UC Multiprice (7.x-2.0) - en to fr translation catalogue (39 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enabled
fr: Activé

en: Default currency
fr: Devise par défaut

en: Cost
fr: Coût

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: <none>
fr: --aucun--

en: Roles
fr: Rôles

en: Scale
fr: Échelle

en: Add line
fr: Ajouter une ligne

en: Amount
fr: Montant

en: Sell Price
fr: Prix de Vente

en: here
fr: ici

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: Space
fr: Espace

en: -None-
fr: - Aucun -

en: List Price
fr: Prix Catalogue

en: Balance: @balance
fr: Solde : @balance

en: Method: @payment_method
fr: Mode : @payment_method

en: Remove line item.
fr: Supprimer la ligne article.

en: Add a line item
fr: Ajouter une ligne article

en: (!price each)
fr: (!price pièce)

en: Currency format
fr: Format de devise

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
fr: Le code de la devise n'est pas utilisé directement pour le formatage, mais est utilisé par d'autres modules comme la devise de base du site. Entrez ici les 3 caractères <a href="!url">ISO 4217</a> du code de la devise.

en: Current format
fr: Format actuel

en: Currency Sign
fr: Symbole de la devise

en: Thousands Marker
fr: Séparateur de milliers

en: Decimal Marker
fr: Séparateur des décimales

en: Number of decimal places
fr: Nombre de décimales

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Comma
fr: Virgule

en: Currency format: @format
fr: Format de devise : @format

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format décimal fixe).

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

en: Display prefix and suffix.
fr: Afficher le préfixe et le suffixe.

en: Display with prefix and suffix.
fr: Afficher avec le préfixe et le suffixe
