UC Multiprice (7.x-2.1) - en to it translation catalogue (36 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Enabled
it: Attivato

en: Default currency
it: Valuta predefinita

en: Cost
it: Costo

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: <none>
it: -nessuno-

en: Roles
it: Ruoli

en: Scale
it: Scala

en: Add line
it: Aggiungi riga

en: Amount
it: Importo

en: here
it: qui

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Decimal marker
it: Simbolo decimale

en: Space
it: Spazio

en: Balance: @balance
it: Saldo: @balance

en: Method: @payment_method
it: Metodo: @payment_method

en: Remove line item.
it: Rimuovi riga articolo.

en: Add a line item
it: Aggiungi una voce articolo

en: (!price each)
it: (!price ciascuno)

en: Currency format
it: Formato valuta

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
it: Mentre non viene usato direttamente nella formattazione, il codice della valuta viene usato da altri moduli come valuta principale del sito.  Inserire qui i tre caratteri <a href="!url">ISO 4217</a> del codice valuta.

en: Current format
it: Formato corrente

en: Currency Sign
it: Simbolo valuta

en: Thousands Marker
it: Indicatore delle centinaia

en: Decimal Marker
it: Indicatore dei decimali

en: Number of decimal places
it: numero delle posizioni decimali

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Comma
it: Virgola

en: Currency format: @format
it: Formato della valuta: @format

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
it: Questo campo salva un numero nel database come un decimale a virgola fissa.

en: Thousand marker
it: Separatore delle migliaia

en: Display prefix and suffix.
it: Mostra prefisso e suffisso.

en: Display with prefix and suffix.
it: Mostra con prefisso e suffisso.
