Ubercart Discounts (Alternative) (7.x-2.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (101 entries)

en: delete
ru: удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Description
ru: Описание

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: User
ru: Пользователь

en: Active
ru: Активно

en: Roles
ru: Роли

en: N/A
ru: Н/Д

en: Price
ru: Цена

en: Amount
ru: Сумма

en: Terms
ru: Термины

en: Code
ru: Код

en: Anonymous
ru: Гость

en: Operator
ru: Оператор

en: Order
ru: Порядок

en: Discount
ru: Скидка

en: Products
ru: Товары

en: Authors
ru: Авторы

en: Classes
ru: Классы

en: Ubercart - core (optional)
ru: Ubercart - ядро (дополнительно)

en: Filter Type
ru: Тип фильтра

en: copy
ru: копировать

en: Minimum price
ru: Минимальная цена

en: Subtotal:
ru: Предварительная сумма:

en: Specify a value to compare the order total against.
ru: Укажите значение, с которым сравнивать сумму заказа.

en: Total is less than specified value.
ru: Сумма заказа меньше указанного значения.

en: Total is less than or equal to specified value.
ru: Сумма заказа меньше или равна введенному значению.

en: Total is equal to specified value.
ru: Сумма заказа равна введенному значению.

en: Total is greater than or equal to specified value.
ru: Сумма заказа больше или равна введенному значению.

en: Total is greater than specified value.
ru: Сумма заказа больше введенного значения.

en: %name settings have been saved.
ru: %name настройки были сохранены.

en: Uses
ru: Использование

en: no code
ru: нет кода

en: Codeless Discounts
ru: Не требующие скидки

en: Displays uc_discounts_alt discounts for node without codes
ru: Отображает uc_discounts_alt скидки для node без кодов

en: Codeless Discounts Field
ru: Не требующие скидки поле

en: Discounted Price
ru: Цена со скидкой

en: Discounted price
ru: Цена со скидкой

en: Price after discounts (if any exist).
ru: Цена после скидки (если таковые имеются).

en: Qualifying Type
ru: Квалификационный тип

en: No discounts.
ru: Нет скидок.

en: Shown in admin reports and logs.
ru: Отображается в отчётах и логах.

en: Description displayed to user during checkout and in order review.
ru: Описание, которое отображается пользователям во время оформления заказа.

en: Internal description for discount administrators.
ru: Описание скидки для администраторов.

en: Discount type
ru: Тип скидки

en: Discount amount
ru: Размер скидки

en: Discount codes
ru: код скидки

en: Filter By Products
ru: Фильтр по продуктам

en: Filter By Terms
ru: Фильтр по терминам

en: Filter By SKUs
ru: Фильтр по Артикулам

en: <All Products>
ru: <Все товары>

en: Select all products this discount applies to or &lt;All Products&gt; to apply to all products.
ru: Выделить товары (используйте CTRL для множественного выбора), на которые распространяется скидка или &lt;Все товары&gt;.

en: <All Terms>
ru: <Все термины>

en: Select all terms this discount applies to or &lt;All Terms&gt; to apply to all terms.  Selections are <b>not</b> recursive.
ru: Выделить термины (используйте CTRL для множественного выбора), на которые распространяется скидка или &lt;Все термины&gt;. Выбор осуществляется <b>не</b> рекурсивно.

en: <All SKUs>
ru: <Все Артикулы>

en: SKUs
ru: Артикулы

en: Select all SKUs this discount applies to or &lt;All SKUs&gt; to apply to all SKUs.  Selections are <b>not</b> recursive.
ru: Выделить Артикулы (используйте CTRL для множественного выбора), на которые распространяется скидка или &lt;Все Артикулы&gt;. Выбор осуществляется <b>не</b> рекурсивно.

en: <All Roles>
ru: <Все роли>

en: Can be combined with other discounts
ru: Могут быть объединены с другими скидками

en: Max uses
ru: Максимум использований

en: Discount expires
ru: Скидка истекает

en: Discount expiration
ru: Скидка заканчивается

en: Date and time when the discount expires.
ru: Дата и время, окончания скиди.

en: Copy of @discount
ru: Копия @discount

en: Discount deleted.
ru: Скидка удалена.

en: Times Applied
ru: Количество применений

en: Report for all discounts.
ru: Отчет для всех скидок

en: Enter discount codes in the box below (one per line).
ru: Введите коды скидок в поле ниже (по одному в каждой строке).

en: Click to calculate discounts
ru: Щёлкните для расчёта скидки

en: Calculating discounts...
ru: Расчёт скидки ...

en: The discount, '@short_description', was applied for a discount of @discount_amount.
ru: Скидка: '@short_description' составляет @discount_amount.

en: Minimum quantity
ru: Минимальное количество

en: Fixed amount off
ru: Фиксированная сумма

en: Free items
ru: Свободные поля

en: configure discounts
ru: настроить скидки

en: Edit discount rule
ru: Изменить правила скидки

en: Delete discount rule
ru: Удалить правило скидки

en: Ubercart discounts usage data
ru: Использование скидок Ubercart

en: Ubercart discount usage data
ru: Использование скидок Ubercart

en: Discounts
ru: Скидки

en: Is active
ru: Активна

en: Export to CSV
ru: Экспорт в CSV-файл

en: Created At
ru: Дата создания

en: Expires At
ru: Действует до

en: usage
ru: использование

en: Search discounts
ru: Поиск скидок

en: Description/Name
ru: Описание/Название

en: Discount activates
ru: Скидка начнет действовать с

en: Discount activation date
ru: Дата активации скидки

en: Qualification type
ru: Квалификационный тип

en: Require code to activate discount.
ru: Необходим код для активации скидки.

en: Discounted Amount
ru: Сумма скидок

en: Add discount
ru: Добавить скидку

en: The amount of discount.  E.g. 50 (for $50), 5 (for 5 items), or 0.05 (for 5%)
ru: Размер скидки. Например, 50 (для 50 руб.), 5 (для 5 товаров) или 0.05 (для 5%)

en: Percentage off
ru: Процент от
