Ubercart Discounts (Alternative) (7.x-2.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: delete
pt: apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: User
pt: Usuário

en: Active
pt: Ativo

en: Roles
pt: Papéis

en: N/A
pt: N/D

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Qty
pt: Qtd

en: Price
pt: Preço

en: Amount
pt: Valor

en: Terms
pt: Termos

en: Code
pt: Código

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Operator
pt: Operador

en: Order
pt: Pedido

en: Discount
pt: Desconto

en: Products
pt: Produtos

en: Authors
pt: Autores

en: Classes
pt: Turmas

en: copy
pt: copiar

en: Total is less than specified value.
pt: Total é menor que o valor especificado.

en: Total is less than or equal to specified value.
pt: Total é menor ou igual ao valor especificado.

en: Total is equal to specified value.
pt: Total é igual ao valor especificado.

en: Total is greater than or equal to specified value.
pt: Total é maior ou igual ao valor especificado.

en: Total is greater than specified value.
pt: Total é maior que valor o especificado.

en: %name settings have been saved.
pt: %name configuraçãoes salvas.

en: Uses
pt: Usos

en: Defines CCK-based field for displaying applicable uc_discounts_alt discounts not requiring codes attached to nodes.
pt: Define CCK-base campo para exibir uc_discounts_alt aplicáveldescontos não requreram códigos anexados para node.

en: Defines CCK-based field for altering product price based on applicable discounts from uc_discounts_alt module.
pt: Define CCK-based field para a alteração de preço base do produto aplicável emdiscontos de uc_discounts_alt módulo.

en: Discount type
pt: Tipo de desconto

en: Discount amount
pt: Valor do desconto

en: <All Products>
pt: «Todos os produtos»

en: <All Terms>
pt: «Todos os termos»

en: <All SKUs>
pt: «Todos os SKUs»

en: <All Roles>
pt: «Todos os papéis»

en: Number of times this discount can be applied to a particular user (0 for unlimited).
pt: Número de vezes que este desconto pode ser aplicado a um usuário em particular (0 para ilimitado).

en: No discount data available.
pt: Não há dados disponíveis para desconto.

en: configure discounts
pt: configurar descontos

en: View usage data for each Ubercart discount.
pt: Ver dados de uso para cada desconto Ubercart.

en: The {uc_discounts}.discount_id of the discount.
pt: O {uc_discounts}.discount_id do desconto.

en: Discounts
pt: Descontos

en: Defines Ubercart discount based on user-defined codes.
pt: Define Ubercart desconto baseado em códigos definidos pelo usuário.

en: Is active
pt: Está ativo

en: <All Product Classes>
pt: «Todas as Classes de Produto»

en: Add discount
pt: Adicionar desconto

en: Percentage off
pt: Porcentagem de desconto

en: <All Authors>
pt: «Todos os autores»
