Ubercart Discount Coupons (7.x-3.0-alpha0) - en to da translation catalogue (130 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Value
da: Værdi

en: Gross
da: Brutto

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: Remove
da: Fjern

en: Edit
da: Redigér

en: Message
da: Meddelelse

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: View
da: Vis

en: Total
da: I alt

en: Unknown
da: Ukendt

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Recipients
da: Modtagere

en: Sender
da: Afsender

en: Creation date
da: Oprettelsesdato

en: Mode
da: Tilstand

en: Display options
da: Indstillinger for visning

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Code
da: Kode

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Valid until
da: Gyldig indtil

en: Order
da: Rækkefølge

en: Remaining
da: Resterende

en: Code length
da: Kodelængde

en: None.
da: Ingen.

en: or
da: eller

en: Coupon
da: Kupon

en: Coupons
da: Rabatkuponer

en: Discount
da: Rabat

en: Products
da: Produkter

en: Product types
da: Produkttyper

en: Percentage
da: Procent

en: Ubercart - payment
da: Ubercart - betaling

en: Order ID
da: Ordre ID

en: Purchase date
da: Købsdato

en: Order #
da: Ordre #

en: Print
da: Udskriv

en: Account
da: Konto

en: Any
da: Nogen

en: Order status
da: Ordrestatus

en: Apply to order
da: Tilføj til ordre

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
da: <strong>SKU:</strong> Nogle<br/>

en: Update order
da: Opdater ordre

en: Order statuses
da: Ordrestatusser

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
da: Kun ordrer med udvalgte statusser vil blive medtaget i rapporten.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
da: Hold Ctrl + klik for at vælge flere statusser.

en: view reports
da: vis rapporter

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
da: Indtast e-mail-adresser der skal modtage meddelelserne; en på hver linje. Du kan ordre-tegn til dynamiske e-mail-adresser.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
da: Forsøgte at sende e-mail @email vedrørende ordre @order_id mislykkedes.

en: Replacement Patterns
da: Erstatningsmønstre

en: User autocomplete
da: Autofuldfør bruger

en: Number of codes to generate
da: Antal koder som skal genereres

en: Coupon code
da: Kuponkode

en: Discount value
da: Rabatværdi

en: Coupon name
da: Kuponnavn

en: Coupon value
da: Kuponværdi

en: Manage store discount coupons.
da: Håndtér rabatkuponer

en: Active coupons
da: Aktive kuponer

en: View active coupons.
da: Vis aktive kuponer.

en: Inactive coupons
da: Inaktive kuponer

en: View inactive coupons.
da: Vis inaktive kuponer.

en: Add new coupon
da: Tilføj ny kupon

en: Add a new coupon.
da: Tilføj en ny kupon.

en: Coupon usage reports
da: Kuponstatistik

en: View coupon usage reports.
da: Vis statistik over brug af kuponer.

en: Edit an existing coupon.
da: Redigér en eksisterende kupon.

en: Delete a coupon.
da: Slet en kupon.

en: Download bulk coupon codes
da: Download massegenererede kuponnumre

en: Download the list of bulk coupon codes as a CSV file.
da: Download listen med massegenererede kuponnumre i en CSV-fil.

en: (bulk)
da: (massegenereret)

en: Coupon codes cannot be changed once they have been used in an order.
da: Kuponnumre kan ikke ændres så snart de har været i brug i en ordre.

en: Bulk coupon codes
da: Massegenererede kuponnumre

en: The coupon code entered above will be used to prefix each generated code.
da: Det indtastede kuponnummer bruges som præfiks i de genererede numre.

en: Enable bulk generation of coupon codes.
da: Aktivér massegenerering af kuponnumre.

en: Expiry date
da: Udløbsdato

en: Maximum number of redemptions (per code)
da: Det maksimale antal indfrielser (pr. nummer)

en: Maximum number of redemptions (per user)
da: Det maksimale antal indfrielser (per bruger)

en: Product classes
da: Produktklasser

en: Applicable products
da: Relevante produkter

en: Enter one or more products below to restrict this coupon to a set of products, regardless of any product attributes. Discounts will apply to each matching product.
da: Indtast et eller flere produkter for at begrænse kuponen til en gruppe af produkter, uanset deres attributter. Rabatten gælder for hvert produkt.

