Ubercart Addresses (7.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (215 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Cancel
nl: Annuleren

en: more
nl: meer

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: - None -
nl: - Geen -

en: Country
nl: Land

en: edit
nl: bewerken

en: Access
nl: Toegang

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Unknown
nl: Onbekend

en: User
nl: Gebruiker

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: User settings
nl: Gebruikersinstellingen

en: Overridden
nl: Overschreven

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: Company
nl: Bedrijf

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Close
nl: Sluiten

en: City
nl: Plaats

en: Postal code
nl: Postcode

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Modified
nl: Aangepast

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: Select one...
nl: Maak een keuze...

en: Registering
nl: Registratie

en: The address has been deleted.
nl: Het adres is verwijderd.

en: Billing address
nl: Factuuradres

en: Shipping address
nl: Verzendadres

en: Apply
nl: Toepassen

en: Zone ID
nl: Zone-ID

en: Add an address
nl: Voeg een adres toe

en: Edit address information
nl: Adres bewerken

en: Address settings
nl: Adresinstellingen

en: Configure the address settings.
nl: Configureer de adresinstellingen.

en: Addresses
nl: Adressen

en: Manage your addresses
nl: Beheer uw adressen

en: Address list
nl: Adreslijst

en: Add address
nl: Voeg adres toe

en: Add a new address.
nl: Voeg een nieuw adres toe.

en: View one saved address
nl: Toon één opgeslagen adres

en: Edit address
nl: Adres bewerken

en: Delete address
nl: Adres verwijderen

en: Add a new address
nl: Voeg een nieuw adres toe

en: Allows users to manage a set of addresses that can be referenced when placing an order.
nl: Staat gebruikers toe om een verzameling adressen te beheren die kunnen worden gebruikt bij het plaatsen van een bestelling.

en: Other settings
nl: Andere instellingen

en: My account
nl: Mijn account

en: Zone
nl: Provincie

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Save as
nl: Opslaan als

en: Enter a name for this address (e.g. Home or Work)
nl: Geef dit adres een naam (bijv. Thuis of Werk)

en: Require that an address be entered during registration
nl: Verplicht de gebruiker om tijdens de registratie een adres in te vullen.

en: Address book
nl: Adresboek

en: Enter your delivery address and information here.
nl: Vul hier uw gegevens en het afleveradres in.

en: My delivery information is the same as my billing information.
nl: Het factuuradres is gelijk aan het afleveradres.

en: Enter your billing address and information here.
nl: Vul hier uw gegevens en het factuuradres in.

en: My billing information is the same as my delivery information.
nl: Het factuuradres is hetzelfde als het bezorgadres.

en: Checkout settings
nl: Afrekeninstellingen

en: Address fields
nl: Adresveldinstellingen

en: No addresses found for customer.
nl: Geen adres gevonden van deze klant.

en: Full name of the zone
nl: Volledige naam van de zone

en: Abbreviation of the zone
nl: Afkorting van de zone

en: Name of the country
nl: Naam van het land.

en: 2 digit country abbreviation
nl: Landcode: 2 tekens

en: 3 digit country abbreviation
nl: Landcode: 3 tekens

en: Street address 2
nl: Adresregel 2

en: No countries found.
nl: Geen landen gevonden.

en: Address name
nl: Adresnaam

en: Address ID
nl: Adres-ID

en: User email
nl: Emailadres gebruiker

en: Country name
nl: Landnaam

en: Access type
nl: Toegangstype

en: Delete link
nl: Verwijderlink

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: administer users
nl: gebruikers beheren

en: Edit access
nl: Toegang tot bewerken

en: The address ID
nl: Het adres ID

en: The ID of the user who owns this address
nl: Het ID van de gebruiker waar het adres toe behoort

en: The addressee's first name
nl: De voornaam van de geadresseerde

en: The addressee's last name
nl: De achternaam van de geadresseerde

en: The addressee's phone number
nl: Het telefoonnummer van de geadresseerde

en: The addressee's company name
nl: De bedrijfsnaam van de geadresseerde

en: The addressee's residence number and street
nl: De straat en het huisnummer van de geadresseerde

en: The addressee's residence number and street (continued)
nl: De straat en het huisnummer van de geadresseerde (vervolg)

en: The addressee's city of residence
nl: De woonplaats van de geadresseerde

en: The addressee's zone of residence
nl: De zone van de geadresseerde

en: The addressee's postal code
nl: De postcode van de geadresseerde

en: The addressee's country of residence
nl: Het land van de geadresseerde

en: The name used to access this address
nl: De naam die wordt gebruikt om toegang tot het adres te krijgen

