Bank Transfer - en to it translation catalogue (62 entries)

en: To:
it: A:

en: To
it: A

en: Amount
it: Importo

en: Bank details
it: Informazioni bancarie

en: Ubercart - payment
it: Ubercart - pagamento

en: Payment method title
it: TItolo metodo di pagamento

en: Shipping Address:
it: Indirizzo spedizione:

en: Order #:
it: Ordine #

en: Shipping Method:
it: Metodo di spedizione:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Clear Date:
it: Data incasso:

en: Expected clear date:
it: Data prevista di incasso:

en: Expected clear date
it: Data incasso prevista

en: Order balance:
it: Saldo ordine:

en: The amount must be a number.
it: L'importo deve essere un numero.

en: An account has been created for you with the following details:
it: È stato creato per te un profilo utente con i seguenti dettagli:

en: Want to manage your order online?
it: Desideri gestire i tuoi ordini online?

en: Purchasing Information:
it: Informazioni di acquisto:

en: E-mail Address:
it: Indirizzo email:

en: Billing Address:
it: Indirizzo di addebito:

en: Billing Phone:
it: Telefono:

en: Shipping Phone:
it: Telefono spedizione:

en: Order Grand Total:
it: Totale complessivo ordine:

en: Payment Method:
it: Metodo di pagamento:

en: Order Summary:
it: Riepilogo ordine:

en: Shipping Details:
it: Informazioni sulla spedizione:

en: Products Subtotal:
it: Totale parziale prodotti:

en: Total for this Order:
it: Totale di questo ordine:

en: Products on order:
it: Prodotti ordine:

en: (!price each)
it: (!price ciascuno)

en: Where can I get help with reviewing my order?
it: Dove posso trovare aiuto per rivedere il mio ordine?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
it: Nota bene: questo messaggio email è una notifica automatica. Per favore non rispondere a questo messaggio.

en: Thanks again for shopping with us.
it: Grazie ancora per aver acquistato da noi.

en: SKU:
it: SKU / Codice prodotto

en: Provide specific description for the payment method on the order checkout page.
it: Fornisce una descrizione specifica per il tipo di pagamento nella pagina di checkout.

en: Account number
it: Numero conto

en: Receipt No. / Comment
it: Ricevuta n. / Note

en: Any notes about the Bank Transfer, like receipt number.
it: Note a proposito del bonifico, come il numero di ricevuta.

en: Receive Bank Transfer
it: Ricevi bonifico

en: Use the form to enter the Bank Transfer into the payments system and set the expected clear date.
it: Usa il form per introdurre il bonifico tra i sistemi di pagamento e per impostare la data prevista di evasione.

en: Bank Transfer received, expected clear date of @date.
it: Bonifico ricevuto, data di incasso prevista @date.

en: Bank Transfer
it: Bonifico

en: Pay by Bank Transfer.
it: Paga con bonifico

en: The bank details of the order.
it: Le informazioni bancarie per l'ordine.

en: Bank Transfer received
it: Bonifico ricevuto

en: Enter the bank account details to display to customers who choose this payment method during checkout.
              Details left empty will not be shown. You can also choose to leave all bank details empty and create your own output using the payment instructions.
it: Inserire le informazioni bancarie da mostrare ai clienti che scelgono questo metodo di pagamento.
    Le informazioni non compilate non saranno mostrate. Puoi anche non compilare  tutti i campi e creare un testo personalizzato usando le istruzioni sul pagamento.

en: Name associated with bank account.
it: Il nome associato al conto bancario.

en: Bank code
it: Codice banca

en: Actual bank code, will be shown with appellation set above
it: Il vero codice e proprio della banca, verrà mostrato con il codice «appellation» impostato qui sopra

en: SWIFT-Code (aka BIC = Bank Identifier Code)
it: Codice SWIFT (anche conosciuto come BIC = Bank Identifier Code)

en: Banking institution
it: Istituto bancario

en: Branch office
it: Filiale

en: Display "Reason for payment: order number <i>[order ID]</i>"
it: Mostrare «Ragione del pagamento: ordine n. <i>[ID ordine]</i>»

en: Payment instructions
it: Istruzioni per il pagamento

en: Instructions for customers on the checkout page. Use &lt;br /&gt; for line break.
it: Istruzioni per i clienti nella pagina di checkout. Usa $lt;br /&gt; per andare a capo.

en: Reason for payment
it: Ragione del pagamento

en: order number
it: Ordine numero

en: Provides the Bank Transfer payment method.
it: Fornisce il metodo di pagamento Bonifico.

en: Order Date:
it: Data ordine:

en: Thanks for your order, !order_first_name!
it: Grazie per l'ordine, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
it: Se vuoi controllare lo stato del tuo ordine, visita la home page !store_link e fai clic su «Il mio profilo» nel menu, oppure effettua l'accesso con il link seguente:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
it: Per saperne di più su come gestire i tuoi ordini su !store_link, visita la <a href="!store_help_url">pagina di aiuto</a>
