Ubercart Addresses (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (108 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Username
ja: ユーザー名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: more
ja: 続き

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Link
ja: リンク

en: edit
ja: 編集

en: Access
ja: アクセス

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Unknown
ja: 不明

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Company
ja: 会社

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Close
ja: 閉じる

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Modified
ja: 変更済み

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Select one...
ja: 選択 ...

en: The address has been deleted.
ja: 住所は削除されました。

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Shipping address
ja: 配送先住所

en: Apply
ja: 適用

en: Zone ID
ja: ゾーン ID

en: Ubercart - extra
ja: Ubercart - 特別機能

en: Add an address
ja: 住所を追加

en: Edit address information
ja: 住所情報を編集

en: Address settings
ja: 住所の設定

en: Configure the address settings.
ja: 住所の設定を構成します。

en: Addresses
ja: 住所

en: Manage your addresses
ja: あなたの住所を管理

en: Address list
ja: 住所一覧

en: Add address
ja: 住所を追加

en: Add a new address.
ja: 新しい住所を追加します。

en: View one saved address
ja: 保存された住所を表示

en: Edit address
ja: 住所を編集

en: Delete address
ja: 住所を削除

en: Add a new address
ja: 住所を追加

en: Allows users to manage a set of addresses that can be referenced when placing an order.
ja: 注文した時に参照される住所を管理することをユーザーに許可します。

en: Other settings
ja: その他の設定

en: My account
ja: アカウント情報

en: Zone
ja: ゾーン

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Save as
ja: 保存

en: Enter a name for this address (e.g. Home or Work)
ja: この住所の区分名を入力します(例: 自宅、職場)。

en: Require that an address be entered during registration
ja: 登録処理中に住所が入力される事が必要です

en: Address book
ja: アドレス帳

en: Enter your delivery address and information here.
ja: 商品のお届け先に関する情報を入力してください。

en: My delivery information is the same as my billing information.
ja: 請求先と同じ住所に送付する

en: Enter your billing address and information here.
ja: 請求先に関する情報を入力してください。

en: My billing information is the same as my delivery information.
ja: 請求先の情報は配送先と同じ。

en: Checkout settings
ja: 購入手続きの設定

en: Address fields
ja: 住所欄

en: No addresses found for customer.
ja: 顧客の住所が見つかりません。

en: Full name of the zone
ja: 都道府県名

en: Abbreviation of the zone
ja: 都道府県の略字

en: Name of the country
ja: 国名

en: 2 digit country abbreviation
ja: 国の略号（2桁）

en: 3 digit country abbreviation
ja: 国の略号（3桁）

en: Street address 2
ja: 番地2

en: No countries found.
ja: 国がありません。

en: Address name
ja: 住所名

en: Address ID
ja: 住所ID

en: User email
ja: ユーザーメールアドレス

en: Country name
ja: 国名

en: Access type
ja: アクセスタイプ

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: administer users
ja: ユーザーの管理

en: The address ID
ja: 住所ID

en: The ID of the user who owns this address
ja: この住所を持つユーザーのID

en: The addressee's first name
ja: 宛先の名

en: The addressee's last name
ja: 宛先の姓

en: The addressee's phone number
ja: 宛先の電話番号

en: The addressee's company name
ja: 宛先の会社名

en: The addressee's residence number and street
ja: 宛先の町名番地

en: The addressee's residence number and street (continued)
ja: 宛先のマンション・アパート、ビル名以降

en: The addressee's city of residence
ja: 宛先の市区町村名

en: The addressee's zone of residence
ja: 宛先の都道府県名

en: The addressee's postal code
ja: 宛先の郵便番号

en: The addressee's country of residence
ja: 宛先の国名

en: The name used to access this address
ja: この住所に連絡するために使用される名前

en: The date this address was created
ja: この住所の作成日

en: The date this address was last modified
ja: この住所の最終更新日

en: Ubercart Addresses
ja: Ubercart 住所

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター
