Ubercart Addresses (7.x-1.0-alpha2) - en to it translation catalogue (81 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: more
it: altro

en: view
it: mostra

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: edit
it: modifica

en: Access
it: Accesso

en: View
it: Visualizza

en: Notes
it: Note

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: User
it: Utente

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: User settings
it: Impostazioni utente

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: N/A
it: N/D

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Company
it: Azienda

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Checkout
it: Vai alla cassa

en: Close
it: Chiudi

en: City
it: Città

en: Postal code
it: Codice postale

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Sort by
it: Ordina per

en: Modified
it: Modificato

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Select one...
it: Selezionane uno...

en: Permissions
it: Permessi

en: Billing address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Shipping address
it: Indirizzo di spedizione

en: Apply
it: Applica

en: Add an address
it: Aggiungi un indirizzo

en: Address settings
it: Impostazioni indirizzo

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Saved addresses
it: Indirizzi salvati

en: Other settings
it: Altre impostazioni

en: My account
it: Profilo utente

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Save as
it: Salva come

en: Address book
it: Rubrica indirizzi

en: Please select
it: Per favore selezionare

en: Enter your delivery address and information here.
it: Inserisci qui i dati per la spedizione.

en: My delivery information is the same as my billing information.
it: Le mie informazinoi di consegna sono uguali alle mie informazioni di addebito.

en: Enter your billing address and information here.
it: Inserisci qui i dati per l'addebito.

en: My billing information is the same as my delivery information.
it: I dati per l'addebito sono uguali a quelli per la spedizione.

en: Checkout settings
it: Impostazioni del processo di acquisto

en: Address fields
it: Campi indirizzo

en: Modify 'Ship to' information
it: Modifica il dato "Consegna a"

en: Modify 'Bill to' information
it: Modifica il dato "Addebita a"

en: Select from address book.
it: Seleziona dalla rubrica indirizzi.

en: Copy shipping information.
it: Copia i dati di consegna.

en: No addresses found for customer.
it: Nessun indirizzo trovato per il cliente.

en: Full name of the zone
it: Nome completo della zona

en: Abbreviation of the zone
it: Abbreviazione della zona

en: Name of the country
it: Paese

en: 2 digit country abbreviation
it: Abbreviazione a 2 cifre del paese

en: 3 digit country abbreviation
it: Abbreviazione a 3 cifre del paese

en: Street address 2
it: Indirizzo 2

en: Not applicable
it: Non applicabile

en: No countries found.
it: Nessun paese trovato.

en: permissions
it: permessi

en: Country name
it: Nome della nazione

en: Access type
it: Tipo di accesso

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: administer users
it: amministra utenti

en: You must select a customer before address<br />information is available.<br />
it: Devi selezionare un cliente per rendere<br />disponibili le informazioni sull'indirizzo.<br />

en: Master
it: Principale
