Ubercart Discount Coupons (7.x-2.1-alpha7) - en to nl translation catalogue (226 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Value
nl: Waarde

en: Gross
nl: Bruto

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Message
nl: Bericht

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: Total
nl: Totaal

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Recipients
nl: Ontvangers

en: Sender
nl: Afzender

en: Creation date
nl: Aanmaakdatum

en: Mode
nl: Modus

en: Display options
nl: Weergave-opties

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Inactive
nl: Inactief

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: SKU
nl: Artikelnummer

en: Valid until
nl: Geldig tot

en: Order
nl: Volgorde

en: Code length
nl: Code lengte

en: None.
nl: Geen.

en: or
nl: of

en: Coupon
nl: Kortingscode

en: Coupons
nl: Kortingscodes

en: Discount
nl: Korting

en: Product types
nl: Producttypes

en: Ubercart - payment
nl: Ubercart - betaling

en: Order ID
nl: Bestelling-ID

en: Purchase date
nl: Aankoopdatum

en: Used
nl: Gebruikt

en: Order #
nl: Bestelling #

en: Print
nl: Afdrukken

en: Any
nl: Elke

en: Order status
nl: Bestelstatus

en: Apply to order
nl: Pas toe op bestelling

en: Model/SKU
nl: Model- of artikelnummer

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
nl: <strong>Productcode:</strong> Alle<br />

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br/>
nl: <strong>Productcode:</strong> !sku<br />

en: Update order
nl: Bestelling bijwerken

en: Order statuses
nl: Bestellingsstatussen

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
nl: Alleen bestellingen met geselecteerde statussen zullen worden opgenomen in het rapport.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
nl: Voor meerdere statussen gebruik Ctrl + klik.

en: view reports
nl: rapportages bekijken

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
nl: Voer de e-mailadressen in waarheen e-mailbevestigingen verstuurd zullen worden. Eén per regel. U kunt bestelling-tokens gebruiken voor dynamische e-mailaddressen.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
nl: Poging om @email te e-mailen over mislukte bestelling @order_id.

en: Replacement Patterns
nl: Vervangingspatronen

en: User autocomplete
nl: Automatische aanvulling gebruikersnaam

en: Max uses
nl: Max aantal gebruiken

en: Max uses per code
nl: Max aantal gebruiken per code

en: Maximum uses
nl: Maximaal aantal gebruiken

en: Number of codes to generate
nl: Aantal codes dat gegenereerd moet worden

en: Coupon code
nl: Kortingscode

en: Discount value
nl: Waarde van de korting

en: Coupon name
nl: Naam van de coupon

en: Coupon value
nl: Couponwaarde

en: Manage store discount coupons.
nl: Kortingscoupons beheren.

en: Active coupons
nl: Actieve coupons

en: View active coupons.
nl: Actieve coupons bekijken.

en: Inactive coupons
nl: Niet-actieve coupons

en: View inactive coupons.
nl: Niet-actieve coupons bekijken.

en: Add new coupon
nl: Nieuwe coupon toevoegen

en: Add a new coupon.
nl: Nieuwe coupon toevoegen.

en: Coupon usage reports
nl: Coupon-gebruiksrapportages

en: View coupon usage reports.
nl: Coupon gebruiksrapportages bekijken.

en: Edit an existing coupon.
nl: Een bestaande coupon wijzigen

en: Delete a coupon.
nl: Een coupon verwijderen.

en: Download bulk coupon codes
nl: Bulk couponcodes downloaden

en: Download the list of bulk coupon codes as a CSV file.
nl: Download de lijst met bulk couponcodes als een CSV-bestand.

en: Coupon codes cannot be changed once they have been used in an order.
nl: Couponcodes kunnen niet aangepast worden zodra ze in een bestelling gebruikt zijn.

en: Bulk coupon codes
nl: Bulk couponcodes

en: The coupon code entered above will be used to prefix each generated code.
nl: Bovenstaande couponcode zal als voorvoegsel gebruikt worden voor elke gegenereerde code.

en: Enable bulk generation of coupon codes.
nl: Bulkaanmaak van couponcodes inschakelen.

