Twitter (7.x-6.1-unstable1) - en to fr translation catalogue (67 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Private
fr: Privé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun(e)

en: Miscellaneous settings
fr: Paramètres divers

en: Center
fr: Centre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Never
fr: Jamais

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Location
fr: Emplacement

en: Message text
fr: Texte du message

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Callback URL
fr: URL de la procédure de rappel (callback)

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Full name
fr: Nom complet

en: Last refresh
fr: Dernière actualisation

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Alignment
fr: Alignement

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Missing
fr: Manquant

en: Reply
fr: Répondre

en: Added by
fr: Ajouté par

en: Created time
fr: Date de création

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
fr: Préférez les substitutions par texte brut (raw) pour éviter les problèmes dûs aux entités HTML !

en: Login name
fr: Nom d'utilisateur

en: Post to Twitter
fr: Poster sur Twitter

en: Followers
fr: Abonnés

en: Follow
fr: Suivre

en: Delete old statuses
fr: Effacer les anciens statuts

en: Twitter message
fr: Message Twitter

en: The text of the Twitter message.
fr: Le texte du message Twitter.

en: The name of the application that posted the Twitter message.
fr: Le nom de l'application qui a posté le message Twitter.

en: Twitter account
fr: Compte Twitter

en: The full name Twitter account user.
fr: Le nom complet de l'utilisateur du compte Twitter.

en: The description of the Twitter account.
fr: La description du compte Twitter.

en: The location of the Twitter account.
fr: L'emplacement du compte Twitter.

en: The number of users following this Twitter account.
fr: Le nombre d'utilisateurs qui suivent ce compte Twitter.

en: Profile image
fr: Image du profil

en: The image used by the Twitter account.
fr: L'image utilisée par ce compte Twitter.

en: The URL given by the Twitter account user.
fr: L'URL donnée par l'utilisateur du compte Twitter.

en: The UID of the Twitter account.
fr: L'UID du compte Twitter.

en: Import status
fr: Statut de l'importation

en: Link urls to their destinations
fr: Lier les URL à leurs destinations

en: Twitter accounts
fr: Comptes Twitter

en: Post a message to Twitter
fr: Poster un message sur Twitter

en: Twitter account name
fr: Nom du compte Twitter

en: Configured
fr: Configuré

en: OAuth Settings
fr: Paramètres OAuth

en: Invalid OAuth token.
fr: Jeton OAuth invalide.

en: Twitter Redirect
fr: Redirection Twitter

en: Sign-in
fr: Connexion

en: Add Twitter accounts
fr: Ajouter des comptes Twitter

en: Text to check
fr: Texte à vérifier

en: Twitter Settings
fr: Paramètres Twitter

en: Twitter API
fr: API Twitter

en: Twitter search
fr: Recherche Twitter

en: Request failed: @message.
fr: La requête a échoué : @message.

en: The connection to Twitter failed. Please try again.
fr: La connexion à Twitter a échoué. Veuillez réessayer.

en: The Twitter account <em>!account</em> was deleted.
fr: Le compte Twitter <em>!account</em> a été supprimé.

en: Twitter accounts and settings.
fr: Comptes et paramètres Twitter.

en: Twitter settings.
fr: Paramètres Twitter.

en: Twitter Application keys
fr: Clés de l'application Twitter

en: Administer Twitter accounts
fr: Administrer les comptes Twitter
