Ubercart Merchant One Gateway Integration (7.x-1.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (32 entries)

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Sale
sv: Utförsäljning

en: Credit
sv: Kredit

en: Ubercart - payment
sv: Ubercart - betalning

en: cURL error: @error
sv: cURL fel: @error

en: Credit card payment declined: @message
sv: Kontokortsbetalning nekad: @message

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
sv: <strong>@type</strong><br /><strong>@status:</strong> @message<br />Mängd: @amount<br />AVS svar: @avs

en: ACCEPTED
sv: ACCEPTERAD

en: REJECTED
sv: NEKAD

en: CVV match: @cvv
sv: CVV-matchning: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
sv: Adressen matchar, inte postnumret

en: Address information not provided for AVS check
sv: Adressuppgifter har inte angetts för kontroll av AVS

en: AVS error
sv: AVS-fel

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
sv: Kortet är utgivet av en icke amerikansk bank

en: No Match on Address (Street) or ZIP
sv: Ingen träff på adressen (gata) eller postnumret

en: AVS not applicable for this transaction
sv: AVS är inte tillgängligt för denna transaktion

en: Retry – System unavailable or timed out
sv: Försök igen - Systemet är inte tillgängligt eller gjorde ett avbrott

en: Service not supported by issuer
sv: Tjänsten stöds inte av utgivaren

en: Address information is unavailable
sv: Adressinformation är inte tillgänglig

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Niosiffrigt postnummer överensstämmer, adress (gata) gör inte det

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
sv: Adress (gata) och niosiffrigt postnummer överensstämmer

en: Address (Street) and five digit ZIP match
sv: Adress (gata) och femsiffrigt postnummer matchar

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Femsiffrigt postnummer matchar, adressen (gata) matchar inte

en: No Match
sv: Ingen träff

en: Not Processed
sv: Ej bearbetad

en: Should have been present
sv: Borde ha funnits tillgänglig

en: Issuer unable to process request
sv: Utgivaren kan inte behandla förfrågan

en: Void
sv: Förfallen

en: Debug response: !data
sv: Felsökningssvar: !data

en: Duplicate window
sv: Dubbla fönster

en: Blocks submission of duplicate transactions within the specified window.  Defaults to 120 seconds.
sv: Spärrar inläggning av dubbla transaktioner inom det angivna fönstret. Standardvärdet är 120 sekunder.
