Ubercart Amazon Payments (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (70 entries)

en: view
sv: visa

en: Unknown
sv: Okänd

en: Product count
sv: Antal varor

en: Ubercart - payment
sv: Ubercart - betalning

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Authorization
sv: Tillåtelse

en: Order review submit button text
sv: Text på knappen som godkänner beställningen

en: Submit Order
sv: Skicka beställning

en: Not checked
sv: Ej kontrollerad

en: Currency code
sv: Valutakod

en: No response
sv: Svarar inte

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
sv: Transaktionen kan endast behandlas i en av de listade valutorna.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
sv: Registrera dig för ett sandlådekonto gjort för testning.

en: Payment action
sv: Betalningsåtgärd

en: Complete sale
sv: Slutför försäljning

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
sv: Du måste använda en enskild varuartikel på din sida om du har några avgifter eller rabatter förutom frakt och skatt.

en: Submit the whole order as a single line item.
sv: Skicka hela beställningen som en enskild varuartikel.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
sv: Skicka en beställning där varje vara och dess beskrivning visas.

en: Prompt customer to include a shipping address.
sv: Förmå kunden att inkludera en leveransadress.

en: Require customer to provide a shipping address.
sv: Kräv att kunden tillhandahåller en leveransadress.

en: Works best with the first option above.
sv: Fungerar bäst med det första alternativet ovan.

en: Sent address selection
sv: Val av leveransadress

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
sv: Visa avsökningsinformation i loggen för Direkta meddelanden om betalningar.

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
sv: Tar emot IPN hos URL för beställning @order_id. <pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
sv: Försök med IPN med ogiltigt beställnings-ID.

en: IPN transaction verified.
sv: IPN-transaktion bekräftades.

en: IPN transaction ID has been processed before.
sv: IPN-transaktionens ID har behandlats förut.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
sv: Kundens försök att betala från ett bankkonto misslyckades.

en: IPN transaction failed verification.
sv: IPN transaktion gick inte igenom verifikation.

en: An IPN transaction failed verification for this order.
sv: En IPN transaktion verifierades inte för denna beställning.

en: All the address information matched.
sv: All adressinformation stämde överens.

en: None of the address information matched; transaction declined.
sv: Ingen adressinformation stämde överens. Transaktion nekad.

en: Part of the address information matched.
sv: Delar av adressinformationen stämde överens.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
sv: Försäljaren gav inte AVS information. Behandlades inte.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
sv: Adressen är inte kontrollerad, eller så fick förvärvaren inget svar. Tjänsten ej tillgänglig.

en: No AVS response was obtained.
sv: Inget svar från AVS.

en: Address matched; postal code did not
sv: Adress stämde överens, postnumret gjorde det inte

en: Nothing matched; transaction declined
sv: Inget stämde överens. Transaktionen nekades

en: Address and postal code matched
sv: Adress och postnummer stämde överens

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
sv: Inte tillåtet för transaktioner med MOTO. Transaktion nekad

en: Global unavailable
sv: Ej tillgänglig globalt

en: International unavailable
sv: Ej tillgänglig internationellt

en: Postal code matched; address did not
sv: Postnummer stämde överens. Adress gjorde inte det

en: Retry for validation
sv: Försök igen för validering

en: Service not supported
sv: Tjänsten stöds inte

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: Matched
sv: Stämde överens

en: No match
sv: Stämmer inte överens

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
sv: Återförsäljaren har inte genomfört CVV2 kodhantering.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
sv: Handlaren har påpekat att CVV2 inte finns på kortet.

en: Service not available
sv: Tjänsten ej tillgänglig

en: Unkown error
sv: Okänt fel

en: Not processed
sv: Ej behandlad

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
sv: Kunden gav inte en bekräftad leveransadress enligt dina inställningar.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
sv: Väntar på dig att debitera summan enligt dina betalningsinställningar.

en: eCheck has not yet cleared.
sv: eCheck har inte gått igenom ännu.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
sv: Du måste manuellt acceptera eller neka denna internationella betalning från din kontoöversikt.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
sv: Du måste manuellt acceptera eller neka betalningar av denna valuta från din kontoöversikt.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
sv: Din e-postadress är inte registrerad eller bekräftad ännu.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
sv: Du måste uppgradera ditt konto till företags- eller premiumstatus för att kunna ta emot kontokortsbetalningar.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
sv: Du måste bekräfta ditt konto innan du kan acceptera denna betalning.

en: The customer has initiated a chargeback.
sv: Kunden har inlett ett krav på återbetalning.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
sv: Kunden har utlöst en pengarna-tillbaka garanti.

en: The customer filed a complaint about the transaction.
sv: Kunded skickade in ett klagomål om transaktionen.

en: You gave the customer a refund.
sv: Du gav kunden pengarna tillbaka.

en: Transaction ID:<br />@txn_id
sv: Transaktions-ID: <br />@txn_id

en: Cancel return URL
sv: URL för att återgå vid avbrytande

en: Order @order_id at !store
sv: Beställning @order_id hos !store

en: Payment @txn_id for order @order_id did not equal the order total.
sv: Betalning @txn_id för beställning @order_id är inte samma som den totala beställningen

en: IPN attempted for non-existent order @order_id.
sv: Försökte ge ett omedelbart betalningsmeddelande för en icke existerande beställning @order_id.
