Ubercart Discounts (Alternative) (7.x-2.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (84 entries)

en: delete
tr: sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Active
tr: Etkin

en: Roles
tr: Roller

en: Price
tr: Fiyat

en: Amount
tr: Miktar

en: Terms
tr: Terimler

en: Code
tr: Kod

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Operator
tr: İşletmen

en: Order
tr: Sıralama

en: Short Description
tr: Kısa Açıklama

en: Discount
tr: İndirim

en: Products
tr: Ürünler

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Ubercart - core (optional)
tr: Ubercart - çekirdek(opsiyonel)

en: Filter Type
tr: Filtre tipi

en: copy
tr: kopya

en: Minimum price
tr: Minimum tutar

en: Subtotal:
tr: Ara toplam:

en: %name settings have been saved.
tr: %name ayarları kaydedildi.

en: Delete @row?
tr: @row silinsin mi?

en: Uses
tr: Kullanım

en: no code
tr: kod yok

en: Qualifying Type
tr: İşlem Tipi

en: No discounts.
tr: İndirim yok.

en: Shown in admin reports and logs.
tr: Yönetici rapor ve günlüklerinde görünür.

en: Description displayed to user during checkout and in order review.
tr: Kullanıcıya kasada ve sipariş gözden geçirmede gösterilen açıklama.

en: Has max qualifying amount.
tr: Üst sınır var.

en: Maximum qualifying amount
tr: Üst sınır

en: Maximum amount to NOT exceed to qualify for the discount.  E.g. 50 (for $50), 5 (for 5 items).
tr: İndirimi tanımlarken aşılmayacak ençok miktar. Örneğin 50 (50$ için), 5 (5 ürün için).

en: Discount type
tr: İndirim türü

en: Discount amount
tr: İndirim miktarı

en: Discount codes
tr: İndirim kodları

en: Filter By Products
tr: Ürüne Göre Süz

en: Filter By Terms
tr: Terime Göre Süz

en: <All Products>
tr: <Bütün Ürünler>

en: Select all products this discount applies to or &lt;All Products&gt; to apply to all products.
tr: Bütün ürünlere uygulamak için &lt;Bütün Ürünler&gt; 'ı seçin ya da uygulanmasını istediğiniz ürünleri listeden seçiniz.

en: <All Terms>
tr: <Bütün Terimler>

en: Select all terms this discount applies to or &lt;All Terms&gt; to apply to all terms.  Selections are <b>not</b> recursive.
tr: İndirimin geçerli olduğu terimleri seçiniz ya da tüm terimler için &lt;Bütün Terimler&gt;'i seçiniz. Seçimler alt terimleri kapsamaz.

en: <All Roles>
tr: <Bütün Roller>

en: Can be combined with other discounts
tr: Diğer indirimlerle birleştirilebilir

en: Max uses
tr: Ençok kullanım

en: Number of times this discount can be applied (0 for unlimited).
tr: Bu indirimin en fazla kaç kere kullanılacağı (sınırsız için 0).

en: Max uses per user
tr: Kullanıcı başına ençok kullanım

en: Number of times this discount can be applied to a particular user (0 for unlimited).
tr: Belirli bir kullanıcıya bu indirimin en fazla kaç kez uygulanabileceğini belirtir (sınırsız için 0).

en: Discount expires
tr: İndirimin geçerlik süresi var

en: Discount expiration
tr: İndirimin geçerlik zamanı

en: Date and time when the discount expires.
tr: İndirimin sona ereceği tarih ve saat

en: Lighter discounts are applied to an order first. This value is unimportant if there are no discounts on discount line items.
tr: Ağırlığı daha küçük indirimler, bir siparişe daha önce uygulanır. Başka indiriminiz yoksa bu sayının da önemi yoktur.

en: Discount amount must be integer, decimal or percentage.
tr: İndirim miktarı, tamsayı, ondalık ya da yüzde olmalıdır

en: Copy of @discount
tr: @discount indiriminin kopyası

en: Discount deleted.
tr: İndirim silindi.

en: Times Applied
tr: Uygulanma Sayısı

en: No discount data available.
tr: Uygun indirim verisi bulunamadı.

en: Report for all discounts.
tr: Bütün indirimler için rapor.

en: Enter discount codes in the box below (one per line).
tr: İndirim kodlarını alttaki kutuya giriniz (her satıra bir kod).

en: Click to calculate discounts
tr: İndirimleri hesaplamak için tıklayın

en: Calculating discounts...
tr: İndirimler hesaplanıyor...

en: The discount for code "@code" has expired.
tr: "@code" indirim kodunun süresi bitmiş.

en: The discount, '@short_description', with code '@code' was applied for a discount of @discount_amount.
tr: '@code' kodlu '@short_description' indirimiyle @discount_amount indirim uygulandı.

en: The discount, '@short_description', with code '@code' was applied @times_applied times for a discount of @discount_amount.
tr: '@code' kodlu '@short_description' indirimi @times_applied kez uygulanarak @discount_amount indirim yapıldı.

en: The discount, '@short_description', was applied for a discount of @discount_amount.
tr: '@short_description' indirimiyle @discount_amount indirim yapıldı.

en: The discount, '@short_description', was applied @times_applied times for a discount of @discount_amount.
tr: '@short_description' indirimi @times_applied kez uygulanarak @discount_amount indirim yapıldı.

en: Minimum quantity
tr: Enaz miktar

en: Fixed amount off
tr: Sabit miktar

en: Free items
tr: Ücretsiz ürünler

en: configure discounts
tr: indirimleri ayarla

en: Edit discount rule
tr: İndirim kuralını düzenle

en: Delete discount rule
tr: İndirim kuralını sil

en: Ubercart discounts usage data
tr: Ubercart indirimleri kullanım bilgisi

en: View usage data for each Ubercart discount.
tr: Her bir Ubercart indirimi için kullanım bilgisini görüntüle.

en: Ubercart discount usage data
tr: Ubercart indirimi kullanım bilgisi

en: Discounts
tr: İndirimler

en: Add discount
tr: İndirim ekle
