Twitter Bootstrap Modal (7.x-3.3) - en to uk translation catalogue (42 entries)

en: Pages
uk: Сторінки

en: Access denied
uk: Немає доступу

en: Effects
uk: Ефекти

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Rows
uk: Рядки

en: Random
uk: Випадково

en: Close
uk: Закрити

en: ms
uk: мс

en: Fade
uk: Згасання

en: Animation speed
uk: Швидкість анімації

en: Page not found
uk: Сторінку не знайдено

en: Loading
uk: Завантаження

en: Columns
uk: Колонки

en: Pause on hover
uk: Пауза при наведенні

en: Effect
uk: Ефект

en: of
uk: з

en: Activate on specific pages
uk: Активувати на певних сторінках

en: Site under maintenance
uk: Сайт на обслуговуванні

en: All pages except those listed
uk: Всі сторінки, окрім перелічених

en: Only the listed pages
uk: Тільки перелічені сторінки

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Вкажіть сторінки, використовуючи шляхи до них. Вводити по одному шляху на рядок. Позначка '*' означає будь-який символ. Приклади шляхів: %blog для сторінки блоґу і %blog-wildcard для кожного з персональних блоґів. %front — головна сторінка.

en: Fold
uk: Скласти

en: No content found
uk: Жодного матеріалу не знайдено

en: Select an effect. The chosen effect will be used to transition between slides.
uk: Виберіть ефект. Обраний ефект використовуватися для переходу між слайдами.

en: Effect properties
uk: Властивості ефекту

en: Pause animation when hovering over the slide
uk: Зупиняти анімацію при проведенні курсору миші над слайдом

en: Disable slide transitions while the user is hovering over the slide.
uk: Вимкнути переходи між слайдами при проведенні над слайдом курсором миші.

en: Display directional navigation
uk: Відображати напрямки навіґації

en: Display navigation buttons to go back to the previous slide and move forward to the next slide.
uk: Відображати кнопки навіґації для переходу назад до попереднього і вперед до наступного.

en: Display control navigation
uk: Відображати елементи керування переходами

en: Use thumbnails for control navigation
uk: Для керування переходами використовувати мініатюри

en: Disable automatic slide transitions
uk: Вимкнути автоматичні переходи між слайдами

en: For the use to manually navigate between slides.
uk: Для використання ручного переміщення між слайдами.

en: Enter a time in milliseconds. The pause time determines how long each slide is displayed before transitioning to the next slide.
uk: Введіть час в мілісекундах. Час паузи визначає тривалість показу кожного слайду перед переходом до наступного.

en: Use thumbnails of each slide as control navigation buttons. In order for thumbnails to be displayed, a compatible theme is required.
uk: Використовувати мініатюри для кожного слайда як кнопки управління навіґацією. Для того, щоб відображалися мініатюри, потрібна сумісна тема.

en: Slide image style
uk: Стиль зображення слайду

en: Use image styles to generate slider images
uk: Використовувати стилі зображень для генерації зображень слайдера

en: Easily modify, scale, crop and apply various effects to slider images using <a href="@image-styles">Image styles</a>.
uk: Легко модифікувати, масштабувати, кадрувати і застосовувати різні ефекти до зображень слайдера з допомогою <a href="@image-styles">Стилів зображення</a>.

en: Select an image style to apply to slide images.
uk: Виберіть стиль зображення, який застосується до зображення слайдера.

en: Tumbnail image style
uk: Стиль мініатюр зображень

en: Select an image style to apply to slide thumbnail images.
uk: Виберіть стиль зображення, який застосується до мініатюрі зображення слайдера.

en: Default Button
uk: Типова кнопка
