
hi[1]: @count नया

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: View user profile.
hi: प्रयोक्ता की रुपरेखा देखें।

en: published
hi: प्रकाशित

en: @time ago
hi: @time पूर्व

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Topics
hi: विषय

en: Today
hi: आज

en: Jan
hi: जनवरी

en: Feb
hi: फ़रवरी

en: Mar
hi: मार्च

en: Apr
hi: अप्रैल

en: Jun
hi: जून

en: Jul
hi: जुलाई

en: Aug
hi: अगस्त

en: Sep
hi: सितंबर

en: Oct
hi: अक्टूबर

en: Nov
hi: नवंबर

en: Dec
hi: दिसम्बर

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Empty
hi: खाली

en: Choice
hi: विकल्प

en: Su
hi: रवि

en: Mo
hi: सोम

en: Tu
hi: मंगल

en: We
hi: बुध

en: Th
hi: गुरु

en: Fr
hi: शुक्र

en: Sa
hi: शनि

en: Info
hi: जानकारी

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: No forums defined
hi: कोई फोरम परिभाषित नहीं है

en: This topic has been moved
hi: इस विषय को हटा दिया गया है

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: New
hi: नया

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: not published
hi: अप्रकाशित

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Please wait...
hi: कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to page @number
hi: @number पृष्ठ पर जाएँ

en: English name
hi: अंग्रेजी नाम

en: Native name
hi: मूल नाम

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: Permission
hi: अनुमति

en: Show descriptions
hi: दिखाएँ विवरण

en: @user's picture
hi: @user का छायाचित्र

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: More help
hi: अधिक मदद

en: Preview trimmed version
hi: साहित्य अंश रूप जाँचे

en: Preview full version
hi: पूर्ण साहित्य रूप जाँचे

en: Expand
hi: विस्तृत करें

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: No comments available.
hi: कोई कमेन्ट उपलब्ध नहीं है|

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
hi: @site_name- @title प्रवर्ग में सम्मिलित फीड

en: @site_name - aggregated feeds
hi: @site_name - सम्मिलित फीडें

en: @site_name aggregator
hi: @site_name - ऐग्रिगेटर

en: !title feed
hi: !title फीड

en: Factor
hi: घटक

en: Hide descriptions
hi: विवरण मिटायें

en: New posts
hi: नई पोस्ट

en: mm/dd/yy
hi: माह/दिन/साल

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: edit permissions
hi: अनुमति बदलें

en: done
hi: किये गए

en: edit role
hi: दायित्व बदलें

en: Direction
hi: दिशा

en: Drupal core
hi: ड्रूपल मूल

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Help topics
hi: विषय सहायता

en: Help is available on the following items:
hi: निम्नलिखित मदों पर सहायता उपलब्ध है:

en: No blocks in this region
hi: इस क्षेत्र में कोई ब्लॉक नहीं है।

en: Total votes: @votes
hi: कुल मत: @votes

en: Vote count
hi: मतगणना

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Disabled themes
hi: अक्षम थीम

en: No new posts
hi: कोई नई पोस्ट नहीं है.

en: Sticky topic
hi: चिपचिपा विषय

en: Show shortcuts
hi: दिखाएँ शॉर्टकट

en: Other blocks
hi: अन्य ब्लॉक

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: An AJAX HTTP error occurred.
hi: एक AJAX HTTP त्रुटि हुई.

en: HTTP Result Code: !status
hi: एच.टी.टी.पी. परिणाम कोड: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
hi: एक एजाक्स एच.टी.टी.पी. निवेदन असामान्य रूप से समाप्त हुआ.

en: Debugging information follows.
hi: त्रुटि सुधार सम्बन्धी सूचना आगे दी गयी है.

en: Path: !uri
hi: मार्ग: !uri

en: StatusText: !statusText
hi: स्थिति पाठ: !statusText

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
hi: <a href="@poweredby">ड्रूपल</a> द्वारा संचालित

en: @name <em>(locked)</em>
hi: @name <em>(सुरक्षित किया गया)</em>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
hi: चयनित फ़ाइल %filename अपलोड नहीं की जा सकती. निम्नलिखित एक्सटेंशन प्रकार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी जाती है: %extensions.

en: Close overlay
hi: ओवरले को बंद

en: - Select a value -
hi: - किसी मान का चयन करें -

en: Undefined language (@langcode)
hi: अपरिभाषित भाषा (@langcode)

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Hot topic, new comments
hi: गरम विषय, नई टिप्पणी

en: Hot topic
hi: गरम विषय

en: Normal topic
hi: सामान्य विषय

en: Closed topic
hi: बंद विषय

en: Add other blocks
hi: अन्य ब्लॉक में जोड़ें

en: Options for the administrative overlay
hi: प्रशासनिक उपरिशायी करने के लिए विकल्प

en: Autocomplete popup
hi: स्वत: पूर्ण पॉपअप

en: Searching for matches...
hi: मिलान करने के लिए खोज रहा है ...

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
hi[0]: @module की स्थापना रद्द करने के लिए, पहले निम्न मॉड्यूल की स्थापना रद्द किया जाना चाहिए: @required_modules
hi[1]: @module की स्थापना रद्द करने के लिए, पहले निम्न मॉड्यूल की स्थापना रद्द किया जाना चाहिए: @required_modules

en: Hide shortcuts
hi: शॉर्टकट छुपाएँ

en: (Machine name: @type)
hi: (मशीन नाम: @type)

en: Enable !title
hi: !title सक्षम करें

en: Set !title as default
hi: निर्धारित करें !title को  डिफ़ॉल्ट के रूप में

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
hi: कोई शॉर्टकट उपलब्ध नहीं है. <a href="@link">शॉर्टकट जोड़े </ a>.

en: Subscribe to !feed-title
hi: !feed-title की  सदस्यता लें!

en: No book content available.
hi: कोई पुस्तक सामग्री उपलब्ध नहीं।
