Ubercart Addresses (7.x-1.0-beta1) - en to de translation catalogue (96 entries)

en: Title
de: Titel

en: delete
de: Löschen

en: Delete
de: Löschen

en: Username
de: Benutzername

en: Cancel
de: Abbrechen

en: more
de: mehr

en: view
de: Ansicht

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Country
de: Land

en: edit
de: Bearbeiten

en: Access
de: Zugriff

en: View
de: Ansicht

en: Notes
de: Hinweise

en: Unknown
de: Unbekannt

en: User
de: Benutzer

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Created
de: Erstellt

en: All
de: Alle

en: Page
de: Seite

en: User settings
de: Benutzereinstellungen

en: Overridden
de: Übersteuert

en: N/A
de: n. v.

en: Phone
de: Telefonnummer

en: Address
de: Adresse

en: Desc
de: Absteigend

en: Company
de: Firma

en: First name
de: Vorname

en: Last name
de: Nachname

en: Checkout
de: Zur Kasse

en: Close
de: Schließen

en: City
de: Stadt

en: Postal code
de: Postleitzahl

en: State/Province
de: Bundesland/Region

en: Sort by
de: Sortieren nach

en: Modified
de: Geändert

en: Replacement patterns
de: Ersetzungsmuster

en: Select one...
de: Auswählen...

en: The address has been deleted.
de: Die Adresse wurde gelöscht.

en: Billing address
de: Rechnungsanschrift

en: Shipping address
de: Versandadresse

en: Apply
de: Anwenden

en: Zone ID
de: Zonen-ID

en: Add an address
de: Adresse hinzufügen

en: Edit address information
de: Adresse bearbeiten

en: Address settings
de: Adresseinstellungen

en: Configure the address settings.
de: Die Adresseinstellungen konfigurieren.

en: Addresses
de: Adressen

en: Add address
de: Adresse hinzufügen

en: Add a new address.
de: Neue Adresse hinzufügen

en: Edit address
de: Adresse bearbeiten

en: Delete address
de: Adresse löschen

en: Add a new address
de: Neue Adresse hinzufügen

en: Other settings
de: Andere Einstellungen

en: My account
de: Mein Konto

en: Text to display
de: Anzuzeigender Text

en: Save as
de: Speichern unter

en: Enter a name for this address (e.g. Home or Work)
de: Bitte einen Namen für diese Adresse eingeben (z. B. Zuhause oder Arbeit)

en: Address book
de: Adressbuch

en: Enter your delivery address and information here.
de: Lieferadresse und -informationen bitte hier angeben.

en: My delivery information is the same as my billing information.
de: Meine Rechnungsadresse ist die selbe wie meine Lieferadresse

en: Enter your billing address and information here.
de: Rechnungsadresse und -informationen bitte hier angeben.

en: My billing information is the same as my delivery information.
de: Rechnungs- und Versandadresse sind identisch.

en: Checkout settings
de: Bestellvorgang / Kassenseite

en: Address fields
de: Adressfelder

en: No addresses found for customer.
de: Keine Adressen zu diesem Kunden gefunden.

en: Full name of the zone
de: Vollständiger Name des Gebiets

en: Abbreviation of the zone
de: Abkürzung des Gebiets

en: Name of the country
de: Name des Landes

en: 2 digit country abbreviation
de: 2 stelliger ISO Ländercode

en: 3 digit country abbreviation
de: 3 stelliger ISO Ländercode

en: Street address 2
de: Adresszeile 2

en: No countries found.
de: Keine Länder gefunden.

en: User email
de: Benutzer E-Mail

en: Country name
de: Landesname

en: Access type
de: Zugriffsregeln

en: Delete link
de: Link löschen

en: Edit link
de: ‚Bearbeiten‘-Link

en: administer users
de: Benutzer verwalten

en: Edit access
de: Zugriffs-Berechtigung bearbeiten

en: You must select a customer before address<br />information is available.<br />
de: Wählen Sie einen Kunden aus, bevor <br />Adressen verfügbar sind.<br />

en: Delivery address
de: Lieferadresse

en: Asc
de: Aufsteigend

en: ISO country code (numeric)
de: ISO Ländercode (nummerisch)

en: numeric ISO country code
de: nummerischer ISO Ländercode

en: country name
de: Ländername

en: ISO country code (2 characters)
de: ISO Ländercode (2 Zeichen)

en: ISO country code
de: ISO Ländercode

en: ISO country code (3 characters)
de: ISO Ländercode (3 Zeichen)

en: Save address
de: Adresse speichern

en: View address
de: Adresse zeigen

en: Invalid field name %name
de: Ungültiger Feldname %name

en: House number
de: Hausnummer

en: Copy billing information
de: Zahlungsinformationen kopieren

en: Copy shipping information
de: Versandadresse kopieren
