Ubercart (7.x-3.5) - en to id translation catalogue (363 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Images
id: Gambar

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enable
id: hidupkan

en: delete
id: hapus

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Gross
id: Kotor

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Last comment
id: Komentar terakhir

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: Action
id: Tindakan

en: Cost
id: Biaya

en: Quantity
id: Kuantitas

en: On
id: Pada

en: Purchased
id: Terbeli

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Version
id: Versi

en: view
id: tampilan

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Variable
id: Variabel

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: settings
id: pengaturan

en: Back
id: Kembali

en: Node ID
id: ID Node

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Catalog
id: Katalog

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Add
id: Tambah

en: remove
id: buang

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Filename
id: Nama berkas

en: Modules
id: Modul

en: Display
id: Tampilan

en: never
id: tidak pernah

en: Component
id: Komponen

en: Statistics
id: Statistik

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: n/a
id: t/t

en: User
id: Pengguna

en: Files
id: Berkas

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: days
id: hari

en: Active
id: Aktif

en: Year
id: Tahun

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Off
id: Matikan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Submit changes
id: Kirim perubahan

en: Recipients
id: Penerima

en: You must enter a valid e-mail address.
id: Anda harus memasukkan alamat email yang benar.

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Roles
id: Peran

en: Role ID
id: ID peran

en: Comment
id: Komentar

en: Signature
id: Tanda tangan

en: File ID
id: ID berkas

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Message text
id: Teks pesan

en: Average
id: Purata

en: N/A
id: T/T

en: configure
id: konfigurasi

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Medium
id: Sedang

en: Month
id: Bulan

en: Details
id: Rincian

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: Stock
id: Stok

en: Owner
id: Pemilik

en: Payment
id: Pembayaran

en: Payments
id: Pembayaran

en: Store
id: Toko

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: Directory
id: Direktori

en: Method
id: Metode

en: Day
id: Hari

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Destination
id: Tujuan

en: Button
id: Tombol

en: Create content
id: Kirim artikel

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: Order
id: Urutan

en: Do not display
id: Tidak usah tampilkan

en: Anonymous users
id: Pengguna anomin

en: Close
id: Tutup

en: Duration
id: Durasi

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Fax number
id: Nomor fax

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Pending
id: Tertunda

en: minute
id: menit

en: List price
id: Daftar Harga

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: unlimited
id: Tidak terbatas

en: Features
id: Fitur

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: day
id: hari

en: year
id: tahun

en: hour
id: jam

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Workflow
id: Alur kerja

en: None.
id: Tidak ada.

en: The settings have not been saved because of the errors.
id: Pengaturan ini belum disimpan karena memiliki kesalahan.

en: White
id: Putih

en: Shipping method:
id: Metode pengiriman:

en: Product count
id: Jumlah produk

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Shopping cart
id: Keranjang belanja

en: Your item(s) have been updated.
id: Produk sudah diupdate

en: Cart
id: Keranjang

en: Discount
id: Diskon

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Product
id: Produk

en: Subtotal
id: Sub total

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: Shipping address
id: Alamat pengiriman

en: Payment method
id: Metode pembayaran

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Products
id: Produk

en: Street address
id: Alamat jalan

en: Testing
id: Pengujian

en: Pounds
id: Pound

en: Grams
id: Gram

en: Kilograms
id: Kilogram

en: Ounces
id: Ons

en: Inches
id: Inchi

en: Feet
id: Kaki

en: Orders
id: Pesanan

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: Live
id: Langsung

en: cancel
id: batal

en: Processing
id: Memproses

en: disable
id: dimatikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Permission
id: Kewenangan

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Package
id: Paket

en: Add role
id: Tambah pemeran

en: Values
id: Nilai

en: Order #
id: # Order

en: Print
id: Cetak

en: The e-mail address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak benar.

en: Account
id: Keanggotaan

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: Reports
id: Laporan

en: Zone
id: Zona

en: Sell price
id: Harga jual

en: Customer purchase price.
id: Harga beli Pelanggan

en: clone
id: Klon

en: View cart
id: Tampilkan keranjang

en: Ship order !order_id packages.
id: Kirim pesanan paket !order_id.

