Ubercart Merchant One Gateway Integration (7.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (34 entries)

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Sale
uk: Продаж

en: Match
uk: Збігається

en: Credit
uk: Кредит

en: Ubercart - payment
uk: Уберкарт - оплата

en: Capture
uk: Захопити

en: cURL error: @error
uk: Помилка cURL: @error

en: Credit card payment declined: @message
uk: Платіж кредитною карткою відмовлено: @message

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
uk: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Сума: @amount<br />Відповідь AVS: @avs

en: ACCEPTED
uk: ПРИЙНЯТЕ

en: REJECTED
uk: ВІДХИЛЕНО

en: CVV match: @cvv
uk: Збіг CVV: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
uk: Адреса (Вулиця) збігається, індекс - ні

en: Address information not provided for AVS check
uk: Відомості про адресу не надані для перевірки AVS

en: AVS error
uk: Помилка AVS

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
uk: Банк-емітент картки поза США

en: No Match on Address (Street) or ZIP
uk: Не збігається ані адреса (вулиця), ані індекс.

en: AVS not applicable for this transaction
uk: AVS не застосовне для даної трансакції

en: Retry – System unavailable or timed out
uk: Повтор - система недоступна або минув час очікування

en: Service not supported by issuer
uk: Служба не підтримується емітентом

en: Address information is unavailable
uk: Відомості про адресу недоступна

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
uk: Дев'ятизначний індекс збігається, адреса (вулиця) - ні

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
uk: Дев'ятизначний індекс і адреса (вулиця) збігається

en: Address (Street) and five digit ZIP match
uk: П'ятизначний індекс і адреса (вулиця) збігається

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
uk: П'ятизначний індекс збігається, адреса (вулиця) - ні.

en: No Match
uk: Не збігається

en: Not Processed
uk: Не оброблений

en: Should have been present
uk: Мав бути присутній

en: Issuer unable to process request
uk: Емітент не здатний обробити запит

en: Void
uk: Порожньо

en: Debug response: !data
uk: Відповідь зневаджувача: !data

en: Duplicate window
uk: Вікно дублювання

en: Blocks submission of duplicate transactions within the specified window.  Defaults to 120 seconds.
uk: Блокувати надсилання дублів трансакцій протягом зазначеного часового проміжку. За замовчуванням - 120 сек.