en: Expiry date
nl: Vervaldatum

en: Maximum number of redemptions (per code)
nl: Maximaal aantal terugbetalingen (per code)

en: Maximum number of redemptions (per user)
nl: Maximaal aantal terugbetalingen (per gebruiker)

en: Product classes
nl: Productklassen

en: Applicable products
nl: Producten waarop de coupons toegepast kunnen worden

en: Enter one or more products below to restrict this coupon to a set of products, regardless of any product attributes. Discounts will apply to each matching product.
nl: Voer hieronder één of meerdere producten in om deze coupon te beperken tot een set van producten, ongeacht productattributen. Kortingen worden toegepast op elk overeenkomstig product.

en: Apply coupon to products listed below.
nl: Coupon toepassen op onderstaande producten.

en: Apply coupon to all products except those listed below.
nl: Coupon toepassen op alle producten, behalve op onderstaande producten.

en: Applicable SKUs
nl: Toepasbare SKUs

en: Applicable taxonomy terms
nl: Toepasbare taxonomietermen

en: Enter one or more taxonomy terms (categories) below to restrict this coupon to a set of products. Discounts will apply to all matching products with these terms.
nl: Voer hieronder één of meerdere taxonomietermen (categorieën) in om deze coupon te beperken tot een set van producten. Kortingen worden toegepast op elk overeenkomstig product.

en: Apply coupon to products with terms listed below.
nl: Coupon toepassen op producten met onderstaande termen.

en: Apply coupon to all products except those with terms listed below.
nl: Coupon op alle producten toepassen, behalve producten met onderstaande termen.

en: User restrictions
nl: Gebruikersrestricties

en: anonymous users
nl: anonieme gebruikers

en: Role restrictions
nl: Rolrestricties

en: Coupon code already used by %name.
nl: Couponcode is al gebruikt door %name.

en: Products must include the node ID.
nl: Producten moeten de node-ID bevatten.

en: User names must include the user ID.
nl: Gebruikersnamen moeten het gebruikers-ID bevatten.

en: You must specify the number of codes to generate.
nl: Geef het aantal codes op om te gegeneren.

en: Are you sure you want to delete coupon %name with code %code?
nl: Weet u zeker dat u coupon %name met code %code wilt verwijderen?

en: This action cannot be undone. Deleting this coupon will remove all records of past uses as well.
nl: Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden. Door deze coupon te verwijderen worden ook alle gegevens over eerder gebruik ervan verwijderd.

en: Coupon %name has been deleted.
nl: Coupon %name is verwijderd.

en: This coupon code is invalid or has expired.
nl: De coupon is ongeldig of vervallen.

en: Your user ID is not allowed to use this coupon.
nl: U mag deze coupon niet gebruiken.

en: You do not have the correct permission to use this coupon.
nl: U heeft niet de juiste toegangsrechten om deze coupon te gebruiken.

en: Coupon discount
nl: Couponkorting

en: Allows shoppers to use a coupon during checkout for order discounts.
nl: Klanten toestaan om een coupon te gebruiken voor korting op de bestelling.

en: Checkout pane message
nl: Checkout-bericht

en: Display report
nl: Rapport weergeven

en: Uses: @total
nl: Aantal keer gebruikt: @total

en: Coupon code: !link
nl: Coupon: !link

en: Coupon usage report
nl: Coupon gebruiksrapportage

en: Coupons used: @total
nl: Aantal coupons gebruikt: @total

en: Orders total: @total
nl: Totaal aan bestellingen: @total

en: Coupons total: @total
nl: Totaal aan coupons: @total

en: view store coupons
nl: winkelcoupons bekijken

en: manage store coupons
nl: winkelcoupons beheren

en: Allow administrators to manage store coupons
nl: Beheerders toestaan om winkelcoupons te beheren

