Ubercart Merchant One Gateway Integration (7.x-1.0-alpha1) - en to cs translation catalogue (30 entries)

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Match
cs: Odpovídá

en: Credit
cs: Kredit

en: Ubercart - payment
cs: Ubercart - platba

en: Capture
cs: Zachytit

en: cURL error: @error
cs: cURL chyba: @error

en: Credit card payment declined: @message
cs: Platba kreditní kartou zamítnuta: @message

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
cs: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Částka: @amount<br />AVS odpověď: @avs

en: ACCEPTED
cs: PŘIJATO

en: REJECTED
cs: ZAMÍTNUTO

en: CVV match: @cvv
cs: CVV se shoduje: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
cs: Adresa (ulice) se shoduje, PSČ nikoliv

en: Address information not provided for AVS check
cs: Údaje v adrese nejsou poskytovány pro AVS kontrolu

en: AVS error
cs: AVS chyba

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
cs: Vydavatelem kreditních karet je banka mimo U.S.

en: No Match on Address (Street) or ZIP
cs: Žádná shoda v adrese (ulice) a PSČ

en: AVS not applicable for this transaction
cs: AVS neplatí pro tuto transakci

en: Retry – System unavailable or timed out
cs: Opakovat - Systém nedostupný nebo vypršel časový limit

en: Service not supported by issuer
cs: Služba není podporována vydavatelem

en: Address information is unavailable
cs: Informace o adrese nejsou k dispozici

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
cs: Devítipísmenné PSČ se shoduje, ale adresa (ulice) nikoliv

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
cs: Adresa a devítipísmenné PSČ se shodují

en: Address (Street) and five digit ZIP match
cs: Adresa a pětipísmenné PSČ se shodují

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
cs: Pětipísmenné PSČ se shoduje, ale adresa (ulice) nikoliv

en: No Match
cs: Nesouhlasí

en: Not Processed
cs: Nezpracováno

en: Should have been present
cs: By měla být přítomna

en: Issuer unable to process request
cs: Vydavatel nebyl schopen zpracovat žádost

en: Void
cs: Neplatný
