Ubercart (7.x-3.10) - en to cy translation catalogue (214 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Images
cy: Delweddau

en: Next
cy: Nesaf

en: user
cy: defnyddiwr

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: E-mail
cy: E-bost

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Value
cy: Gwerth

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Email address
cy: Cyfeiriad e-bost

en: Type
cy: Math

en: Subject
cy: Testun

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: Comments
cy: Sylwadau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Version
cy: Fersiwn

en: view
cy: gweld

en: File
cy: Ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Search
cy: Chwilio

en: None
cy: Dim

en: Display settings
cy: Dangos gosodiadau

en: Message
cy: Neges

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Country
cy: Gwlad

en: Weight
cy: Pwysau

en: The configuration options have been saved.
cy: Mae dewisadau ffurfweddu wedi ei gadw.

en: Variable
cy: Newidiol

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Help text
cy: Testun cymorth

en: Required
cy: Yn ofynnol

en: Parent
cy: Rhiant

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Import
cy: Mewnfudo

en: settings
cy: gosodiadau

en: Node ID
cy: ID Nod

en: Field
cy: Maes

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: Update
cy: Diweddaru

en: Time
cy: Amser

en: Views
cy: Gwelediadau

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Format
cy: Fformat

en: Dimensions
cy: Dimensiynau

en: Modules
cy: Modiwlau

en: Display
cy: Dangos

en: never
cy: byth

en: Component
cy: Cydran

en: Total
cy: Cyfanswm

en: Statistics
cy: Ystadegaeth

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Files
cy: Ffeiliau

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Contact
cy: Cyswllt

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Node
cy: Nod

en: Create
cy: Creu

en: Active
cy: Gweithredol

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Never
cy: Byth

en: Recipients
cy: Derbynwyr

en: You must enter a valid e-mail address.
cy: Mae'n rhaid i chi roi cyfeiriad e-bost dilys i mewn.

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Comment
cy: Sylw

en: Signature
cy: Llofnod

en: File ID
cy: ID ffeil

en: E-mail address
cy: Cyfeiriad e-bost

en: Average
cy: Cyfartaledd

en: configure
cy: ffurfweddu

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: Month
cy: Mis

en: Details
cy: Manylion

en: Price
cy: Pris

en: Unlimited
cy: Diderfyn

en: Phone
cy: ffôn

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: Code
cy: côd

en: Payment
cy: Taliad

en: print
cy: argraffu

en: Company
cy: Cwmni

en: node
cy: nod

en: Method
cy: Dull

en: Day
cy: Dyddiad

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Other
cy: Arall

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Last name
cy: Cyfenw

en: Create content
cy: Creu cynnwys

en: Argument
cy: Arg

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Checkout
cy: Ymlaen i dalu

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Order
cy: Trefn

en: Basic settings
cy: Gosodiadau sylfaenol

en: Do not display
cy: Peidiwch ag arddangos

en: Close
cy: Yn agos

en: Expiration
cy: Dyddiad dod i ben

en: City
cy: Tref

en: Postal code
cy: Cod Post

en: State/Province
cy: Sir

en: Phone number
cy: Rhif ffôn

en: American Samoa
cy: Samoa Americanaidd

en: United States
cy: Unol Daleithiau

en: Full name
cy: Enw llawn

en: minute
cy: munud

en: English
cy: Saesneg

en: Spanish
cy: Sbaeneg

en: update
cy: diweddaru

en: The changes have been saved.
cy: Mae'r newidiadau wedi cael eu cadw.

en: hour
cy: awr

en: Text field
cy: Maes testun

en: None.
cy: Dim

en: The settings have not been saved because of the errors.
cy: Nid yw'r gosodiadau wedi eu cadw oherwydd y gwallau.

en: Production
cy: Cynhyrchiad

en: Shopping cart
cy: Basged Siopa

en: Your item(s) have been updated.
cy: Mae eich eitem(au) wedi eu diweddaru

en: Cart
cy: Basged Siopa

en: Credit card details
cy: Manylion y cerdyn credyd

en: Day(s)
cy: Dydd (dyddiau)

en: Week(s)
cy: Wythnos(au)

en: Year(s)
cy: Blwyddyn (blynyddoedd)

en: Payment method
cy: Dull taliad

en: Date created
cy: Dyddiad crëwyd

en: Products
cy: Nwyddau

en: Street address
cy: Cyfeiriad

en: Testing
cy: Profi

en: Credit
cy: Credyd

en: day(s)
cy: diwrnod(au)

en: week(s)
cy: wythnos(au)

en: Processing
cy: Prosesu

en: Apply
cy: Ceisio

en: Select
cy: Dewis

en: Permission
cy: Caniatâd

en: Rate
cy: Graddfa

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
cy: Roedd gwall wrth dalu. Cysylltwch â ni i sicrhau y derbynwyd eich archeb.

