Ubercart (7.x-3.10) - en to pt translation catalogue (736 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: enable
pt: ativar

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Transaction ID
pt: ID da transacção

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Gross
pt: Em bruto

en: Type
pt: Tipo

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Last comment
pt: Último comentário

en: Description
pt: Descrição

en: Log
pt: Registo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Default currency
pt: Moeda predefinida

en: Action
pt: Ação

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Purchased
pt: Comprado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Version
pt: Versão

en: view
pt: ver

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: Test
pt: Testar

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Variable
pt: Variável

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Label
pt: Etiqueta

en: Changes
pt: Alterações

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Update
pt: Atualizar

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Time
pt: Hora

en: week
pt: semana

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Extensão

en: Format
pt: Formato

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Modules
pt: Módulos

en: Display
pt: Mostrar

en: never
pt: nunca

en: Component
pt: Componente

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: n/a
pt: não disponível

en: User
pt: Utilizador

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Year
pt: Ano

en: Logo
pt: Logótipo

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Never
pt: Nunca

en: Submit changes
pt: Submeter as alterações

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram guardadas.

en: Recipients
pt: Destinatários

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Deve introduzir um endereço de email válido.

en: Sender
pt: Remetente

en: Creation date
pt: Data de criação

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Role ID
pt: ID do grupo

en: Signature
pt: Assinatura

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Average
pt: Média

en: Click here
pt: Clique aqui

en: N/A
pt: N/D

en: configure
pt: configurar

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Add line
pt: Adicionar linha

en: Qty
pt: Qtd

en: Price
pt: Preço

en: Customers
pt: Clientes

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Quantia

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Invoice
pt: Fatura

en: Code
pt: Código

en: Owner
pt: Proprietário

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payments
pt: Pagamentos

en: print
pt: imprimir

en: quote
pt: cotação

en: Store
pt: Loja

en: Company
pt: Empresa

en: node
pt: nó

en: Directory
pt: Diretório

en: Method
pt: Método

en: Day
pt: Dia

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Downloads
pt: Descargas

en: Configuration
pt: Configuração

en: Other
pt: Outro

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Grupo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: order
pt: encomenda

en: Destination
pt: Destino

en: Button
pt: Botão

en: Clicks
pt: Cliques

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Checkout
pt: Confirmar

en: Operator
pt: Operador

en: Order
pt: Ordem

en: Class name
pt: Nome da classe

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Level
pt: Nível

en: Anonymous users
pt: Utilizadores anónimos

en: Authenticated users
pt: Utilizadores autenticados

en: Close
pt: Fechar

en: Expiration
pt: Expirar

en: Duration
pt: Duração

en: Expiration date
pt: Data de validade

en: Threshold
pt: Limite

en: City
pt: Município/Concelho

en: Postal code
pt: Código postal

en: State/Province
pt: Distrito

en: Fax number
pt: Número de fax

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Labels
pt: Rótulos

en: Rules
pt: Regras

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Guam
pt: Guame

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Full name
pt: Nome completo

en: Modified
pt: Modificado

en: Pending
pt: Pendente

en: minute
pt: minuto

en: minutes
pt: minutos

en: List price
pt: Lista de preços

en: English
pt: Inglês

en: Spanish
pt: Castelhano

en: Countries
pt: Países

en: update
pt: atualizar

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Add file
pt: Adicionar ficheiro

en: (disabled)
pt: (desactivado)

en: day
pt: dia

en: year
pt: ano

en: hour
pt: hora

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: None.
pt: Nenhum.

en: The settings have not been saved because of the errors.
pt: Os parâmetros não foram guardados porque existem erros.

en: Production
pt: Produção

en: Units
pt: Unidades

en: Shipping method:
pt: Forma de envio:

en: Taxes
pt: Impostos

en: Tax rate
pt: Taxa de imposto

en: Match
pt: Coincidente

en: Last modified
pt: Última modificação

en: options
pt: opções

en: Shopping cart
pt: Carrinho de compras

en: Your item(s) have been updated.
pt: Os seus produtos foram actualizados.