en: Term autocomplete
nl: Term automatisch aanvullen

en: Role autocomplete
nl: Rol automatisch aanvullen

en: Add more items
nl: Meer items toevoegen

en: Minimum order quantity
nl: Minimale bestelhoeveelheid

en: Message format
nl: Berichtformaat

en: Not valid until @date
nl: Niet geldig tot @date

en: Expired on @date
nl: Verlopen op @date

en: Active until @date
nl: Geldig tot @date

en: Maximum uses per code
nl: Maximaal aantal gebruiken per code

en: Applied to
nl: Toegepast op

en: All products except
nl: Alle producten behalve

en: All taxonomy terms except
nl: Alle taxonomietermen behalve

en: Product restrictions
nl: Productrestricties

en: Order subtotal
nl: Subtotaal bestelling

en: Order restrictions
nl: Bestellingsrestricties

en: Minimum subtotal
nl: Minimum subtotaal

en: Cheapest product | @count cheapest products
nl[0]: Goedkoopste product
nl[1]: @count goedkoopste producten

en: Most expensive product | @count most expensive products
nl[0]: Duurste product
nl[1]: @count duurste producten

en: All products in class | All products in classes
nl[0]: Alle producten in klasse
nl[1]: Alle producten in klassen

en: Product | Products
nl[0]: Product
nl[1]: Producten

en: Taxonomy term | Taxonomy terms
nl[0]: Taxonomieterm
nl[1]: Taxonomietermen

en: Check if a coupon is a bulk coupon
nl: Controleer of een coupon een bulkcoupon is

en: Valid from
nl: Geldig van

en: There are currently no active coupons in the system.
nl: Er zijn op dit moment geen actieve coupons.

en: There are currently no inactive coupons in the system.
nl: Er zijn op dit moment geen inactieve coupons.

en: Minimum order total
nl: Minimum bestellingstotaal

en: The coupon start date must be before the expiration date.
nl: De ingangsdatum van de coupon dient voor de einddatum te zijn.

en: Enter a coupon code for this order.
nl: Voer een kortingscode voor deze bestelling in.

en: View coupon details.
nl: Coupondetails bekijken.

en: Customer purchases a coupon
nl: Klant schaft een coupon aan

en: Coupon creation
nl: Coupon aanmaak

en: Base coupon
nl: Basiscoupon

en: <strong>Base coupon:</strong> !coupon<br/>
nl: <strong>Basiscoupon:</strong> !coupon<br />

en: purchased by !name
nl: aangeschaft door !name

en: Coupon created with code %code.
nl: Coupon aangemaakt met code %code.

en: Show coupons as an item in the cart.
nl: Toon coupons als een item in de winkelwagen.

en: Single use per code.
nl: Eenmalig gebruik per code.

en: Multiple uses per code.
nl: Meerdere keren gebruik per code.

en: Print all
nl: Print alle

en: Matching products
nl: Overeenkomende producten

en: Coupon is active.
nl: Coupon is actief.

en: Only active coupons can be used at checkout.
nl: Alleen actieve coupons kunnen gebruikt worden bij het afrekenen.

en: Apply discount to
nl: Pas korting toe op

en: All matching product(s)
nl: Alle overeenkomende product(en)

en: The cheapest matching product(s)
nl: Goedkoopste overeenkomende product(en)

en: The most expensive matching product(s)
nl: Duurste overeenkomende product(en)

en: Coupons with no restrictions will match all products.
nl: Coupons zonder beperkingen komen overen met alle producten.

en: Maximum number of products to discount
nl: Maximum aantal producten waar korting op toegepast kan worden.

en: Restrict coupon by date.
nl: Beperk coupongebruik met datum

en: If set, the coupon can only be used this number of times. For bulk coupons, this applies to each available code.
nl: Indien ingesteld kan deze coupon slechts dit aantal keer gebruikt worden Voor bulkcoupons geldt dit voor elke beschikbare code.

en: If set, each user can only use the coupon this number of times.
nl: Indien ingesteld kan elke gebruiker deze coupon slechts dit aantal keer gebruiken.

en: Minimum order limits
nl: Minimale bestellimieten

en: If set, the subtotal of products must be at least this amount for the coupon to be accepted.
nl: Indien ingesteld moet het subtotaal van producten tenminste deze hoeveelheid zijn voordat de coupon geaccepteerd wordt.

en: If set, at least this many products must be in the cart for the coupon to be accepted.
nl: Indien ingesteld moeten er tenminste zoveel producten in de winkelwagen zitten voordat de coupon geaccepteerd wordt.

