Ubercart Discount Coupons (7.x-2.1-alpha6) - en to fr translation catalogue (154 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Value
fr: Valeur

en: Gross
fr: Brut

en: Subject
fr: Objet

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: Name
fr: Nom

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Creation date
fr: Date de création

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Inactive
fr: Inactif

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: SKU
fr: Référence

en: Valid until
fr: Valide jusqu'à

en: Order
fr: Ordre

en: Code length
fr: Longueur du code

en: None.
fr: Aucun.

en: or
fr: ou

en: Coupon
fr: Bon de réduction

en: Coupons
fr: Bons de réduction

en: Discount
fr: Remise

en: Product types
fr: Types de produit

en: Ubercart - payment
fr: Ubercart - paiement

en: Order ID
fr: Identifiant de la commande

en: Purchase date
fr: Date d'achat

en: Used
fr: Utilisé

en: Order #
fr: Commande #

en: Print
fr: Imprimer

en: Account
fr: Compte

en: Any
fr: Tout

en: Order status
fr: Statut de la commande

en: Apply to order
fr: Appliquer à la commande

en: Model/SKU
fr: Modèle/Référence (SKU)

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
fr: <strong>Réf. (SKU) :</strong> Toutes<br/>

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br/>
fr: <strong>Réf. (SKU) :</strong> !sku<br/>

en: Update order
fr: Actualiser la commande

en: Order statuses
fr: Statuts des commandes

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
fr: Seules les commandes avec les statuts sélectionnés seront incluses dans le rapport.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
fr: Maintenir la touche Ctrl enfoncée et cliquer pour sélectionner plusieurs statuts.

en: view reports
fr: voir les rapports

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
fr: Saisir l'adresse de courriel à laquelle les notifications seront envoyées, une par ligne. Il est possible d'utiliser des jetons pour définir l'adresse de courriel dynamiquement.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
fr: Échec de l'envoi d'un courriel à @email à propos de la commande @order_id.

en: Replacement Patterns
fr: Structure de remplacement

en: User autocomplete
fr: Saisie semi-automatique des noms d'utilisateur

en: Max uses
fr: Nombre maximum d'utilisations

en: Max uses per code
fr: Nombre maximum d'utilisations par code

en: Number of codes to generate
fr: Nombre de codes à générer.

en: Coupon code
fr: Code du coupon

en: Discount value
fr: Valeur de la réduction

en: Coupon name
fr: Nom du coupon

en: Coupon value
fr: Valeur du coupon

en: Manage store discount coupons.
fr: Gère des coupons de réductions pour la boutique.

en: Active coupons
fr: Coupons actifs

en: View active coupons.
fr: Voir les coupons actifs.

en: Inactive coupons
fr: Coupons inactifs

en: View inactive coupons.
fr: Voir les coupons inactifs.

en: Add new coupon
fr: Ajouter un nouveau coupon

en: Add a new coupon.
fr: Ajouter un nouveau coupon.

en: Coupon usage reports
fr: Rapport sur l'utilisation des coupons

en: View coupon usage reports.
fr: Voir le rapport sur l'utilisation des coupons.

en: Edit an existing coupon.
fr: Modifier un coupon existant.

en: Delete a coupon.
fr: Supprimer un coupon.

en: Coupon codes cannot be changed once they have been used in an order.
fr: Les codes du coupon ne peuvent pas être changés une fois qu'ils ont été utilisés dans une commande.

en: Bulk coupon codes
fr: Génération massive de codes de coupon

en: The coupon code entered above will be used to prefix each generated code.
fr: Le code du coupon entré ci-dessus sera utilisé pour préfixer l'ensemble des codes générés.

en: Enable bulk generation of coupon codes.
fr: Permet la génération massive de codes de coupon.

en: Expiry date
fr: Date d'expiration

en: Maximum number of redemptions (per code)
fr: Nombre maximum d'utilisations (par code)

en: Maximum number of redemptions (per user)
fr: Nombre maximum d'utilisations (par utilisateur)

en: Product classes
fr: Classes de produit

en: Applicable products
fr: Produits applicables

en: Enter one or more products below to restrict this coupon to a set of products, regardless of any product attributes. Discounts will apply to each matching product.
fr: Entrez un ou plusieurs produits ci-dessous pour restreindre ce coupon à une partie des produits, quels que soient leurs attributs. Les réductions seront ensuite appliquées à ces produits.

en: Apply coupon to products listed below.
fr: Appliquer le coupon aux produits listés ci-dessous.

en: Apply coupon to all products except those listed below.
fr: Appliquer le coupon à tous les produits sauf ceux listés ci-dessous.

en: Applicable SKUs
fr: SKUs concernés

en: Applicable taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie applicables

en: Enter one or more taxonomy terms (categories) below to restrict this coupon to a set of products. Discounts will apply to all matching products with these terms.
fr: Entrez un ou plusieurs termes de taxonomie (catégories de produits) ci-dessous pour restreindre ce coupons à un groupe de produits. La réduction sera appliquée à tous les produits liés à ce(s) terme(s).

en: Apply coupon to products with terms listed below.
fr: Appliquer les coupons de réduction aux produits avec les termes listés ci-dessous.

en: Apply coupon to all products except those with terms listed below.
fr: Appliquer les coupons de réduction à tous les produits sauf ceux avec les termes listés ci-dessous.