en: Cart
pt: Carrinho

en: Credit card details
pt: Detalhes do cartão de crédito

en: Discount
pt: Desconto

en: Shipping
pt: Envio

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Product
pt: Produto

en: Billing address
pt: Endereço de faturação

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Balance
pt: Saldo

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Received
pt: Recebido

en: Completed
pt: Concluído

en: Credit card number
pt: Número do cartão de crédito

en: Products
pt: Produtos

en: Product settings
pt: Definições do produto

en: Street address
pt: Morada

en: Testing
pt: Testando

en: Total cost
pt: Custo total

en: Grams
pt: Gramas

en: Inches
pt: Polegadas

en: Feet
pt: Pés

en: Orders
pt: Encomendas

en: Credit
pt: Crédito

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Live
pt: Ao vivo

en: day(s)
pt: dia(s)

en: week(s)
pt: semana(s)

en: month(s)
pt: mês(es)

en: Processing
pt: A processar

en: disable
pt: desactivar

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Contact phone number
pt: Telefone de contacto

en: Canceled
pt: Cancelada

en: years
pt: anos

en: Raw value
pt: Valor Raw

en: Permission
pt: Permissão

en: Order ID
pt: ID da encomenda

en: Rate
pt: Taxa

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
pt: Ocorreu um erro durante o pagamento. Contacte-nos para assegurar que a sua encomenda foi recebida.

en: A payment has been accepted.
pt: Um pagamento foi aceite.

en: Ubercart - core (optional)
pt: Ubercart - núcleo (opcional)

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: year(s)
pt: ano(s)

en: product
pt: produto

en: Addresses
pt: Endereços

en: Saved addresses
pt: Moradas guardadas

en: Packages
pt: Embalagens

en: Package
pt: Pacote

en: Add role
pt: Adicionar grupo

en: Values
pt: Valores

en: Country code
pt: Código do país

en: Print
pt: Imprimir

en: The e-mail address %mail is not valid.
pt: O email %mail é inválido.

en: Billing information
pt: Morada de faturação

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Transaction mode
pt: Modo de transacção

en: Authorization
pt: Autorização

en: New password
pt: Nova senha

en: Reports
pt: Relatórios

en: Report settings
pt: Definições do relatório

en: Zone
pt: Zona

en: Contact email address.
pt: Endereço de e-mail de contato.

en: for
pt: para

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Order created through website.
pt: Encomenda criada através do site.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
pt: A receber nova notificação de encomenda para a encomenda !order_id

en: Product information
pt: Informação do produto

en: Sell price
pt: Preço de Venda

en: Notification
pt: Notificação

en: Destination address
pt: Endereço de destino

en: Not checked
pt: Não verificado

en: View cart
pt: Visualizar carrinho

en: Invalid e-mail address.
pt: Endereço de e-mail inválido.

en: Click to view.
pt: Clique para ver.

en: Shipping Address:
pt: Endereço de Entrega:

en: Order #:
pt: Encomenda #:

en: Shipping Method:
pt: Forma de envio:

en: Ship order !order_id packages.
pt: Enviar pacotes da encomenda !order_id.

en: Ship
pt: Enviar

en: Product reports
pt: Relatórios de produto

en: Sales per year
pt: Vendas por ano

en: Total revenue
pt: Lucro total

en: Update report
pt: Relatório de atualizações

en: Sold
pt: Vendido

en: No products found
pt: Não foram encontrados produtos

en: Number of orders
pt: Número de encomendas

en: Sales summary
pt: Sumário das vendas

en: Sales data
pt: Dados das vendas

en: Today, !date
pt: Hoje, !date

en: Yesterday, !date
pt: Ontem, !date

en: Daily average for @month
pt: Média diária para @month

en: Shipments
pt: Remessas

en: Shipment !id
pt: Remessa !id

en: Cancel shipment
pt: Cancelar remessa

en: Ship packages
pt: Enviar pacotes

en: Ship Manually
pt: Enviar Manualmente

en: Shipping method
pt: Método de expedição

en: Payment received
pt: Pagamento recebido

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: Username:
pt: Nome de utilizador:

en: Enter
pt: Introduzir

en: No response
pt: Sem resposta

en: Order complete
pt: Encomenda finalizada

en: Payment methods
pt: Métodos de pagamento

en: File download
pt: Descarregar ficheiro

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Order total:
pt: Total da encomenda:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
pt: Cliente usou um endereço de email diferente durante o pagamento: !email

en: Vendor account number
pt: Número de conta do vendedor

en: Invoice template
pt: Modelo de Fatura

en: Address book
pt: Livro de endereços

en: Base price
pt: Preço base

en: Edit attribute
pt: Editar atributo

en: Tax
pt: Imposto

en: Default price
pt: Preço predefinido

en: Default cart form
pt: Formulário predefinido do carrinho

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
pt: Mostrar o conteúdo do carrinho de compras de um cliente.