en: Apply coupon to products listed below.
da: Anvend kuponen på følgende produkter.

en: Apply coupon to all products except those listed below.
da: Anvend kuponen på alle undtagen følgende produkter.

en: Applicable SKUs
da: Relevante varenumre

en: Applicable taxonomy terms
da: Relevante taksonomi-termer

en: Enter one or more taxonomy terms (categories) below to restrict this coupon to a set of products. Discounts will apply to all matching products with these terms.
da: Indtast én eller flere termer (kategorier) for at begrænse kuponen til en gruppe af produkter. Rabatten gælder for alle produkter med disse termer.

en: Apply coupon to products with terms listed below.
da: Anvend kuponen på produkter med følgende termer.

en: Apply coupon to all products except those with terms listed below.
da: Anvend kuponen på alle produkter undtagen dem med følgende termer.

en: User restrictions
da: Brugerbegrænsninger

en: anonymous users
da: anynome brugere

en: Role restrictions
da: Rollebegrænsninger

en: Coupon code already used by %name.
da: Kuponkoden er allerede blevet brugt af %name.

en: Products must include the node ID.
da: Produkter skal indeholde node-ID.

en: User names must include the user ID.
da: Brugernavne skal indeholde bruger-ID.

en: You must specify the number of codes to generate.
da: Du skal angive antallet af koder som skal genereres.

en: Are you sure you want to delete coupon %name with code %code?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette kuponen %name med koden %code?

en: This action cannot be undone. Deleting this coupon will remove all records of past uses as well.
da: Denne handling kan ikke fortrydes. Ved at slette denne kupon slettes også alle registreringer af kuponens anvendelse.

en: Coupon %name has been deleted.
da: Kupon %name slettet.

en: This coupon code is invalid or has expired.
da: Kuponkoden er ugyldig eller udløbet.

en: This coupon has reached the maximum redemption limit.
da: Denne kupon kan ikke længere anvendes.

en: You have not reached the minimum order total for this coupon.
da: Din ordre er ikke stor nok til at kunne anvende denne kupon.

en: Your user ID is not allowed to use this coupon.
da: Dit bruger-ID har ikke adgang til at anvende denne kupon.

en: You do not have the correct permission to use this coupon.
da: Du har ikke tilladelse til at anvende denne kupon.

en: Coupon discount
da: Kuponrabat

en: Allows shoppers to use a coupon during checkout for order discounts.
da: Tillader købere at anvende en rabatkupon ved betaling.

en: Checkout pane message
da: Besked i betalingsfelt

en: Display report
da: Vis rapport

en: Uses: @total
da: Brugt: @total

en: Coupon code: !link
da: Kuponkode: !link

en: Coupon usage report
da: Statistik for kuponanvendelse

en: Coupons used: @total
da: Anvendte kuponer: @total

en: Orders total: @total
da: Samlede antal ordrer: @total

en: Coupons total: @total
da: Samlede antal kuponer: @total

en: view store coupons
da: se kuponer

en: manage store coupons
da: håndtér kuponer

en: Message format
da: Meddelelsesformat

en: Coupon is active.
da: Kupon er aktiv.

en: Save coupon
da: Gem kupon

en: Coupon Code
da: Kuponkode

en: Allow this coupon only for users listed below.
da: Tillad kun denne kupon for de nedenfor listede brugere.

en: Allow this coupon for all users except those listed below.
da: Tillad denne kupon for alle brugere undtagen de nedenfor listede.

en: Allow this coupon only for users with the roles listed below.
da: Tillad kun denne kupon for brugere med de nedenfor listede roller.

en: Allow this coupon for users with all roles except those listed below.
da: Tillad denne kupon for alle brugere med alle roller undtagen de nedenfor listede.

en: Combinations
da: Kombinationer

en: Displays a list of automatic discounts.
da: Viser en liste af automatiske rabatter.