en: The date this address was created
nl: De datum waarop het adres was aangemaakt

en: The date this address was last modified
nl: De datum waarop het adres voor het laatst was gewijzigd

en: Default shipping address
nl: Standaardafleveradres

en: You must select a customer before address<br />information is available.<br />
nl: Selecteer een klant om over adresinformatie te beschikken.<br />

en: Delivery address
nl: Afleveradres

en: Street line 1
nl: Straat regel 1

en: Street line 2
nl: Straat regel 2

en: Asc
nl: Oplopend

en: ISO country code (numeric)
nl: ISO-landcode (numeriek)

en: numeric ISO country code
nl: numerieke ISO-landcode

en: country name
nl: landnaam

en: ISO country code (2 characters)
nl: ISO-landcode (2 karakters)

en: ISO country code
nl: ISO-landcode

en: ISO country code (3 characters)
nl: ISO-landcode (3 karakters)

en: state or province
nl: staat of provincie

en: State/Province code
nl: Staat-/Provinciecode

en: state or province code
nl: staat- of provinciecode

en: View access
nl: Toegang tot weergave

en: Ubercart Addresses settings
nl: Ubercart Addresses-instellingen

en: Use address nicknames
nl: Gebruik adresnamen

en: When checked, users can optionally give an address a name (e.g. "work", "mary", "joe").
nl: Indien aangevinkt kunnen gebruikers een adres een naam geven (bijv. "werk", "marie", "john").

en: Use default billing addresses
nl: Gebruik standaardfactuuradressen

en: Note that addresses marked as default billing cannot be deleted.
nl: Merk op dat standaardfactuuradressen niet verwijderd kunnen worden.

en: Use default shipping addresses
nl: Gebruik standaardafleveradressen

en: Note that addresses marked as default shipping cannot be deleted.
nl: Merk op dat standaardafleveradressen niet verwijderd kunnen worden.

en: Automatically fill in the billing address with the user's default billing address.
nl: Vul het factuuradres automatisch in met het standaardfactuuradres van de gebruiker.

en: Note that %use-default-setting must be activated for this setting to have effect.
nl: Merk op dat deze instelling alleen effect heeft als de instelling %use-default-setting geactiveerd is.

en: Automatically fill in the delivery address with the user's default shipping address.
nl: Vul het afleveradres automatisch in met het standaardafleveradres van de gebruiker.

en: Require admins to enter an address upon user creation
nl: Verplicht beheerders om een adres in te voeren bij het aanmaken van een gebruiker

en: When checked, users with the permission %administer-users need to enter an address when they create a new user.
nl: Indien aangevinkt zullen gebruikers met het toegangsrecht %administer-users een adres moeten invoeren als zij een nieuwe gebruiker aanmaken.

en: Ubercart default
nl: Ubercart-standaard

en: Address format for @country
nl: Adresformaat voor @country

en: Uses tokens to format an address for this country.
nl: Gebruik tokens om een adres voor dit land op te maken.

en: Save address
nl: Adres opslaan

en: The address is saved.
nl: Het adres is opgeslagen.

en: Are you are sure you want to delete this address? Once deleted, the address cannot be recovered.
nl: Weet u zeker dat u dit adres wilt verwijderen? Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: The address could not be deleted.
nl: Het adres kon niet worden verwijderd.

en: If the address is the default shipping address
nl: Of het adres het standaardafleveradres is

en: Use as my default shipping address
nl: Als mijn standaardafleveradres gebruiken

en: Default billing address
nl: Standaardfactuuradres

en: If the address is the default billing address
nl: Of het adres het standaardfactuuradres is

en: Use as my default billing address
nl: Als mijn standaardfactuuradres gebruiken

en: The Ubercart Addresses module adds an address book to the user's profile. In the address book users can manage their addresses: add new addresses and edit or delete existing addresses. One address must be designated as the default billing address and one address must be designated as the default shipping address. This may be the same address. The default addresses cannot be deleted (but they can be edited).
nl: De 'Ubercart Addresses'-module voegt een adresboek aan het gebruikersprofiel toe. In het adresboek kunnen gebruikers hun adressen beheren: ze kunnen nieuwe adressen toevoegen en bestaande adressen bewerken of verwijderen. Eén adres moet worden aangewezen als het standaardfactuuradres en één adres moet worden aangewezen als het standaardafleveradres. Dit mag hetzelfde adres zijn. De standaardadressen kunnen niet worden verwijderd (maar ze kunnen wel worden bewerkt).