en: Package order !order_id products.
pt: Empacotar produtos da encomenda !order_id

en: Specify and collect payment for an order.
pt: Especifique e receba pagamento para uma encomenda.

en: Pay by mailing a check or money order.
pt: Pague por envio de cheque ou dinheiro.

en: UPS Ground
pt: UPS Terra

en: UPS Next Day Air
pt: UPS Aéreo Dia Seguinte

en: UPS Next Day Air Saver
pt: UPS Aéreo Dia Seguinte Saver

en: UPS Next Day Early A.M.
pt: UPS Dia Seguinte Manhã Cedo

en: UPS 2nd Day Air
pt: UPS Aéreo 2º Dia

en: UPS 2nd Day Air A.M.
pt: UPS Aéreo 2º Dia Manhã

en: UPS Letter
pt: UPS Carta

en: Customer Supplied Package
pt: Pacote fornecido pelo cliente

en: UPS Express Box
pt: UPS Caixa Expresso

en: UPS 25KG Box
pt: UPS Caixa 25Kg

en: UPS 10KG Box
pt: UPS Caixa 10Kg

en: Pallet
pt: Palete

en: Credit card encryption
pt: Encriptação de cartão de crédito

en: Credit card on a secure server:
pt: Cartão de crédito num servidor seguro:

en: Credit card/eCheck
pt: Cartão de crédito/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
pt: Redireccionar para 2Checkout para pagar com cartão de crédito ou eCheck.

en: Select your payment type:
pt: Seleccione o tipo de pagamento:

en: Online check
pt: Cheque online

en: Secret word for order verification
pt: Palavra secreta para verificação da encomenda

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
pt: Activa o modo de demonstração, permitindo-lhe processar encomendas falsas para fins de teste.

en: Language preference
pt: Preferência de idioma

en: Adjust language on 2Checkout pages.
pt: Ajustar idioma nas páginas 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
pt: Permite clientes escolher pagar por cartão de crédito ou cheque online.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
pt: Pago com !type, 2Checkout.com encomenda #!order

en: credit card
pt: cartão de crédito

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
pt: !type pagamento aguarda aprovação de 2Checkout.com.

en: Transaction Key
pt: Chave de transacção

en: AIM settings
pt: Configurações AIM

en: ARB settings
pt: Configurações ARB

en: CIM settings
pt: Configurações CIM

en: cURL error: @error
pt: erro cURL: @error

en: Credit card payment declined: @message
pt: Pagamento de cartão de crédito rejeitado: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
pt: Tipo: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
pt: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Montante: @amount<br />Resposta AVS: @avs

en: ACCEPTED
pt: ACEITE

en: REJECTED
pt: REJEITADO

en: Order @order_id
pt: Encomenda @order_id

en: Void
pt: Vazio

en: Authorize and capture immediately
pt: Autorizar e capturar imediatamente

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
pt: Dados do cartão de crédito são encriptados durante a finalização da encomenda para segurança máxima.

en: Credit card:
pt: Cartão de crédito:

en: Pay by credit card.
pt: Pagar com cartão de crédito.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
pt: Digite o nome do proprietário como aparece no cartão.

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: The start date you entered is invalid.
pt: A data de início que inseriu é inválida.

en: The credit card you entered has expired.
pt: O cartão de crédito que você digitou já expirou.

en: Validate credit card numbers at checkout.
pt: Validar número do cartão de crédito no checkout.

en: Order status
pt: Estado da encomenda

en: Credit card fields
pt: Campos do cartão de crédito

en: Enable CVV text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do CVV no formulário de checkout.

en: Enable card owner text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do proprietário no formulário de checkout.

en: Enable card start date on checkout form.
pt: Activar o campo de data de início no formulário de checkout.

en: Credit card payment policy
pt: Política de pagamento por cartão de crédito

en: Card processing failure message
pt: Mensagem de falha no processamento do cartão

en: Card type
pt: Tipo de cartão

en: Card owner
pt: Titular do cartão

en: Card number
pt: Número do cartão

en: Issuing bank
pt: Banco emissor

en: Process card
pt: Processar cartão

en: What is the CVV?
pt: O que é o CVV?