en: Ship
id: Kirim

en: Shipping method
id: Metode pengiriman

en: Payment received
id: Pembayaran diterima

en: Currency code
id: Kode mata uang

en: Order complete
id: Pesanan sudah selesai

en: Payment methods
id: Metode Pembayaran

en: File download
id: Unduh file

en: Credit card
id: Kartu kredit

en: Address book
id: Buku alamat

en: Tax
id: Pajak

en: Default cart form
id: Bentuk standar keranjang

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
id: Menampilkan isi dari keranjang belanja pelanggan.

en: Package order !order_id products.
id: Paketkan pesanan produk !order_id.

en: Specify and collect payment for an order.
id: Tentukan dan kumpulkan pembayaran untuk pesanan

en: Order status
id: Status Order

en: Paying by
id: Pembayaran dengan

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
id: Pilih metode pembayaran dari modul pembayaran yang aktif.

en: Review order
id: Periksa order

en: Submit order
id: Kirim pesanan

en: Order comments
id: Komentar pesanan

en: Calculate shipping cost
id: Perkiraan biaya pengiriman

en: Extra information necessary to ship.
id: Informasi tambahan yang dibutuhkan untuk pengiriman.

en: Shipping quote
id: Penawaran Pengiriman

en: Small package
id: Paket Kecil

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
id: Harga biaya kirim dihasilkan secara otomatis ketika Anda memasukkan alamat Anda dan dapat diperbarui secara manual dengan tombol di bawah ini.

en: Click to calculate shipping
id: Klik untuk perkiraan biaya pengiriman

en: Cost:
id: Biaya:

en: Physical dimensions of the packaged product.
id: Dimensi fisik dari paket produk.

en: Centimeters
id: Centimeter

en: Millimeters
id: Milimeter

en: Password field is required.
id: Sandi harus diisi.

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Please select
id: Silahkan pilih

en: Radio buttons
id: Tombol radio

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
id: Informasi pesanan akan dikirim ke account e-mail yang tercantum di bawah ini.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
id: <b>Alamat E-mail:</b> @email (<a href="!url">sunting</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
id: Masukkan alamat email dengan benar untuk pesanan ini atau <a href="!url">klik disini</a> untuk masuk dengan akun yang ada dan kembali ke kasir.

en: Confirm e-mail address
id: Konfirmasi alamat e-mail

en: Confirm password
id: Konfirmasi sandi

en: Passwords must match to proceed.
id: Password harus sama untuk melanjutkan.

en: New account details
id: Detil akun baru

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
id: <b>Pilihan.</b> Pelanggan baru dapat menyediakan rincian account disini. <br /> Kami akan membuatkan untuk Anda jika tidak ada nilai yang diisi.

en: Enter your delivery address and information here.
id: Masukkan informasi alamat pengiriman Anda di sini.

en: My delivery information is the same as my billing information.
id: Informasi pengiriman saya sama dengan informasi penagihan.

en: Enter your billing address and information here.
id: Masukkan alamat penagihan dan informasinya di sini.

en: My billing information is the same as my delivery information.
id: Informasi penagihan saya sama dengan informasi pengiriman.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
id: Gunakan area ini untuk instruksi khusus atau pertanyaan mengenai pesanan Anda.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
id: Lihat/modifikasi isi dari keranjang belanja Anda atau selesaikan proses belanja.

en: Purchase the items in your shopping cart.
id: Membeli item dalam keranjang belanja Anda.

en: Review an order before final submission.
id: Melihat pesanan sebelum selesai belanja.

en: There are no products in your shopping cart.
id: Tidak ada produk di keranjang belanja Anda.

en: Cart contents
id: isi keranjang

en: Customer information
id: Informasi pelanggan

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
id: Dapatkan informasi yang diperlukan untuk menciptakan pelanggan di situs.

en: Delivery information
id: Informasi Pengiriman

en: Get the information for where the order needs to ship.
id: Dapatkan informasi dimana pesanan perlu untuk dikirim.

en: Get basic information needed to collect payment.
id: Dapatkan informasi dasar yang diperlukan untuk mengumpulkan pembayaran.

en: Allow a customer to put comments on an order.
id: Mengijinkan pelanggan memasukkan komentar pada pesanan.

en: Continue shopping
id: Lanjutkan belanja

en: Update cart
id: Perbarui keranjang

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
id: <strong>@product-title</strong> ditambahkan ke <a href="!url">keranjang belanja anda</a>.