en: The module changes the way Ubercart handles addresses. By default, Ubercart looks at a customer's previous orders and finds all unique addresses. It displays these in a select box, using the Street Address as a label. A customer who has registered but never ordered will have no contact information other than an e-mail address.
nl: De module verandert de manier waarmee Ubercart met adressen omgaat. Standaard kijkt Ubercart naar eerdere bestellingen van de klant om unieke adressen te vinden. Deze adressen worden dan weergegeven in een selectieveld, waarbij het veld 'Straat' als label wordt gebruikt. Een geregistreerde klant die nooit een bestelling heeft geplaatst zal dan geen andere contactinformatie dan het e-mailadres hebben.

en: Module overview
nl: Module-overzicht

en: When users visit their <a href="!my-account-link">!my-account-page-title</a> page, a new tab will be present: <a href="!address-book-link">!address-book-page-title</a>. They will be able to:
nl: Als gebruikers hun <a href="!my-account-link">!my-account-page-title</a>-pagina bezoeken, zal er een nieuwe tab beschikbaar zijn: <a href="!address-book-link">!address-book-page-title</a>. Zij kunnen het volgende doen:

en: Edit an existing address
nl: Een bestaand adres bewerken

en: Mark one address as their default shipping address
nl: Een adres markeren als hun standaardafleveradres

en: Mark one address as their default billing address
nl: Een adres markeren als hun standaardfactuuradres

en: Delete any address except the "default" addresses
nl: Elk adres verwijderen met uitzondering van de 'standaard'-adressen

en: Each address can be given a short "nickname".
nl: Aan elk adres kan een korte naam worden gegeven.

en: When placing an order, users will be able to:
nl: Wanneer klanten een bestelling plaatsen, kunnen zij het volgende doen:

en: Select an address from their address book
nl: Een adres uit hun adresboek selecteren

en: Modify the address for the order and save it as another address in their address book
nl: Het adres voor de bestelling aanpassen en dit adres in hun adresboek opslaan

en: The delivery and billing addresses can be prefilled with the customer's default shipping and default billing addresses. This is the default behaviour. You can change this behaviour at the <a href="!address-settings-link">!address-settings-page-title</a> page.
nl: De aflever- en factuuradressen kunnen vooraf worden ingevuld met de standaard aflever- en factuuradressen van de klant. Dit is hoe het standaard werkt. U kunt dit gedrag aanpassen op de <a href="!address-settings-link">!address-settings-page-title</a>-pagina.

en: Instead of selecting an address by street name, the selector will display the address's nickname or else the entire address: Name, street1, street2, city, etc.
nl: In plaats van dat een adres geselecteerd wordt op basis van de straatnaam, zal het selectie-element de naam van het adres weergeven of anders het volledige adres: Naam, straat, woonplaats, etc.

en: Warning: If pre-filling the delivery address and you charge for shipping, be sure to require that the user select a shipping method before they can place an order. Otherwise, the order may go through without shipping being charged.
nl: Waarschuwing: als het afleveradres vooraf wordt ingevuld en u berekent verzendkosten, zorg er dan voor dat de gebruiker een verzendmethode kiest voordat hij/zij een bestelling plaatst. Anders is het mogelijk dat de bestelling doorgaat zonder dat er verzendkosten worden berekend.

en: When users create an account, you can request that they be asked to provide contact information. This initial entry can be edited later.
nl: Als gebruikers een account aanmaken, kunt u ze vragen om contactinformatie. Deze informatie kan later worden aangepast.

en: When a user is deleted, all their addresses are also deleted.
nl: Wanneer een gebruiker wordt verwijderd, zullen ook alle adressen van deze gebruiker worden verwijderd.

en: Configure the address fields at the <a href="!address-fields-link">!address-fields-page-title</a> page.
nl: Stel de adresvelden in op de <a href="!address-fields-link">!address-fields-page-title</a>-pagina.

en: Changes to Drupal/Ubercart: technical information
nl: Aangebrachte wijzigingen in Drupal/Ubercart: technische informatie

en: The following changes are made to Drupal and Ubercart to provide the functionality:
nl: De volgende wijzigingen zijn aan Drupal en Ubercart aangebracht om de functionaliteit te kunnen bieden:

en: A tab called <a href="!address-book-link">!address-book-page-title</a> is added to the <a href="!my-account-link">user's profile</a>.
nl: De tab '<a href="!address-book-link">!address-book-page-title</a>' is toegevoegd aan het <a href="!my-account-link">gebruikersprofiel</a>.