en: User restrictions
fr: Restrictions par utilisateur

en: anonymous users
fr: utilisateurs anonymes

en: Role restrictions
fr: Restrictions par role

en: Coupon code already used by %name.
fr: Ce code de coupon a déjà été utilisé par %name.

en: Products must include the node ID.
fr: Les produits doivent contenir l'ID du nœud.

en: User names must include the user ID.
fr: Les noms d'utilisateur doivent contenir l'ID de l'utilisateur.

en: You must specify the number of codes to generate.
fr: Vous devez indiquer le nombre de codes à générer.

en: Are you sure you want to delete coupon %name with code %code?
fr: Confirmez-vous la suppression du coupon %name avec le code %code ?

en: This action cannot be undone. Deleting this coupon will remove all records of past uses as well.
fr: Cette action ne peut pas être annulée. Supprimer ce coupon va également supprimer tous les enregistrements de ses utilisations passées.

en: Coupon %name has been deleted.
fr: Le coupon %name a été supprimé.

en: This coupon code is invalid or has expired.
fr: Ce coupon a expiré ou est invalide.

en: Your user ID is not allowed to use this coupon.
fr: Vous n'êtes pas autorisés à utiliser ce coupon.

en: You do not have the correct permission to use this coupon.
fr: Vous n'avez pas la permission d'utiliser ce coupon.

en: Coupon discount
fr: Coupon de réduction

en: Allows shoppers to use a coupon during checkout for order discounts.
fr: Autoriser les acheteurs à utiliser un coupon lors de la commande.

en: Display report
fr: Afficher le rapport

en: Coupon code: !link
fr: Code du coupon : !link

en: Coupon usage report
fr: Rapport sur l'utilisation des coupons

en: Coupons used: @total
fr: Coupons utilisés : @total

en: Orders total: @total
fr: Total des commandes : @total

en: view store coupons
fr: voir les coupons de réduction de la boutique

en: manage store coupons
fr: gérer les coupons de réduction de la boutique

en: Allow administrators to manage store coupons
fr: Permet aux administrateurs de gérer les coupons de la boutique

en: Term autocomplete
fr: Autocomplétion de terme

en: Role autocomplete
fr: Autocomplétion de rôle

en: Add more items
fr: Ajouter plus d'éléments

en: Message format
fr: Format du message

en: Expired on @date
fr: Expiré le @date

en: Active until @date
fr: Valable jusqu'au @date

en: Applied to
fr: Appliqué à

en: All products except
fr: Tous les produits sauf

en: All taxonomy terms except
fr: Tous les termes de taxonomie sauf

en: There are currently no active coupons in the system.
fr: Il n'y a pour l'instant aucun coupon actif dans le système.

en: There are currently no inactive coupons in the system.
fr: Il n'y a pour l'instant aucun coupon inactif dans le système.

en: Minimum order total
fr: Montant minimum de la commande

en: The coupon start date must be before the expiration date.
fr: La date de démarrage du coupon de réduction doit commencer avant sa date d'expiration.

en: Enter a coupon code for this order.
fr: Saisir un code de coupon pour cette commande.

en: If set, each user can only use the coupon this number of times.
fr: Si défini, chaque utilisateur ne peut utiliser le coupon uniquement ce nombre de fois.

en: Save coupon
fr: Enregistrer le coupon

en: Invalid discount.
fr: Réduction non valide.

en: You must specify the maximum number of products to discount.
fr: Vous devez spécifier le nombre maximum de produits auxquels appliquer la réduction.

en: Coupon %name has been saved.
fr: Le coupon %name a été enregistré.

en: View coupon: @name
fr: Voir le coupon : %name

en: Print coupon: @name
fr: Imprimer le coupon : %name

en: The unique ID of the coupon.
fr: L'identifiant (ID) unique du coupon.

en: The name of the coupon.
fr: Le nom du coupon.

en: All codes associated with this coupon.
fr: Tous les codes associés à ce coupon.

en: The date the coupon was created.
fr: La date à laquelle le coupon a été créé.

en: The date the coupon becomes valid.
fr: La date à laquelle le coupon devient valide.

en: The date the coupon expires.
fr: La date à laquelle le coupon arrive à expiration.

en: Whether the coupon is available to use.
fr: Si le coupon est disponible à l'usage.

en: The discount type of the coupon.
fr: Le type de réduction du coupon.

en: The value of the coupon.
fr: La valeur du coupon.

en: The minimum order total that applies to the coupon.
fr: Le montant minimum de la commande auquel s'applique ce coupon.

en: The maximum number of times this coupon can be redeemed.
fr: Le nombre de fois que ce coupon peut être racheté.

en: Product classes for which this coupon is valid.
fr: Les classes de produits pour lesquelles ce coupon est valide.

en: Coupon Code
fr: Code du coupon

en: A discount of !amount has been applied to your order.
fr: Une réduction de !amount a été appliquée à votre commande.

en: Combinations
fr: Combinaisons

en: Coupon discounts
fr: Réductions par bons de réduction

en: Special discounts
fr: Réductions spéciales

en: Special Discounts
fr: Bons de réduction spéciaux

en: Enter a coupon code and click "Apply to order" below.
fr: Saisissez un code de réduction et cliquez sur «Appliquer à la commande» ci-dessous.

en: Active Coupons
fr: Bons de réduction actifs

en: Current Order
fr: Commande en cours