en: Catalog vocabulary
id: Katalog vocabulary

en: Add product
id: Tambah produk

en: Ship to
id: Kirimkan ke

en: Bill to
id: Tagihkan ke

en: Customer info
id: Info Pelanggan

en: In checkout
id: Dalam Kasir

en: Post checkout
id: Kirimk tagihan

en: Empty line
id: Baris kosong

en: Product SKU/model.
id: SKU/model Produk.

en: Your store's cost.
id: Biaya Toko Anda.

en: Display price
id: Tampilkan harga

en: Customer reports
id: Laporan pelanggan

en: Customer's first name
id: Nama depan pelanggan

en: Customer's last name
id: Nama belakang pelanggan

en: Store name
id: Nama toko

en: Store owner
id: Pemilik toko

en: Primary customer address
id: Alamat utama pelanggan

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
id: <a href="!url">Didukung oleh Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
id: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> disediakan oleh Ubercart.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
id: Didukung oleh Ubercart, sebuah <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
id: Diperkuat dengan Ubercart, <a href="!url">software shopping cart gratis</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
id: (Jangan menampilkan pesan di footer.)

en: Currency format
id: Format mata uang

en: Current format
id: Format saat ini

en: Currency Sign
id: Simbol Mata Uang

en: Display currency sign after amount.
id: Tampilkan simbol mata uang setelah jumlah.

en: Thousands Marker
id: Penanda Ribuan

en: Weight format
id: Format Berat

en: Default unit of measurement
id: Satuan ukuran bawaan

en: Length format
id: Format panjang

en: Street address 1
id: Alamat jalan 1

en: Street address 2
id: Alamat jalan 2

en: Not applicable
id: Tidak berlaku

en: Subtotal excluding taxes
id: Subtotal diluar pajak

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Credentials
id: Kredensial

en: Security settings
id: Pengaturan keamanan

en: Order product
id: Pesan produk

en: Order total
id: Total Order

en: Link this field to its user
id: Tautkan field ini ke penggunannya

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
id: Ditemukan satu atau beberapa masalah pada instalasi Drupal anda. Periksa <a href="@status">laporan status</a> untuk informasi lebh lanjut.

en: The comment body.
id: Isi komentar.

en: Receiving quotes...
id: Menerima harga...

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
id: Pesanan Anda hampir selesai. Harap tinjau rincian di bawah ini dan klik 'Submit order' jika semua informasi sudah benar. Anda dapat menggunakan tombol 'Back' untuk membuat perubahan pada Pesanan Anda jika perlu.

en: Add to cart form
id: Tambahkan ke keranjang

en: Total price
id: Total harga

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Price:
id: Harga:

en: Store address
id: Alamat toko

en: %name must be a number.
id: %name harus bernilai angka.

en: Store information
id: Informasi toko

en: Product attributes
id: Atribut produk

en: Includes:
id: Termasuk:

en: Thank you for shopping at [store:name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[uc_order:url]">view your current order status</a> and order history.
id: Terima kasih telah berbelanja di [store:name]. Sementara log masuk, Anda dapat melanjutkan berbelanja atau <a href="[uc_order:url]">melihat status pesanan Anda saat ini</a> dan riwayat pesanan.

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
id: <a href="[site:url]">Kembali ke halaman Depan.</a>

en: Weight units
id: Satuan berat

en: Ubercart product
id: Produk dari Ubercart

en: Store link
id: Tautan toko

en: Comment type
id: Tipe komentar

en: Updated alias for term @tid.
id: Pemutakhiran alias untuk termin @tid.

en: Order number
id: Nomor Order

en: List price:
id: Daftar harga:

en: Physical weight (lbs, kg, etc.).
id: Berat fisik (lbs, kg, dll.).

en: Delete order
id: Hapus pesanan

en: <strong>!product-title</strong> removed from your shopping cart.
id: <strong>!product-title</strong> dibuang dari keranjang belanja anda.

en: Use <em>products</em> to represent items for sale on the website, including all the unique information that can be attributed to a specific model number.
id: Gunakan <em>produk</em> untuk mewakili barang-barang untuk dijual di website, termasuk semua informasi unik yang dapat dikaitkan dengan sejumlah model tertentu.

en: orders
id: pesanan

en: Empty cart
id: Kosongkan keranjang

en: payments
id: pembayaran