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
pt: O CVV para estes cartões está na parte de trás do cartão. É apenas os três últimos dígitos no extremo direito da caixa de painel de assinatura.

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
pt: Use este terminal para processar pagamentos com cartões de crédito através do acesso predefinido.

en: Order total: @total
pt: Total da encomenda: @total

en: Balance: @balance
pt: Balanço: @balance

en: Charge Amount
pt: Valor de Cobrança

en: Charge amount
pt: Valor de cobrança

en: @auth_id - @date - @amount authorized
pt: @auth_id - @date - @amount autorizado

en: ZIP/Postal code
pt: Código Postal

en: The credit card type did not pass validation.
pt: O tipo de cartão de crédito não foi validado.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
pt: !id<br />!decision, Motivo: !reason

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
pt: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decisão: @decision</b><br /><b>Motivo:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
pt: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Motivo: !reason

en: Successful transaction.
pt: Operação bem sucedida.

en: System unavailable.
pt: Sistema indisponível.

en: Card verification number matched.
pt: Número de verificação do cartão corresponde.

en: Card verification number not matched.
pt: Número de verificação do cartão não corresponde.

en: Continue with checkout to complete payment.
pt: Continue para completar o pagamento.

en: Select a payment method from the following options.
pt: Seleccione a forma de pagamento das seguintes opções.

en: None available
pt: Não disponível

en: Balance is less than !zero.
pt: Saldo é inferior a !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
pt: Saldo é inferior ou igual a !zero.

en: Balance is equal to !zero.
pt: O saldo é igual a !zero.

en: Balance is greater than !zero.
pt: O saldo é maior que !zero.

en: Delete payment?
pt: Eliminar pagamento?

en: Payment entered.
pt: Pagamento recebido.

en: Payment information:
pt: Informação de pagamento:

en: Are you sure you want to delete this payment?
pt: Tem a certeza de que deseja excluir este pagamento?

en: Payment deleted.
pt: O pagamento foi excluído.

en: Desired delivery date:
pt: Data de entrega desejada:

en: Mail to
pt: Mail para

en: Review order
pt: Rever a encomenda

en: Submit order
pt: Enviar encomenda

en: API username
pt: API do nome de utilizador

en: API password
pt: API senha

en: <b>Address:</b> @avscode
pt: <b>Endereço:</b> @avscode

en: Payment is pending at PayPal: @reason
pt: O pagamento está pendente no PayPal: @reason

en: Order comments
pt: Comentários sobre encomenda

en: All the address information matched.
pt: Todas as informações da sua morada coincidiram.

en: Part of the address information matched.
pt: Apenas parte das informações da sua morada coincidiram.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
pt: O endereço não foi verificado ou o adquirente não respondeu. Serviço não disponível.

en: Service not supported
pt: Serviço não suportado

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Service not available
pt: Serviço indisponível

en: Unkown error
pt: Erro desconhecido

en: Not processed
pt: Não processado

en: PayPal pending
pt: PayPal pendente

en: Line item label
pt: Rótulo do item de linha

en: Calculate shipping cost
pt: Calcular o custo de transporte

en: Small package
pt: Embalagem pequena

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
pt: Cotações de envio é gerado automaticamente quando você digitar o seu endereço e pode ser atualizado manualmente com o botão abaixo.

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
pt: Se tiver problemas para obter um determinado envio. Por favor, verifique as informações de entrega para o produto e tente novamente.
    Se isso não resolver o problema, por favor telefone-nos para concluir seu pedido.

en: Default pickup address
pt: Endereço de recolha predefinido

en: Default order fulfillment type for products
pt: Tipo predefinido de atendimento a pedidos de produtos

en: Calculate
pt: Calcular

en: Apply to order
pt: Aplicar à encomenda

en: Tracking numbers
pt: Números de controlo

en: Package %id:
pt: Embalagem %id:

en: Contents:
pt: Conteúdos:

en: Package type:
pt: Tipo de embalagem:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Pickup Address:
pt: Endereço de recebimento:

en: Delivery Address:
pt: Endereço de Entrega:

en: Schedule:
pt: Horário:

en: Ship date:
pt: Data de carga:

en: Carrier:
pt: Transportadora:

