Bank Transfer - en to sv translation catalogue (66 entries)

en: To:
sv: Till:

en: To
sv: Till

en: Amount
sv: Belopp

en: Bank details
sv: Bankuppgifter

en: SKU
sv: Artikelnummer

en: Ubercart - payment
sv: Ubercart - betalning

en: Payment method title
sv: Titel på betalningsmetod

en: Shipping Address:
sv: Leveransadress:

en: Order #:
sv: Beställning #:

en: Shipping Method:
sv: Leveransmetod:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Clear Date:
sv: Datum för överföring:

en: Expected clear date:
sv: Förväntat datum för överföring:

en: Expected clear date
sv: Förväntat datum för överföring

en: Order balance:
sv: Beställningssaldo:

en: The amount must be a number.
sv: Summan måste vara ett tal.

en: An account has been created for you with the following details:
sv: Ett konto har skapats åt dig med följande uppgifter:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Want to manage your order online?
sv: Vill du hantera din beställning on-line?

en: Purchasing Information:
sv: Information om inköp:

en: E-mail Address:
sv: E-postadress

en: Billing Address:
sv: Fakturaadress:

en: Billing Phone:
sv: Telefon faktura:

en: Shipping Phone:
sv: Telefon leverans:

en: Order Grand Total:
sv: Total beställning:

en: Payment Method:
sv: Betalningsmetod:

en: Order Summary:
sv: Sammanfattning av beställning:

en: Shipping Details:
sv: Leveransdetaljer:

en: Products Subtotal:
sv: Varornas delsumma:

en: Total for this Order:
sv: Totalt för denna beställning:

en: Products on order:
sv: Beställda varor:

en: Where can I get help with reviewing my order?
sv: Vart kan jag få hjälp att granska min beställning?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
sv: Vänligen uppmärksamma: Detta e-postmeddelande är ett automatiskt utskick. Svara inte på detta meddelande.

en: Thanks again for shopping with us.
sv: Tack igen för att du handlade hos oss.

en: Provide specific description for the payment method on the order checkout page.
sv: Tillhandahåll specifik beskrivning för betalningsmetod i kassan.

en: Account number
sv: Kontonummer

en: Receipt No. / Comment
sv: Kvitto nr/kommentar

en: Any notes about the Bank Transfer, like receipt number.
sv: Eventuella anteckningar om banköverföringen, såsom kvittonumer.

en: Receive Bank Transfer
sv: Erhåll banköverföring

en: Use the form to enter the Bank Transfer into the payments system and set the expected clear date.
sv: Använd formuläret för att ange banköverföring i betalningssystemet och ställ in det förväntade datumet för överföring.

en: Bank Transfer received, expected clear date of @date.
sv: Banköverföring mottogs, förväntat leveransdatum @date.

en: Bank Transfer
sv: Banköverföring

en: Pay by Bank Transfer.
sv: Betala genom banköverföring.

en: The bank details of the order.
sv: Bankinformationen för beställningen.

en: Bank Transfer received
sv: Banköverföring mottagen

en: Enter the bank account details to display to customers who choose this payment method during checkout.
              Details left empty will not be shown. You can also choose to leave all bank details empty and create your own output using the payment instructions.
sv: Ange information om bankkonto att visa för kunder som väljer den här betalningsmetoden i kassan. Detaljer som lämnas tomma kommer inte att visas. Du kan också välja att lämna all bankinformation tom och skapa din egen utmatning genom att använda betalningsinstruktionerna.

en: Name associated with bank account.
sv: Namn associerat med bankkonto.

en: International Bank Account Number
sv: Internationellt bankkontonummer

en: Bank code appellation
sv: Benämning på bankkod

en: Appellation of bank code - depending on where your bank is located you should set this to: "BSB" (AU), "Sort code" (UK), "Bank code" (DE), "Clearing number" (CH), "Routing transit number" (US) or "Bank transit number" (CA)
sv: Benämningen på bankkod - beroende på var din bank är lokaliserad bör du ange detta till: BSB" (AU), "Sort code" (UK), "Bank code" (DE), "Clearing number" (CH), "Routing transit number" (US) or "Bank transit number" (CA)

en: Bank code
sv: Bankkod

en: Actual bank code, will be shown with appellation set above
sv: Faktisk bankkod, kommer att visas med benämningen angiven ovaan

en: SWIFT-Code (aka BIC = Bank Identifier Code)
sv: SWIFT-kod (också benämnt som BIC = Bank Identifier Code)

en: Banking institution
sv: Bank

en: Branch office
sv: Kontorsrörelse

en: Display "Reason for payment: order number <i>[order ID]</i>"
sv: Visa "Anledning till betalning: beställningsnummer <em>[order ID]</em>"

en: Payment instructions
sv: Instruktioner för betalning

en: Instructions for customers on the checkout page. Use &lt;br /&gt; for line break.
sv: Instruktioner för kunder vid kassan. Använd &lt;br /&gt; för radbrytning.

en: Reason for payment
sv: Anledning för betalning

en: order number
sv: beställningsnummer

en: Provides the Bank Transfer payment method.
sv: Tillhandahåller banköverföring som betalningsmetod.

en: Order Date:
sv: Beställningsdatum:

en: Thanks for your order, !order_first_name!
sv: Tack för din beställning, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
sv: Om du behöver kontrollera statusen på din beställning, var vänlig besök vår hemsidan på !store_link och klicka på "Mitt konto" i menyn eller logga in med följande länk:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
sv: För att lära dig mer om hur du ändrar dina beställningar, besök !store_link, var vänlig besök vår <a href="!store_help_url">hjälpsida</a>.

en: <h4><strong>Installation instructions</strong></h4><p>For better customer experience please use the token [order-payment-bank-details] to display the bank details on the invoice. You can find an example invoice template doing this in the uc_bank_transfer module folder.</p>
sv: <h4><strong>Instruktioner för installation</strong></h4><p>För bättre kundupplevelse var vänlig använd ersättningstecknet {order-payment-bank-details] för att visa bankinformation på fakturan. Du kan hitta ett exempel på hur man gör en fakturamall i modulkatalogen uc_bank_transfer.</p>
