Ubercart Addresses (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (71 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Cancel
fr: Annuler

en: Country
fr: Pays

en: Unknown
fr: Inconnu

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: User settings
fr: Paramètres des utilisateurs

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Address
fr: Adresse

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Close
fr: Fermer

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Modified
fr: Modifié

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Select one...
fr: Sélectionner...

en: The address has been deleted.
fr: L'adresse a été supprimée.

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: Zone ID
fr: Identifiant (ID) de la zone

en: Add an address
fr: Ajouter une adresse

en: Edit address information
fr: Modifier l'adresse

en: Address settings
fr: Paramètres d'adresse

en: Configure the address settings.
fr: Configurer les paramètres d'adresse.

en: Addresses
fr: Adresses

en: Manage your addresses
fr: Gérer vos adresses

en: Address list
fr: Liste d'adresses

en: Add address
fr: Ajouter une adresse

en: Add a new address.
fr: Ajouter une nouvelle adresse

en: Edit address
fr: Modifier l'adresse

en: Delete address
fr: Supprimer l'adresse

en: Add a new address
fr: Ajouter une adresse

en: Other settings
fr: Autres paramètres

en: My account
fr: Mon compte

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Enter a name for this address (e.g. Home or Work)
fr: Saisir l'appelation de cette adresse (par ex. : Domicile ou Travail)

en: Address book
fr: Carnet d'adresses

en: Enter your delivery address and information here.
fr: Saisissez votre adresse et vos informations de livraison ici.

en: My delivery information is the same as my billing information.
fr: Mes informations de livraison sont identiques à celles de facturation.

en: Enter your billing address and information here.
fr: Saisissez votre adresse et vos informations de facturation ici.

en: My billing information is the same as my delivery information.
fr: Mes informations de facturation sont identiques à celles de livraison.

en: Checkout settings
fr: Paramètres du tunnel d'achat

en: Address fields
fr: Champs d'adresse

en: No addresses found for customer.
fr: Aucune adresse trouvée pour ce client.

en: Full name of the zone
fr: Nom complet de la zone

en: Abbreviation of the zone
fr: Abréviation de la zone

en: Name of the country
fr: Pays

en: 2 digit country abbreviation
fr: Code pays à 2 lettres

en: 3 digit country abbreviation
fr: Code pays à 3 lettres

en: Street address 2
fr: Adresse (suite)

en: No countries found.
fr: Aucun pays trouvé.

en: Country name
fr: Nom du pays

en: administer users
fr: administrer les utilisateurs

en: The address ID
fr: L'identifiant (ID) de l'adresse

en: The ID of the user who owns this address
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur qui possède cette adresse

en: The addressee's first name
fr: Le prénom

en: The addressee's last name
fr: Le nom de famille

en: The addressee's phone number
fr: Le numéro de téléphone

en: The addressee's company name
fr: La raison sociale

en: The addressee's residence number and street
fr: Le numéro et la rue

en: The addressee's residence number and street (continued)
fr: Le complément d'adresse

en: The addressee's city of residence
fr: La ville de résidence

en: The addressee's zone of residence
fr: La région de résidence

en: The addressee's postal code
fr: Le code postal

en: Default shipping address
fr: Adresse de livraison par défaut

en: You must select a customer before address<br />information is available.<br />
fr: Vous devez sélectionner un client avant de <br />pouvoir afficher son adresse.<br />

en: country name
fr: nom du pays

en: If the address is the default shipping address
fr: Si l'adresse est l'adresse de livraison par défaut

en: Default billing address
fr: Adresse de facturation par défaut

en: If the address is the default billing address
fr: Si l'adresse est l'adresse de facturation par défaut

en: Default addresses
fr: Adresses par défaut