en: Services:
pt: Serviços:

en: Cost:
pt: Custo:

en: Centimeters
pt: Centímetros

en: Millimeters
pt: Milímetros

en: Declared value
pt: Valor declarado

en: Carrier
pt: Transporte

en: Shipping cost
pt: O custo do transporte

en: Origin address
pt: Endereço de origem

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Adjustments
pt: Ajustes

en: Option price format
pt: Opção de formato de preço

en: Display price adjustment
pt: Exibir o ajuste de preços

en: Display total price
pt: Exibir o preço total

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Please select
pt: Por favor, selecione

en: Radio buttons
pt: Botões de opção

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
pt: Os detalhes da encomenda serão enviados para o seu email indicado abaixo.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
pt: <b>Email:</b> @email (<a href="!url">editar</a>)

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar email

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
pt: <b>Opcional.</b>Os novos clientes poderão fornecer informações detalhadas na sua conta.<br />Estas informações serão criadas se não forem introduzidos quaisquer valores..

en: New account details help message
pt: Detalhes da mensagem de ajuda de nova conta

en: Enter your billing address and information here.
pt: Introduza aqui os seus dados e morada de faturação.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
pt: Use esta área para comentários ou questões sobre a sua encomenda.

en: Address fields
pt: Campos de endereço

en: Purchase the items in your shopping cart.
pt: Comprar os itens no seu carrinho de compras.

en: Review an order before final submission.
pt: Rever uma encomenda depois da submissão final.

en: Display information upon completion of an order.
pt: Apresenta informação sobre a finalização de uma encomenda.

en: Cart contents
pt: Conteúdo do carrinho

en: Customer information
pt: Informação ao cliente

en: Delivery information
pt: Informações de entrega

en: Allow a customer to put comments on an order.
pt: Permitir que um cliente adicione comentários a uma encomenda.

en: Continue shopping
pt: Continuar a comprar

en: Minute(s)
pt: Minuto(s)

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
pt: Enviar um e-mail separado aos novos clientes com os detalhes das suas contas.

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
pt: Deixe em branco para utilizar a página de finalização predefinida (recomendado).

en: Continue shopping message
pt: Mensagem para continuar a comprar

en: Update cart
pt: Atualizar carrinho

en: Catalog vocabulary
pt: Vocabulário de catálogo

en: Display the catalog breadcrumb
pt: Mostrar a navegação do catálogo

en: View all file download features on products.
pt: Todas as funcionalidades de transferência de ficheiros dos produtos.

en: Files path
pt: O caminho dos ficheiros

en: IP addresses
pt: Endereços IP

en: Store help page
pt: Página de ajuda da loja

en: Primary e-mail:
pt: Email primário:

en: Customer number
pt: Número de cliente

en: Create a new customer.
pt: Criar um novo cliente.

en: Add product
pt: Adicionar um produto

en: Add line item
pt: Adicionar item de linha

en: Updated order
pt: Atualizada encomenda

en: Update the order status
pt: Atualizar o estado da encomenda

en: View and process orders.
pt: Exibir processo de encomendas.

en: Create order
pt: Criar encomenda

en: Create an empty new order.
pt: Criar uma nova encomenda vazia.

en: View order
pt: Ver encomenda

en: <i>No comments left.</i>
pt: <i>Sem comentários restantes.</i>

en: The order shipping address.
pt: O endereço de entrega da encomenda.

en: The order billing address.
pt: O endereço de faturação da encomenda.

en: Click here to view your order history.
pt: Clique aqui para consultar o seu histórico de encomendas.

en: Ship to
pt: Expedir para

en: Bill to
pt: Cobrar a

en: Customer info
pt: Informação do cliente

en: Line items
pt: Itens de linha

en: Order state
pt: Estado da encomenda

en: No products found.
pt: Não foram encontrados produtos.

en: Select an address
pt: Selecione uma morada

en: Order number:
pt: Número da encomenda:

en: Customer:
pt: Cliente:

en: Products:
pt: Produtos:

en: Order comments:
pt: Comentários da encomenda:

en: Want to manage your order online?
pt: Deseja gerir a sua encomenda online?