en: The delivery and billing checkout panes provided by Ubercart are overridden.
nl: De afleveradres- en factuuradresvensters die door Ubercart worden aangeboden zijn overschreven.

en: The "ship to" and "bill to" order panes provided by Ubercart are overridden.
nl: De bestellingvensters 'Verzend naar' en 'Factuur naar' die door Ubercart worden aangeboden zijn overschreven.

en: Delivery and billing addresses are formatted with Ubercart Addresses address formats.
nl: Aflever- en factuuradressen zijn opgemaakt met adresformaten van Ubercart Addresses.

en: On the user register form an address form is present.
nl: Op het gebruikersregistratieformulier is een adresformulier aanwezig.

en: A page to <a href="!address-settings-link">configure the module</a> is added.
nl: Een pagina om <a href="!address-settings-link">de module in te stellen</a> is toegevoegd.

en: A page to <a href="!uc-addresses-country-settings-link">configure Ubercart Addresses address formats</a> is added.
nl: Een pagina om <a href="!uc-addresses-country-settings-link">'Ubercart Addresses'-adresformaten in te stellen</a> is toegevoegd.

en: Ubercart Addresses country formats
nl: Ubercart Addresses-landformaten

en: Ubercart Addresses comes with it's own address formats that are build by using tokens, rather than the predefined set of variables Ubercart uses. This way it's possible to add any extra address values to an address format. Note that not all addresses used in Ubercart are formatted this way. Only the following addresses are formatted by Ubercart Addresses:
nl: Ubercart Addresses heeft zijn eigen adresformaten, welke met tokens worden gevormd. Dit is anders dan bij Ubercart, die een voorgedefinieerde verzameling variabelen gebruikt. Hierdoor is het mogelijk om extra adreswaarden aan een adresformaat toe te voegen. Merk op dat niet alle adressen die in Ubercart gebruikt worden op deze manier worden opgemaakt. Enkel de volgende adressen worden opgemaakt door Ubercart Addresses:

en: Addresses in the address book.
nl: Adressen in het adresboek.

en: Delivery and billing addresses on the checkout page, the order review page and the order view pages.
nl: Aflever- en factuuradressen op de afrekenpagina, de bestellingcontrolepagina en de bestellingdetailpagina's.

en: Delivery and billing addresses in the invoice Ubercart sends when the customer places an order.
nl: Aflever- en factuuradressen in de factuur die door Ubercart wordt verzonden wanneer de klant een bestelling plaatst.

en: Address format example:
nl: Adresformaatvoorbeeld:

en: Configure the address formats for Ubercart Addresses at the <a href="!uc-addresses-country-settings-link">!uc-addresses-country-settings-page-title</a> page.
nl: Stel de adresformaten voor Ubercart Addresses in op de <a href="!uc-addresses-country-settings-link">!uc-addresses-country-settings-page-title</a>-pagina.

en: view own default addresses
nl: eigen standaardadressen bekijken

en: Roles with this permission can view their own default addresses in their address book.
nl: Rollen met dit toegangsrecht kunnen al hun eigen standaardadressen in hun adresboek bekijken.

en: view own addresses
nl: eigen adressen bekijken

en: Roles with this permission can view all default addresses of all users, <em>including</em> their own default addresses.
nl: Rollen met dit toegangsrecht kunnen standaardadressen van alle gebruikers bekijken, <em>inclusief</em> hun eigen standaardadressen.

en: Roles with this permission can view all addresses of all users, including addresses of their own.
nl: Rollen met dit toegangsrecht kunnen adressen van alle gebruikers bekijken, inclusief hun eigen adressen.

en: add/edit own addresses
nl: eigen adressen bewerken/toevoegen

en: Roles with this permission can add addresses to their own address book and edit own addresses. They are also able to view their own addresses.
nl: Rollen met dit toegangsrecht kunnen adressen aan hun eigen adresboek toevoegen en eigen adressen bewerken. Ze kunnen hun eigen adressen ook bekijken.

en: Roles with this permission can add addresses to address books of any user and edit addresses of all users. They are also be able to view all addresses.
nl: Rollen met dit toegangsrecht kunnen adressen aan adresboeken van elke gebruiker toevoegen en adressen van alle gebruikers bewerken. Ze kunnen alle adressen ook bekijken.

en: delete own addresses
nl: eigen adressen verwijderen

en: Roles with this permission can delete own addresses that are not marked as the default shipping or the default billing address. (Ubercart Addresses doesn't allow anyone to delete default addresses, including the superuser. This is by design.)
nl: Rollen met dit toegangsrecht kunnen hun eigen adressen verwijderen die niet gemarkeerd zijn als standaardafleveradres of standaardfactuuradres. (Ubercart Addresses staat niemand toe om standaardadressen te verwijderen. Zelfs de superuser mag dit niet. Zo is het ontworpen.)

