TWBS (7.x-3.0-unstable4) - en to is translation catalogue (181 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Next
is: Næsta

en: Pages
is: Síður

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: not verified
is: óstaðfest

en: new
is: nýtt

en: Categories
is: Flokkar

en: Download
is: Hala niður

en: view
is: skoða

en: File information
is: Skráarupplýsingar

en: Release notes
is: Útgáfutexti

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Test
is: Prófa

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Weight
is: Vægi

en: Parent
is: Foreldri

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Go to previous page
is: Fara á fyrri síðu

en: up
is: upp

en: Go to parent page
is: Fara á síðu foreldris

en: Go to next page
is: Fara á næstu síðu

en: Preview
is: Forskoða

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Format
is: Stílsnið

en: Modules
is: Einingar

en: Region
is: Svæði

en: Display
is: Sýna

en: never
is: aldrei

en: Updated
is: Uppfært

en: read more
is: lesa meira

en: no screenshot
is: engin skjámynd

en: Attachment
is: Viðhengi

en: n/a
is: á ekki við

en: User
is: Notandi

en: Error
is: Villa

en: Last post
is: Síðasta færsla

en: Block
is: Blokk

en: Check manually
is: Athuga handvirkt

en: Up to date
is: Uppfært

en: Update available
is: Uppfærsla fáanleg

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Location
is: Staðsetning

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Overridden
is: Yfirritað

en: Warning
is: Viðvörun

en: active
is: virkur

en: N/A
is: Á ekki við

en: OK
is: Í lagi

en: Categorize
is: Flokka

en: URL:
is: Slóð:

en: Updated:
is: Uppfært:

en: %ago ago
is: %ago síðan

en: This field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út þennan reit.

en: Prev
is: Fyrri

en: Code
is: Kóði

en: Tue
is: Þri

en: Thu
is: Fim

en: Fri
is: fös

en: Sat
is: Lau

en: January
is: janúar

en: February
is: febrúar

en: March
is: mars

en: April
is: apríl

en: May
is: maí

en: June
is: júní

en: July
is: júlí

en: August
is: ágúst

en: September
is: september

en: October
is: október

en: November
is: nóvember

en: December
is: desember

en: Add new comment
is: Bæta við nýjum ummælum

en: Referrer
is: Tilvísandi

en: 1 vote | @count votes
is[0]: 1 atkvæði
is[1]: @count atkvæði

en: Uninstall
is: Fjarlægja

en: Order
is: Pöntun

en: 1 new | @count new
is[0]: 1 nýr
is[1]: @count nýir

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: View user profile.
is: Skoða prófíl notanda.

en: published
is: birt

en: @time ago
is: @time síðan

en: Search results
is: Leitarniðurstöður

en: Your search yielded no results
is: Leitin skilaði engum niðurstöðum

en: Topics
is: Umræða

en: Today
is: Í dag

en: Jan
is: jan

en: Feb
is: feb

en: Mar
is: mar

en: Apr
is: apr

en: Jun
is: jún

en: Jul
is: júl

en: Aug
is: ágú

en: Sep
is: Sept

en: Oct
is: okt

en: Nov
is: nóv

en: Dec
is: des

en: Posts
is: Færslur

en: Empty
is: Tóm

en: Choice
is: Valkostur

en: Su
is: sun

en: Mo
is: mán

en: Tu
is: þri

en: We
is: mið

en: Th
is: fim

en: Fr
is: fös

en: Sa
is: lau

en: revert
is: bakfæra

en: New comments
is: Ný ummæli

en: New
is: Nýtt

en: not published
is: ekki birt

en: You are here
is: Þú ert hér

en: Please wait...
is: Vinsamlegast bíðið...

en: Go to first page
is: Fara á fremstu síðu

en: Go to last page
is: Fara á öftustu síðu

en: Go to page @number
is: Fara á síðu @number

en: English name
is: Enskt heiti

en: Native name
is: Á frummáli

en: Permission
is: Réttindi

en: Show descriptions
is: Sýna lýsingar

en: Language neutral
is: Tungumál hlutlaust

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Loading
is: Hleð

en: No comments available.
is: Engin ummæli tiltæk.

en: Security update required!
is: Öryggisuppfærslu krafist!

en: Security update:
is: Öryggisuppfærsla:

en: Also available:
is: Einnig í boði:

en: mm/dd/yy
is: mm/dd/áá

en: edit role
is: breyta hlutverki

en: Direction
is: Stefna

en: Help topics
is: Efnisflokkar hjálpar.

en: No fields available.
is: Engin svæði tiltæk.

en: Not in menu
is: Ekki í valmynd

en: Total votes: @votes
is: Samtals @votes atkvæði

en: Vote count
is: Atkvæðatalning

en: Search form
is: Leitarform

en: Show shortcuts
is: Birta flýtilykla

en: height @height
is: hæð @height

en: upscaling allowed
is: uppskölun leyfð

en: (active tab)
is: (virkur flipi)

en: An AJAX HTTP error occurred.
is: AJAX HTTP villa kom upp.

en: HTTP Result Code: !status
is: HTTP Stöðukóði: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
is: AJAX HTTP beiðnin endaði með óeðlilegum hætti.

en: Debugging information follows.
is: Sjá meðfylgjandi aflúsunarskilaboð.

en: Path: !uri
is: Slóð: !uri

en: StatusText: !statusText
is: Stöðutexti: !statusText

en: ResponseText: !responseText
is: SvörunarTexti: !responseText

en: Hide summary
is: Fela samantekt

en: Edit summary
is: Breyta samantekt

en: More information about text formats
is: Nánari upplýsingar um textaforsnið

en: Hide shortcuts
is: Fela flýtilykla

en: Enable !title
is: Virkja !title

en: Set !title as default
is: Virkja !title sem sjálfgefið
