Ubercart Addresses (7.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: Title
pt: Título

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Country
pt: País

en: Notes
pt: Notas

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Created
pt: Criado

en: User settings
pt: Opções de usuário

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: N/A
pt: N/D

en: Address
pt: Endereço

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: Close
pt: Fechar

en: State/Province
pt: Estado

en: Modified
pt: Modificado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Select one...
pt: Selecione...

en: The address has been deleted.
pt: O endereço foi apagado.

en: Billing address
pt: Endereço de cobrança

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Add an address
pt: Adicionar um endereço

en: Edit address information
pt: Editar seu endereço

en: Address settings
pt: Configurações de Endereço

en: Configure the address settings.
pt: Configure as opções de endereços.

en: Addresses
pt: Endereços

en: Manage your addresses
pt: Gerenciar seus endereços

en: Address list
pt: Lista de endereços

en: Add address
pt: Adicionar endereço

en: Add a new address.
pt: Adicionar um novo endereço.

en: View one saved address
pt: Ver um endereço salvo

en: Edit address
pt: Editar endereço

en: Delete address
pt: Apagar endereço

en: Add a new address
pt: Adicionar um novo endereço

en: Allows users to manage a set of addresses that can be referenced when placing an order.
pt: Permitir aos usuários gerenciar um grupo de endereços que poderão ser usados ao finalizar um pedido.

en: Other settings
pt: Outras configurações

en: My account
pt: Minha conta

en: Save as
pt: Salvar como

en: Enter a name for this address (e.g. Home or Work)
pt: Digite um nome para este endereço (ex. Casa ou Trabalho)

en: Require that an address be entered during registration
pt: Exigir que um endereço seja fornecido durante o cadastro

en: Address book
pt: Livro de endereços

en: Enter your delivery address and information here.
pt: Informe seu endereço e dados para a entrega aqui.

en: My delivery information is the same as my billing information.
pt: Minhas informações de entrega são as mesmas que minhas informações de cobrança.

en: Enter your billing address and information here.
pt: Informe seu endereço e dados de cobrança aqui.

en: My billing information is the same as my delivery information.
pt: Minhas informações de cobrança são as mesmas que minhas informações de entrega.

en: Checkout settings
pt: Configurações do checkout

en: Address fields
pt: Campos de endereço

en: Full name of the zone
pt: Nome completo da região

en: Abbreviation of the zone
pt: Abreviação da região

en: Name of the country
pt: Nome do país

en: 2 digit country abbreviation
pt: Abreviação do país com 2 digitos

en: 3 digit country abbreviation
pt: Abreviação do país com 3 digitos

en: Street address 2
pt: Endereço 2

en: No countries found.
pt: Nenhum país encontrado.

en: administer users
pt: administrar usuários

en: No addresses have been saved.
pt: Você não tem nenhum endereço cadastrado.
