Bank Transfer - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: To:
pt: Para:

en: To
pt: Para

en: Amount
pt: Valor

en: SKU
pt: Cód. do Produto

en: Ubercart - payment
pt: Ubercart - pagamento

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Shipping Address:
pt: Endereço de entrega:

en: Order #:
pt: Pedido Nº:

en: Shipping Method:
pt: Forma de envio:

en: Username:
pt: Usuário:

en: Expected clear date
pt: Data esperada de recebimento

en: Order balance:
pt: Balanço do pedido:

en: The amount must be a number.
pt: O valor deve ser um número.

en: An account has been created for you with the following details:
pt: Uma conta foi criada para você com os seguintes dados:

en: Password:
pt: Senha:

en: Want to manage your order online?
pt: Deseja gerenciar seu pedido online?

en: Purchasing Information:
pt: Informações da compra:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de E-mail:

en: Billing Address:
pt: Endereço de Cobrança:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone da entrega:

en: Order Grand Total:
pt: Total geral do pedido:

en: Payment Method:
pt: Forma de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Resumo do Pedido:

en: Shipping Details:
pt: Detalhes da Entrega:

en: Products Subtotal:
pt: Subtotal (Produtos):

en: Total for this Order:
pt: Total deste Pedido:

en: Products on order:
pt: Produtos no pedido:

en: Where can I get help with reviewing my order?
pt: Onde obtenho mais ajuda sobre meu pedido?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
pt: Atenção: Esta mensagem é uma notificação automática. Por favor não responda esta mensagem.

en: Thanks again for shopping with us.
pt: Novamente, obrigado por comprar conosco.

en: Account number
pt: Número da conta

en: Receipt No. / Comment
pt: Recibo No. / Comentário

en: Any notes about the Bank Transfer, like receipt number.
pt: Informações sobre o depósito bancário (por exemplo, número do documento ou conta bancária de origem)

en: Receive Bank Transfer
pt: Acusar recebimento do depósito

en: Use the form to enter the Bank Transfer into the payments system and set the expected clear date.
pt: Usar

en: Bank Transfer
pt: Depósito em conta

en: Pay by Bank Transfer.
pt: Pagar com transferência bancária.

en: Bank Transfer received
pt: Transferência bancária recebida

en: Name associated with bank account.
pt: Nome associado à conta bancária.

en: Bank code
pt: Código do banco

en: Branch office
pt: Agência

en: Payment instructions
pt: Instruções de pagamento

en: order number
pt: número do pedido

en: Provides the Bank Transfer payment method.
pt: Fornece o método de pagamento Transferência Bancária.

en: Order Date:
pt: Data do pedido:

en: Thanks for your order, !order_first_name!
pt: Obrigado pelo seu pedido, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
pt: Se você precisa verficar o estado do seu pedido, visite nosso site em !store_link e clique em "Minha conta" no menu ou efetue login através do seguinte link:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
pt: Para saber como gerenciar seus pedidos, visite nossa <a href="!store_help_url">página de ajuda</a>.

en: Bank transfer - method title
pt: Transferência bancária - Título do método
