Ubercart Merchant One Gateway Integration (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (34 entries)

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Sale
nl: Verkoop

en: Match
nl: Overeenkomst

en: API Username
nl: API Gebruikersnaam

en: Ubercart - payment
nl: Ubercart - betaling

en: Capture
nl: Vastleggen

en: cURL error: @error
nl: cURL fout: @error

en: Credit card payment declined: @message
nl: Creditcard-betaling afgewezen: @message

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
nl: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Aantal: @amount<br />AVS-bericht: @avs

en: ACCEPTED
nl: GEACCEPTEERD

en: REJECTED
nl: GEWEIGERD

en: CVV match: @cvv
nl: CVV overeenkomst: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
nl: Adres (Straatnaam) komt overeen. Postcode komt niet overeen

en: Address information not provided for AVS check
nl: Adresinformatie niet opgegeven voor AVS-controle

en: AVS error
nl: AVS-fout

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
nl: Niet-Amerikaanse creditcard-maatschappij

en: No Match on Address (Street) or ZIP
nl: Adres (straatnaam) of postcode komen niet overeen.

en: AVS not applicable for this transaction
nl: AVS niet toepasbaar op deze transactie

en: Retry – System unavailable or timed out
nl: Probeer nogmaals - Systeem niet beschikbaar of teveel tijd verlopen

en: Service not supported by issuer
nl: Dienst niet ondersteund door uitgever

en: Address information is unavailable
nl: Adresinformatie niet beschikbaar

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
nl: Negen-cijferige postcode komt overeen, adres (straatnaam) niet

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
nl: Adres (straatnaam) en negen-cijferige postcode komen overeen

en: Address (Street) and five digit ZIP match
nl: Adres (straatnaam) en vijf-cijferige postcode komen overeen

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
nl: Vijf-cijferige postcode komt overeen, adres (straat) niet

en: No Match
nl: Komt niet overeen

en: Not Processed
nl: Niet verwerkt

en: Should have been present
nl: Zou aanwezig moeten zijn

en: Issuer unable to process request
nl: Uitgever niet in staat aanvraag te verwerken

en: Void
nl: Ongeldig

en: Debug response: !data
nl: Debug-antwoord: !data

en: Duplicate window
nl: Venster dupliceren

en: Blocks submission of duplicate transactions within the specified window.  Defaults to 120 seconds.
nl: Voorkomt dubbele betaling vanuit het gespecificeerde venster voor een bepaalde tijd. Default is 120 seconden.