en: Purchasing Information:
pt: Informações da Compra:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de email:

en: Billing Address:
pt: Endereço de Faturação:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de Cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone de Entrega:

en: Order Grand Total:
pt: Total da Encomenda:

en: Payment Method:
pt: Método de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Resumo da Encomenda:

en: Shipping Details:
pt: Detalhes do transporte:

en: Products Subtotal:
pt: Subtotal dos Produtos:

en: Total for this Order:
pt: Total para esta Encomenda:

en: Products on order:
pt: Produtos encomendados:

en: Where can I get help with reviewing my order?
pt: Onde posso obter ajuda para rever a minha encomenda?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
pt: Nota: Esta mensagem de email é uma notificação automática. Por favor, não responda a esta mensagem.

en: Administer products, classes, and more.
pt: Administrar produtos, classes e muito mais.

en: Manage classes
pt: Gerir classes

en: Create and edit product node types.
pt: Criar e editar tipos de nó do produto.

en: Configure product settings.
pt: Definições para configurar o produto.

en: List position
pt: Posição da lista

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
pt: Suporte a imagem do produto foi automaticamente configurado pelo Ubercart.

en: products
pt: produtos

en: Display price
pt: Exibir o preço

en: Add a class
pt: Adicionar uma classe

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
pt: <b>Encomenda estados utilizados:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
pt: A seguir estão o total de pedidos, produtos, vendas e totais da ordem média de cada cliente da loja. Ao clicar nas ligações de cabeçalho irá mudar uma encomenda descendente ou ascendente para essa coluna. Clicando no nome de um cliente irá levá-lo para uma lista pormenorizada das encomendas que o cliente fez. Clicando em um nome de utilizador clientes leva-o para a página de conta.

en: Customer reports
pt: Relatórios de clientes

en: Sales reports
pt: Relatórios de vendas

en: Export to CSV file.
pt: Exportar para ficheiro CSV.

en: Show all records
pt: Mostrar todos os registos

en: Multiply by quantity
pt: Multiplique pela quantidade

en: Default role
pt: Grupo predefinido

en: Decrement stock upon order submission
pt: Diminuir a quantidade, mediante a apresentação da encomenda

en: View reports for product stock.
pt: Exibir os relatórios para o stock do produto.

en: View customers
pt: Exibir clientes

en: Store settings
pt: Definições de loja

en: Enable a country
pt: Ativar um país

en: Remove a country
pt: Remover um país

en: Remove an installed country.
pt: Remover um país instalado.

en: Ubercart User's Guide
pt: Guia do Utilizador do Ubercart

en: Customer's first name
pt: Primeiro nome do cliente

en: Customer's last name
pt: Sobrenome do cliente

en: Name of the country
pt: Nome do país

en: Store name
pt: Nome da loja

en: Street address 1
pt: Morada

en: Street address 2
pt: Morada 2

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: 01 - January
pt: 01 - Janeiro

en: 09 - September
pt: 09 - Setembro

en: 11 - November
pt: 11 - Novembro

en: Subtotal excluding taxes
pt: Subtotal excluindo taxas

en: Address formats
pt: Formatos de endereço

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Order total
pt: Total do Pedido

en: Link this field to its user
pt: Ligar este campo ao seu utilizador

en: This will override any other link you have set.
pt: Isto irá substituir qualquer outra ligação que tenha estabelecido.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Indicar o valor a exibir em utilizadores anónimos

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se seleccionado, irá visualizar um campo para introdução do texto a usar para os utilizadores anónimos.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos utilizadores anónimos

en: Orders placed in your Ubercart store.
pt: Encomendas colocadas na sua loja Ubercart.

en: Tracking #:
pt: Acompanhamento #:

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
pt: Um ou mais problemas foram detetados com a sua instalação do Drupal. Verifique o <a href="@status">relatório de estado</a> para informações adicionais.

en: The comment body.
pt: O corpo do comentário.

en: Order Taxes
pt: Impostos da Encomenda

en: view order
pt: ver encomenda

en: Description: @desc
pt: Descrição: @desc

en: Transaction ID:<br />@txn_id
pt: ID da transacção:<br />@txn_id

en: Cancel return URL
pt: Cancelar URL de retorno

en: Order @order_id at !store
pt: Encomenda @order_id em !store

en: Receiving quotes...
pt: A receber cotações...

en: View your shopping cart.
pt: Ver o carrinho de compras.

