Bank Transfer - en to ar translation catalogue (67 entries)

en: To:
ar: إلى:

en: To
ar: إلى

en: Amount
ar: المبلغ

en: Bank details
ar: معلومات عن المصرف

en: Ubercart - payment
ar: Ubercart - الدفع

en: Payment method title
ar: عنوان طريقة الدفع

en: Shipping Address:
ar: عنوان الإيصال:

en: Shipping Method:
ar: طريقة الإيصال:

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Clear Date:
ar: تاريخ التحقق:

en: Expected clear date:
ar: التاريخ المتوقع للتحقق:

en: Expected clear date
ar: التاريخ المتوقع للتحقق

en: Order balance:
ar: رصيد الطلب:

en: The amount must be a number.
ar: يجب أن يكون المبلغ عددا.

en: An account has been created for you with the following details:
ar: تم إنشاء حساب لك بالتفاصيل التالية:

en: Password:
ar: كلمة المرور

en: Want to manage your order online?
ar: هل تريد تسيير طلبك على الشبكة؟

en: Purchasing Information:
ar: معلومات الشراء:

en: E-mail Address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني:

en: Billing Address:
ar: عنوان الفوترة:

en: Billing Phone:
ar: هاتف الفوترة

en: Shipping Phone:
ar: هاتف الإيصال:

en: Order Grand Total:
ar: المجموع الإجمالي للطلب:

en: Payment Method:
ar: طريقة الدفع:

en: Provide specific description for the payment method on the order checkout page.
ar: قدم وصفا محددا لطريقة الدفع في صفحة الأداء عن الطلب.

en: Account number
ar: رقم الحساب

en: Receipt No. / Comment
ar: رقم التوصيل/ تعليق

en: Any notes about the Bank Transfer, like receipt number.
ar: أي ملاحظة حول التحويل المصرفي، مثل رقم التوصيل.

en: Receive Bank Transfer
ar: تلقي التحويل المصرفي

en: Bank Transfer received, expected clear date of @date.
ar: تم التوصل بالتحويل البنكي، التاريخ المتوقع للتحقق هو @date.

en: Bank Transfer
ar: التحويل المصرفي

en: Pay by Bank Transfer.
ar: الدفع بواسطة التحويل المصرفي.

en: The bank details of the order.
ar: تفاصيل البنك للطلب.

en: Bank Transfer received
ar: تم التوصل بتحويل مصرفي

en: Name associated with bank account.
ar: الاسم المرتبط بالحساب المصرفي

en: International Bank Account Number
ar: رقم الحساب المصرفي الدولي

en: Bank code appellation
ar: تسمية رمز المصرف

en: Appellation of bank code - depending on where your bank is located you should set this to: "BSB" (AU), "Sort code" (UK), "Bank code" (DE), "Clearing number" (CH), "Routing transit number" (US) or "Bank transit number" (CA)
ar: تسمية رمز المصرف - ينبغي تحديق قيمته على حسب موضع تواجد مصرفك: "BSB" (AU), "Sort code" (UK), "Bank code" (DE), "Clearing number" (CH), "Routing transit number" (US) or "Bank transit number" (CA)

en: Bank code
ar: رمز المصرف

en: Actual bank code, will be shown with appellation set above
ar: الرمز الفعلي للمصرف، سيتم إظهاره مع التسمية المحددة أعلاه

en: SWIFT-Code (aka BIC = Bank Identifier Code)
ar: الرمز SWIFT (يسمى أيضا BIC = الرمز التعريفي للمصرف)

en: Banking institution
ar: المؤسسة المصرفية

en: Branch office
ar: المكتب الفرعي

en: Display "Reason for payment: order number <i>[order ID]</i>"
ar: إظهار "سبب الدفع: رقم الطلب <i>[order ID]</i>"

en: Payment instructions
ar: تعليمات الدفع

en: Instructions for customers on the checkout page. Use &lt;br /&gt; for line break.
ar: تعليمات للزبناء في صفحة الأداء. استعمل &lt;br /&gt; للرجوع إلى السطر.

en: Reason for payment
ar: سبب الدفع

en: order number
ar: رقم الطلب

en: Provides the Bank Transfer payment method.
ar: يوفر طريقة الدفع بالتحويل المصرفي.

en: Thanks for your order, !order_first_name!
ar: شكرا على طلبك، !order_first_name

en: <h4><strong>Installation instructions</strong></h4><p>For better customer experience please use the token [order-payment-bank-details] to display the bank details on the invoice. You can find an example invoice template doing this in the uc_bank_transfer module folder.</p>
ar: <h4><strong>تعليمات التثبيت</strong></h4><p>من أجل توفير تجربة أمثل للزبون، المرجو استعمال الرمز (token) [order-payment-bank-details] لإظهار معلومات المصرف في الفاتورة. يمكنك ايجاد مثال لقالب فاتورة يطبق هذا في مجلد الوحدة uc_bank_transfer.</p>

en: Bank transfer - method title
ar: التحويل المصرفي - اسم الطريقة

en: Name for bank transfer payment method presented to the customer.
ar: اسم طريقة الدفع بالتحويل المصرفي الذي سيظهر للزبون

en: Bank transfer - account owner
ar: التحويل المصرفي - صاحب الحساب

en: Owner of bank account.
ar: صاحب الحساب المصرفي.

en: Bank transfer - bank code appellation
ar: التحويل المصرفي - تسمية رمز المصرف

en: Appellation of bank code.
ar: تسمية رمز المصرف.

en: Bank transfer - account bank
ar: التحويل المصرفي - مصرف الحساب

en: Bank holding account.
ar: المصرف الذي يدعم الحساب.

en: Bank transfer - account branch
ar: التحويل المصرفي - فرع الحساب

en: Branch office of holding bank.
ar: المكتب الفرعي للمصرف الداعم.

en: Bank transfer - policy
ar: التحويل المصرفي - السياسة

en: Transfer instructions.
ar: تعليمات التحويل.

en: Make payment to
ar: إجراء الدفع إلى

en: Account owner
ar: مالك الحساب

en: Payment bank details
ar: تفاصيل بنك الدفع

en: Status: pending
ar: الحالة: معلّق