en: Applicable product classes
nl: Geschikte productklassen

en: Selecting a class will apply this coupon to <strong>all</strong> products of the class, overriding other restrictions except for products or terms explicitly excluded below.
nl: Door een klasse te selecteren wordt deze coupon toegepast op <strong>alle</strong> producten van de klasse, waarmee andere restricties worden overschreven, behalve voor producten of termen die hieronder expliciet worden uitgesloten.

en: Save coupon
nl: Coupon opslaan

en: Invalid discount.
nl: Ongeldige korting.

en: Coupon %name has been saved.
nl: Coupon %name is opgeslagen.

en: View coupon: @name
nl: Coupon tonen: @name

en: Print coupon: @name
nl: Coupon afdrukken: @name

en: Download codes as CSV: @name
nl: Codes als CSV downloaden: @name

en: Edit coupon: @name
nl: Coupon bewerken: @name

en: Delete coupon: @name
nl: Coupon verwijderen: @name

en: Check if an order has a coupon applied
nl: Check of een coupon toegepast is op een bestelling

en: Coupon discount form
nl: Coupon kortingsformulier

en: The coupon code used in the order.
nl: De couponcode die gebruikt is in de bestelling.

en: Print coupon.
nl: Coupon afdrukken.

en: Coupon module settings
nl: Coupon-module instellingen

en: Discount Coupons
nl: Kortingscoupons

en: Maximum one use per customer. | Maximum @count uses per customer.
nl[0]: Maximaal één keer gebruik per klant.
nl[1]: Maximaal @count keer gebruik per klant.

en: My coupons
nl: Mijn coupons

en: Validity
nl: Geldigheid

en: You currently have no coupons available.
nl: Er zijn op dit moment geen coupons beschikbaar.

en: Print coupons
nl: Coupons afdrukken

en: Print coupon
nl: Coupon afdrukken

en: Coupon purchase options
nl: Coupon aanschafopties

en: view purchased coupons
nl: aangeschafte coupons bekijken

en: View your purchased coupons.
nl: Bekijk uw aangeschafte coupons.

en: Print preview
nl: Afdrukvoorbeeld

en: Discount Coupon Purchase
nl: Kortingcoupon aanschaf

en: Ubercart discount coupons.
nl: Ubercart kortingcoupons.

en: The unique ID of the coupon.
nl: De unieke ID van de coupon.

en: The name of the coupon.
nl: De naam van de coupon.

en: All codes associated with this coupon.
nl: Alle codes die bij deze coupon horen.

en: Is a bulk coupon
nl: is een bulkcoupon

en: The date the coupon was created.
nl: De datum waarop de coupon is aangemaakt.

en: The date the coupon becomes valid.
nl: De datum waarop de coupon geldig wordt.

en: The date the coupon expires.
nl: De datum waarop de coupon vervalt.

en: Whether the coupon is available to use.
nl: Of de coupon beschikbaar is om te gebruiken.

en: The discount type of the coupon.
nl: Het type korting van de coupon.

en: The value of the coupon.
nl: De waarde van de coupon.

en: Bulk number
nl: Bulk aantal

en: Number of bulk codes based on this coupon.
nl: Aantal bulk-codes gebaseerd op deze coupon.

en: Codes to display
nl: Weer te geven codes

en: Available codes
nl: Beschikbare codes

en: Coupon Code
nl: Kortingsboncode

en: All users except
nl: Alle gebruikers behalve

en: All roles except
nl: Alle rollen behalve

en: Three discount types are possible:
nl: Drie kortingstypes zijn mogelijk:

en: Percentage discount; enter "15%" for 15% off.
nl: Percentagekorting; voer '15%' in voor 15% korting.

en: User | Users
nl[0]: Gebruiker
nl[1]: Gebruikers

en: Role | Roles
nl[0]: Rol
nl[1]: Rollen

en: You must enter a valid coupon code.
nl: U dient een geldige couponcode in te voeren.

en: A discount of !amount has been applied to your order.
nl: Een korting van !amount is toegepast op uw bestelling.

en: A discount of !amount will be applied at checkout.
nl: Een korting van !amount zal toegepast worden tijdens het afrekenen.

en: Unavailable codes
nl: Niet-beschikbare codes