en: Roles with this permission can delete all addresses of all users, except addresses that are marked as default shipping or default billing.
nl: Rollen met dit toegansgrecht kunnen alle adressen van alle gebruikers verwijderen, met uitzondering van adressen die gemarkeerd zijn als standaardafleveradres of standaardfactuuradres.

en: On this page you can configure the settings of the Ubercart Addresses module.
nl: Op deze pagina kunt u de instellingen van de 'Ubercart Addresses'-module aanpassen.

en: To configure the address field settings, go to the <a href="!address-fields-link">!address-fields-page-title</a> page.
nl: Ga naar de <a href="!address-fields-link">!address-fields-page-title</a>-pagina om de adresveldinstellingen aan te passen.

en: To configure the address formats for Ubercart Addresses, go to the <a href="!uc-addresses-country-settings-link">!uc-addresses-country-settings-page-title</a> page.
nl: Ga naar de <a href="!uc-addresses-country-settings-link">!uc-addresses-country-settings-page-title</a>-pagina om de adresformaten voor Ubercart Addresses aan te passen.

en: Ubercart Addresses comes with it's own address formats that are build by using tokens, rather than the predefined set of variables Ubercart uses. This way it's possible to add any extra address values to an address format. Only addresses used by Ubercart Addresses are formatted using Ubercart Addresses' address formats.
nl: Ubercart Addresses heeft zijn eigen adresformaten, welke met tokens worden gevormd. Dit is anders dan bij Ubercart, die een voorgedefinieerde verzameling variabelen gebruikt. Hierdoor is het mogelijk om extra adreswaarden aan een adresformaat toe te voegen. Alleen adressen die door Ubercart Addresses worden gebruikt, zullen worden opgemaakt met deze adresformaten.

en: The order shipping address, formatted with the Ubercart Addresses module.
nl: Het afleveradres van de bestelling, opgemaakt met de 'Ubercart Addresses'-module.

en: The order billing address, formatted with the Ubercart Addresses module.
nl: Het factuuradres van de bestelling, opgemaakt met de 'Ubercart Addresses'-module.

en: The default shipping address, formatted with the Ubercart Addresses module.
nl: Het standaard afleveradres, opgemaakt met de 'Ubercart Addresses'-module.

en: The default billing address, formatted with the Ubercart Addresses module.
nl: Het standaard factuuradres, opgemaakt met de 'Ubercart Addresses'-module.

en: View address
nl: Adres bekijken

en: Edit the country specific format settings for Ubercart Addresses.
nl: Bewerk landspecifieke instellingen voor Ubercart Addresses.

en: The address can not be saved because it is not owned by an user.
nl: Het adres kon niet worden opgeslagen omdat het nog niet bij een gebruiker hoort.

en: Failed to write address with id = %aid
nl: Opslaan van adres met id = %aid is mislukt

en: Tried to set an invalid performance hint for the address book
nl: Er werd geprobeerd om een ongeldige prestatiehint voor het adresboek in te stellen.

en: Tried to add an address already in the address book
nl: Er werd geprobeerd om een adres toe te voegen dat al in het adresboek bestond

en: Tried to add an address with a name matching that of an address already in the address book
nl: Er werd geprobeerd om een adres toe te voegen met een naam die overeenkwam met een naam van een adres dat al in het adresboek bestond

en: Tried to add an address already in an other address book
nl: Er werd geprobeerd om een adres toe te voegen dat al bestond in een ander adresboek

en: Tried to update an address from an other address book
nl: Er werd geprobeerd om een adres van een ander adresboek bij te werken

en: Invalid field name %name
nl: Ongeldige veldnaam %name

en: Invalid schema field name %name
nl: Ongeldige schemaveldnaam %name

en: Property %property not found in the field definition for field %field.
nl: Eigenschap %property niet gevonden in de velddefinitie van veld %field.

en: !country_description, display only for addresses whose country is different than the default store country.
nl: !country_description, wordt alleen weergegeven bij adressen buiten het land van de webwinkel.

en: You already have an address named %name in your address book.
nl: U hebt al een adres genaamd %name in uw adresboek.

en: Default addresses
nl: Standaardadressen

en: Other addresses
nl: Andere adressen

en: No addresses have been saved.
nl: Er zijn nog geen bewaarde adressen beschikbaar.

en: House number
nl: Huisnummer