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia <a href="!edit-url">%name</a> é definido como o catálogo de produtos.

en: Add to cart form
pt: Adicionar ao formulário do carrinho

en: Original order
pt: Original da encomenda

en: Delete an order
pt: Apagar uma encomenda

en: Total price
pt: Preço total

en: Tax Name
pt: Nome do imposto

en: Total taxable amount
pt: Total sujeito a imposto

en: Total tax collected
pt: Total de impostos cobrados

en: Customize tax report parameters
pt: Personalizar os parâmetros do relatório de impostos

en: Sales tax report
pt: Vendas relatório de impostos

en: Add a tax rate
pt: Adicionar uma taxa de imposto

en: Edit a tax rate
pt: Editar uma taxa de imposto

en: Numeric
pt: Numérico

en: Start year
pt: Ano de início

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Price:
pt: Preço:

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: <b>@type failed.</b>
pt: <b>@type falhou.</b>

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
pt: Determina quais os métodos de envio a citar na conclusão da compra, quando os produtos de diferentes tipos de envio são ordenados. Os maiores valores prevalecem.

en: Shipment
pt: Expedição

en: Grant or renew purchased roles
pt: Atribuir ou renovar funções de compra

en: New username
pt: Novo nome de utilizador

en: No orders available.
pt: Nenhuma encomenda disponível

en: New users
pt: Novos utilizadores

en: Store information
pt: As informações da loja

en: Product attributes
pt: Atributos do produto

en: !line_item_desc title
pt: título !line_item_desc

en: !line_item_desc order line item
pt: Item !line_item_desc order line

en: !line_item_desc amount
pt: Quantidade !line_item_desc

en: The product list position.
pt: A posição da lista de produtos.

en: Includes:
pt: Inclui:

en: Duplicate window
pt: Duplicar janela

en: Administer credit cards
pt: Administrar cartões de crédito

en: Process credit cards
pt: Processar cartões de crédito

en: View payments
pt: Ver pagamentos

en: Manual payments
pt: Pagamentos manuais

en: Enter payments manually.
pt: Digite os pagamentos manualmente.

en: Delete payments
pt: Eliminar pagamentos

[ctx: cheque]
en: Check payment policy
pt: Verifique a política de pagamento.

en: ship
pt: enviar

en: Administer attributes
pt: Administrar atributos

en: Administer product attributes
pt: Administrar os atributos do produto

en: Your Order at [store:name]
pt: A sua encomenda em [store:name]

en: New Order at [store:name]
pt: Nova encomenda em [store:name]

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
pt: <a href="[site:url]">Voltar à página principal.</a>

en: Admin URL
pt: URL de administração

en: Admin link
pt: Ligação de administração

en: View own orders
pt: Ver próprias encomendas

en: Create orders
pt: Criar encomendas

en: Order Date:
pt: Data da Encomenda:

en: Administer products
pt: Administrar produtos

en: Store link
pt: Ligação da loja

en: Thanks for your order, !order_first_name!
pt: Obrigado pela sua encomenda, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
pt: Se precisar verificar o estado da sua encomenda, visite a nossa página em !store_link e clique em "Minha conta" no menu ou efectue o login através do seguinte link:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
pt: Para saber mais sobre como gerir a sua encomenda em !store_link, visite a página de <a href="!store_help_url">Ajuda</a>

en: @method conditions
pt: @method condições

en: Accessorials
pt: Acessórios

en: The cost of the shipment.
pt: O custo do envio.

en: The package length.
pt: O comprimento da embalagem.

en: The package width.
pt: A largura da embalagem-

en: The package height.
pt: A altura da embalagem.

en: The monetary value of the package contents.
pt: O valor monetário do conteúdo da embalagem.

en: The package description
pt: A descrição da embalagem

en: The physical weight of the package.
pt: O peso físico da embalagem.

en: The package contents.
pt: O conteúdo da embalagem

en: The date the order was placed.
pt: A data em que a encomenda foi feita.

en: Comment type
pt: Tipo de comentário

en: Updated alias for term @tid.
pt: Atualizado o caminho para o termo @tid.

en: Order number
pt: Número da encomenda

en: The title of the product.
pt: O título do produto.

en: The comparison operator.
pt: O operador de comparação.

en: Forever
pt: Para sempre

en: Issue number
pt: Número da edição

en: Authorize only
pt: Autorizar apenas

en: Authorize and capture
pt: Autorizar e capturar

en: IPN attempted for non-existent order @order_id.
pt: Tentativa IPN para encomendas não existentes @order_id.