en: year(s)
cy: blwyddyn/blynyddoedd

en: Package
cy: Pecyn

en: Add role
cy: Ychwanegu swyddogaeth

en: The e-mail address %mail is not valid.
cy: Nid yw e-bost %mail yn ddilys.

en: Billing information
cy: Manylion Anfonebu

en: Reports
cy: Adroddiadau

en: Order created through website.
cy: Gwnaed yr archeb drwy'r wefan.

en: Ship
cy: llong

en: Order complete
cy: Yr archeb yn gyflawn

en: Payment methods
cy: Dulliau talu

en: File download
cy: Lawr lwytho ffeil

en: Credit card
cy: Cerdyn credyd

en: Tube
cy: Tiwb

en: Select your payment type:
cy: Dewiswch y modd o dalu

en: Language preference
cy: Dewis iaith

en: credit card
cy: Cerdyn credyd

en: ACCEPTED
cy: DERBYNWYD

en: REJECTED
cy: GWRTHODWYD

en: Order @order_id
cy: Archeb @order_id

en: Credit card:
cy: Cerdyn credyd:

en: Enter the owner name as it appears on the card.
cy: Enw'r perchennog fel mae'n ymddangos ar y cerdyn.

en: You have entered an invalid credit card number.
cy: Rydych wedi rhoi rhif cerdyn credyd gwallus.

en: The start date you entered is invalid.
cy: Nid yw'r dyddiad cychwyn yn ddilys.

en: You have entered an invalid CVV number.
cy: Nid yw'r rhif CVV yn ddilys.

en: Order status
cy: Statws yr archeb

en: Continue with checkout to complete payment.
cy: Ymlaen i dalu

en: Paying by
cy: Talu gyda

en: Review order
cy: Golygu’r archeb

en: Submit order
cy: Gosod archeb

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
cy: PayPal – talu heb rannu eich manylion ariannol.

en: Order comments
cy: Sylwadau

en: Calculate shipping cost
cy: Cyfri costau cludo

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
cy: Mae costau cludo yn cael ei cyfri yn awtomatig wrth nodi eich cyfeiriad ond gallwch nodi drwy glicio
    y botwm isod

en: Click to calculate shipping
cy: Cliciwch i gyfri costau cludo

en: Apply to order
cy: Ychwanegwch i’r cyfrif

en: Password field is required.
cy: Mae'r maes cyfrinair yn ofynnol.

en: Display type
cy: Dangos math

en: Please select
cy: Dewiswch

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
cy: Bydd gwybodaeth am eich archeb yn cael ei anfon i’r ebost isod.

en: Confirm password
cy: Cadarnhau'r cyfrinair

en: Enter your delivery address and information here.
cy: Eich cyfeiriad cludo

en: Enter your billing address and information here.
cy: Nodwch eich cyfeiriad anfonebu yma

en: My billing information is the same as my delivery information.
cy: Mae’r cyfeiriad anfonebu yr un peth a’r cyfeiriad cludo

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
cy: Rhowch wybod os oes cwestiynau yn ymweud a’ch archeb

en: Cart contents
cy: Yn y fasged

en: Customer information
cy: Manylion cwsmer

en: Delivery information
cy: Gwybodaeth cludo

en: Continue shopping
cy: Parhau i siopa

en: Update cart
cy: Ail-brisio

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
cy: Mae angen dewis opsiynau ar gyfer y cynnyrch hwn. Dewiswch nhw o'r ffurflen isod.

en: Save and continue
cy: Cadw a pharhau

en: Link this field to its user
cy: Cysylltu'r maes yma i'r defnyddiwr

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
cy: Darganfuwyd un neu fwy o broblemau gyda mewnosodiad Drupal. Gwiriwch <a href="@status"> adroddiad statws </a> am ragor o wybodaeth.

en: The comment body.
cy: Corff y sylw

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
cy: Mae eich archeb bron yn gyflawn.  Gwiriwch y manylion isod a chlicio ‘Gosod archeb’ os yw’n gywir. Defnyddiwch ‘Yn ôl’ i wneud unrhyw newidiadau.

en: Total price
cy: Cyfanswm

en: Numeric
cy: Rhifol

en: Start year
cy: Y flwyddyn ddechreuol