en: Default Package Type
pt: Tipo de Pacote Predefinido

en: Type of packaging to be used.  May be overridden on a per-product basis via the product node edit form.
pt: Tipo de empacotamento a ser usado. Pode ser substituído via base por produto no formulário de nó de edição do produto.

en: When enabled, the quotes presented to the customer will include the cost of insurance for the full sales price of all products in the order.
pt: Quando ativo, as quotas apresentadas ao cliente irão incluir o custo do seguro para o preço total das vendas de todos os produtos na encomenda.

en: Alternate SKU
pt: SKU Alternado

en: The minimum order subtotal for checkout is @min.
pt: O subtotal mínimo da encomenda para envio @min.

en: Catalog pages
pt: Páginas do Catálogo

en: Copy billing information.
pt: Copie as informações da facturação.

en: Customer view
pt: Vista do cliente

en: Print order invoice.
pt: Imprimir factura da encomenda.

en: The total cost of the products in the order.
pt: O custo total dos produtos na encomenda.

en: First Last
pt: Primeiro Último

en: Last, First
pt: Último, Primeiro

en: Last First
pt: Último Primeiro

en: List price:
pt: Lista de preços:

en: High-visibility sell price.
pt: Preço de venda com alta visibilidade.

en: Physical weight (lbs, kg, etc.).
pt: Peso físico (lbs, kg, etc.).

en: Changed product node permissions to the actual node permissions.
pt: Modificadas as permissões do nó do produto para as actuais permissões do nó.

en: Enabled Image module.
pt: Módulo de imagem ativo.

en: The CSV data could not be retrieved. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
pt: Os dados do CSV não podem ser recuperados. É possível que os dados possam ter expirado. Faça Refresh à página do relatório e tente recuperar o ficheiro CSV novamente.

en: Include the store name in the "From" line of store e-mails.
pt: Inclua o nome de armazenamento na linha "De" do armazenador de e-mails.

en: Last name of the addressee.
pt: Último nome do destinatário.

en: Apply tax to any product regardless of its shippability.
pt: Aplicar imposto em qualquer produto, independentemente da sua transportabilidade.

en: Include this tax when displaying product prices.
pt: Incluir este imposto quando exibir os preços dos produtos.

en: Tax inclusion text
pt: Imposto sobre a inclusão de texto

en: This text will be displayed near the price to indicate that it includes tax.
pt: Este texto será exibido perto do preço para indicar que inclui o imposto.

en: Added "price including tax" columns.
pt: Colunas "preço com imposto incluido" adicionadas

en: Delete order
pt: Apagar encomenda

en: Cart ID
pt: ID do Carrinho

en: Delete attribute
pt: Eliminar atributo

en: Message header
pt: Cabeçalho da mensagem

en: Create and edit product attributes and options.
pt: Criar e editar atributos do produto e opções.

en: Collapse pane after its <em>Next</em> button is clicked.
pt: Recolher painel após clicar o botão. <em>Seguinte</em>

en: Instruction messages
pt: Mensagens de instrução

en: Completion messages
pt: Mensagens de conclusão

en: Logged in users
pt: Os utilizadores com sessão iniciada

en: Existing users
pt: Os utilizadores existentes

en: <strong>!product-title</strong> removed from your shopping cart.
pt: <strong>!product-title</strong> removido do seu Carrinho de Compras.

en: Store status
pt: Estado da loja

en: Administer orders, products, customers, store settings, etc.
pt: Administrar encomendas, produtos, clientes, definições da loja, etc

en: package
pt: embalagem

en: orders
pt: encomendas

en: Allow anonymous customers to use an existing account's email address.
pt: Permitir que os clientes anónimos utilizem o endereço de email de uma conta existente.

en: Relate products to an order. This relationship will create one record for each product ordered.
pt: Relaciona produtos para uma encomenda. Esta relação vai criar um registo para cada produto encomendado.

en: The quantity ordered.
pt: A quantidade encomendada.

en: The price paid for one product.
pt: O preço pago de um produto.

en: The cost to the store for one product.
pt: O custo para a loja de um produto.

en: The physical weight of one product.
pt: O peso físico de um produto.

en: Empty cart
pt: Carrinho vazio

en: payments
pt: pagamentos
